Срби, данас је Петровдан: Ако верујете у БОГА, једну ствар никако НЕ СМЕТЕ да радите
Велики празник
Српска православна црква и њени верници данас славе Свете Апостоле Петра и Павла, празник у народу познатији као Петровдан.
Прочитајте и:
Према предању, свети апостоли Петар и Павле заслужни су за крштење првих верника и њихово превођење у хришћанство.
Свети апостол Петар (у буквалном преводу камен, стена) се помиње као један од најоданијих Христових следбеника, а речи: "Ти си Христос, Син Бога живога", записане у Јеванђељима, израз су његове тврде вере у хришћанско спасење па се до данас понављају у хришћанским молитвама.
Христос му је одговорио: "Ти си Петар и на том камену сазидаћу цркву своју".
Предање каже да је свети апостол Петар, неписмени и простодушни рибар Симон из Витаиде, први од ученика који је изразио непоколебљиву веру у Христа и његову мисију.
Свети апостол Петар је као епископ проповедао у Палестини, Сирији, Малој Азији и Антиохији, где су створена прва упоришта нове вере, а сматра се писцем две посланице у цркви познате као - Саборне Петрове посланице које су придружене Новом завету.
Свети апостол Павле родом је из Тарса и био је најпре фарисеј Савле и велики прогонитељ хришћана.
Предање каже да је око десет година био млађи од Христа. Поверовао је у његову проповед и постао један од навећих проповедника и теолога прве хришћанске цркве.
Оба светитеља погубио је у Риму цар Нерон, велики прогонитељ хришћана.
Овај празник у Србији се обележава као слава многобројних православних породица.
За Петровдан су везана и бројна народна веровања.
Данас не ваља ићи у поље и да не треба започињати тешке пољопривредне радове.
Код Срба постоји обичај да се уочи овог великог празника пале лиле, које се праве од младе коре дивље трешње или брезе. Углавном се то ради на местима где се окупља народ - на трговима и раскршцима, а у томе учествују деца и омладина.
Девојке на Петровдан гатају да ли ће се те године удати и ко им је суђеник.
Оне које су на Ивањдан, 7. јула, ставиле у лонац мало земље и посејале неколико зрна пшенице, на Петровдан гледају како је клијало. Ако су клице пшеницне савијене као прстен девојке се надају прстеновању.
У Банату мушкарци који планирају да се жене, уочи Петровдана, 12. јула, крадомице под девојчин прозор у кућу или у двориште остављају јабуку петровачу, симбол младалачке љубави.