СРБИ, СВАКА ЧАСТ! Наши доктори из "Тиршове" петомесечној Јани одстранили ТУМОР ЈЕТРЕ, сада о њима бруји свет
Наши лекари још једном су заслужили дивљење због свега што раде за све нас
У Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој, беби старој 5 месеци, успешно је одстрањен тумор јетре и то посебном методом. Јана је тако постала најмлађи пацијент на свету, којој је урађена оваква врста операције.
"БОЖЕ БУДИ МИЛОСРДАН ПРЕМА НАШИМ КОЛЕГАМА" Последња објава трагично преминулог доктора Ненада (ФОТО)
БЕОГРАД И ДАЉЕ ПРВИ НА "ЦРНОЈ ЛИСТИ" Корона пресек по градовима Србије: Два места одмах после престонице
ЈЕДИНИ НАСЛЕДНИЦИ ЧУВЕНОГ ФОРЕНЗИЧАРА СУ СРБИ: Никола и Мирјана чувају икону коју је Арчибалд Рајс добио на поклон
Др Игор Ђуришић и др Срђан Николић, специјалисти опште хирургије са Института за Онкологију и радиологију Србије, и др Александар Сретеновић, специјалиста дечије хирургије са Универзитетске клинике у Тиршовој су малој Јани на овај начин спасили живот.
- Ради се о малигном тумору јетре. Малени тумори јетре су релативно ретки код деце. Ово је једна изузетно ретка врста тумора. Она је и једини пацијент са овом врстом тумора у свету код које је рађена ова операција - каже за ТВ Прва др Сретеновић.
- Успели смо да одрадимо операцију која се иначе ради код одраслих људи, мање више рутински на нашем иснтититу и на тај начин смо пружили детету шансу да се излечи. Деца која оболе од ове врсте тумора уколико не дође до хируршке интервенције након хемиотерапије која претходи оваквим интервенцијама немају значајнију перспективу. Ова операција им оставља довољну количину јетре да они могу да преживе операцију јер без ње се не може и ако током операције не оставите 30 одсто здравог паренхима јетре тај пацијент не може да преживи - надовезао се др Николић.
Девојчица је добро, прешла је на одељење, једе.
- Од понедељка треба да настави своје лечење применом још три, четири циклуса хемиотерапије. То нам даје највећи сигурност и вероватнпћу да се тумор не врати - констатује Сретеновић.
Како лекари кажу, ова врста тумора не даје никакве симптоме, откривају се случајно током неког рутинског прегледа детета. Најчешће буду откривени када тумор досегне величину да се може напипати, а онда се даљим прегледима утврђује о којим врстама тумора се ради.