СРБИЈА У КАНЏАМА ОПАСНОГ ВИРУСА! Огласио се "Батут": ТРАЈНИ ИНВАЛИДИТЕТ могућа последица
Земље око нас у високом ризику.
Србија је по Светској здравственој организацији (СЗО) земља са умереним, односно средњим ризиком од дивљег полио вируса, који изазива дечју парализу, а налази се у непосредном окружења земаља у којима је тај ризик висок, најновије је извештај који је објавио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Давно заборављена болест, тако је, поново пред вратима Србије!
Како је поводом Недеље имунизације, подсетио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", прошле, 2023. године се навршило 25 година од последњег регистрованог аутохтоног случаја дечије парализе изазваног дивљим полиовирусом у Европском региону СЗО (Турска 1998. године).
Србија у непосредном окружењу земаља које са високим ризиком
- Све земље региона стекле су статус земаља без полиомијелитиса у јуну 2002. године и тај статус се одржава 22 године. Наша земља је у непосредном окружењу земаља које је СЗО прогласила земљама високог ризика за успостављање трансмисије у случају импортовања дивљег полиовируса, а и сама је у групи земаља са умереним (средњим) ризиком - наводе у Институту "Батут".
Хитно појачати обухват вакцинацијом
Додају да је, поред тога, у нашој земљи више пута потврђен илегални транспорт, али и боравак азиланата и миграната, из земаља у којима се полио ендемски одржава.
- Из Авганистана, Пакистана, као и из других земаља - наводи "Батут".
Зато је неопходно да се подигне обухват вакцинацијом и петовалентном вакцином ДТаП-ИПВХиб, против дифтерије, тетануса, великог кашља, дечије парализе и обољења изазваних хемофилусом инфлуенце тип Б.
Од 1. јануара 2015. године примарна вакцинација против ових болести спроводи се са три дозе комбиноване петовалентне вакцине (ДТаП-ИПВХиб).
Међутим, извештај о спроведеној вакцинацији у току 2022. показује да је обухват и овом вакцином на нивоу много нижем у односу на онај који би требало да буде.
У 2022. години он је износио 91,9 одсто, а треба 95.
Анализа обухвата вакцинацијом комбинованом петовалентном вакцином по окрузима показује да је у 2022. години обухват у 12 округа достигао циљну вредност од 95 одсто и више планиране деце, док је обухват мањи од 90 одсто регистрован у два округа. Најнижи обухват од 85,8 одсто региструје се на територији Града Београда - подаци су "Батута".
Најнижи обухват у централној Србији био је у Сурдулици - 70,4 одсто, и Мионици - 56 одсто. На територији Војводине најнижи обухват забележен је у Оџацима - 79,1 одсто, и Тителу - 72,1 одсто.
Све о дечијој парализи
Дечја парализа, poliomyelitis, је веома заразна болест коју изазива вирус који након уношења у организам може да изазове и оштећења нервног система узрокујући и парализу (одузетост). Код једне од 200 заражених особа развија се парализа, а код 5 до 10 одсто особа са парализом долази до смртног исхода због парализе мишића за дисање.
Као "мала болест" карактерише се симптомима као што су:
температура
слабост
главобоља
мучнина и повраћање
Уколико болест напредује у "велику" јављају се:
јаки болови у мишићима
укоченост врата и леђа
појаву акутне млитаве одузетости, која је карактеристична по асиметрији и која оставља доживотну инвалидност
Преноси се директним контактом, углавном фекално оралним
Болест се јавља појединачно и у епидемијама, а преноси се директним контактом, углавном фекално-оралним. Време од уношења узрочника у организам до развоја болести се креће од 3 до 35 дана. Код оболелих вирус се излучује столицом до шест недеља од почетка болести.
Ово је болест деце узраста до пет година живота у 80 до 90 одсто случајева.
Вакцина дата у више доза даје заштиту током живота. Број случајева дечје парализе у свету је смањен за 99 одсто од 1988. године, захваљујући примени вакцине.
Извор: Србија Данас/Блиц