СРБИЈА У ХИВ ЕПИДЕМИЈИ: Мање заражених, али стигма и даље траје - прави се план на забрани дискриминацији
Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", од почетка ове године пријављено је 120 особа инфицираних ХИВ-ом, што је двоструко више него у истом периоду прошле године, или за 31 одсто мање у односу на исти период у 2019. години.
У истом периоду, сида је први пут дијагностификована код 34 особе, а од АИДС-а је умрло седам лица. Три особе заражене ХИВ-ом умрле су од болести које нису повезане са АИДС-ом, речено је на конференцији посвећеној обележавању Светског дана борбе против ХИВ.
Конференција под називом "Неједнакост, АИДС, пандемије - Да ставимо тачку" одржана је данас, а тим поводом представници седам општина у Србији - Суботица, Нови Сад, Шабац, Нови Пазар, Ниш, Зајечар и београдски Стари град, потписали су Париску декларацију којом се обавезују да пруже подршку у борби против ХИВ.
ИСПОВЕСТ ЖЕНЕ КОЈА ЈЕ ХИВ ПОЗИТИВНА: Победила леукемију, па имала данима температуру - нико не зна како се ЗАРАЗИЛА
ПОДМУКЛУ БОЛЕСТ ИМА ВИШЕ ОД 300 ХИЉАДА СРБА, А ДА ТО И НЕ ЗНА: Како је препознати и лечити на време?
У СРБИЈИ БЕБА ОД 15 МЕСЕЦИ ЗАРАЖЕНА ХИВ-ом! Антић разбио митове о преношењу вируса - овако може да се СПРЕЧИ болест
Државни секретар у Министарству здравља проф. др Ференц Вицко саопштио је да је у борби против ХИВ важан мултидисциплинарни приступ и да је због пандемије ковида-19 смањен обухват тестирања на ХИВ и да је у 2020. години тестирано 45 одсто мање дијагностикованих него претходне, као и да се процењује да 1.200 особа у овом тренутку ХИВ позитивно, али да не зна свој статус.
Упркос свему, навео је Вицко, ситуација са ковидом-19 није имала утицаја на квалитет лечења особа са ХИВ.
Прим. др Данијела Симић из Института "Батут" рекла је да су за инфекцију доминанти сексуални односи, и то у чак 97 посто случајева, а да посебно забрињава податак да је међу инфициранима и једна петнаестомесечна беба коју је заразила мајка не знајући за свој ХИВ статус.
Душанка Голубовић, државна секретарка у Министарству за рад, борачка и социјална питања, изјавила је су у борби против ХИВ важна заједничка сарадња социјалне и здравствене заштите, али и подршка организација цивилног дрзштва, јер је социјални утицај ХИВ на појединце и заједницу огроман.
Она је навела да Закон о социјалној заштити даје могућност и да се у заједници оснују и иновативне услуге прилагођене специфичним потребама.
Нина Митић, помоћница у Министарству за људска права и друштвени дијалог, навела је да је здравље основно људско право и да је током пандемије ковида-19 дошло до отежане комуникације пацијената са здравственим радницима.
Она је додала да ће се пред Владом Србије ускоро наћи стратегија забране дискриминације и да је велики број организација позван да се укључи у израду двогодишњег акционог плана.
Горан Радисављевић, директор ТОЦ, организације која се бави развојем локалних заједница и организатор скупа, навео је да је Србија једна од земаља која је глобално предњачила у борби против ХИВ и да је пре 30 година у Београду основана прво удружење које се бавило борбом против ХИВ.
Он је изразио велико задовољство што је само у једном дану седам општина потписало Париску декларацију и тиме показало разумевање за улогу локалне самоуправе и заједнице у борби против ХИВ.