РЕГИОН ПОТПУНО ОКОВАН СНЕГОМ: Словенија била прва на удару, а ево шта ће задесити Србију
Ситуација са снегом биће слична као и у Словенији и на Алпима
Јако невреме већ у петак захватило је Словенију, па је током суботе широм Словеније пало пуно кише. На северозападу, западу и југозападу земље пало је и више од 200 литара кише по квадратном метру, пише метеоролог Ђорђе Ђурић у новој временској прогнози.
НЕСТАО МЛАДИ РУС ИЗ НОВОГ САДА: Последњи пут је виђен на аутобуској станици након преласка границе, мајка сумња на једну могућност
МИНИСТАРСТВО ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ: Вртић ће радити и СУБОТОМ! Ево о ком граду је реч
ПОЈАЧАНЕ МЕРЕ! ПОЛИЦИЈА ОДУЗИМА ВОЗИЛА: Лесковчанин је прва "жртва", а ево и зашто
Због веома обилних падавина, у свим пределима Словеније бележи се нагли и вишеметарски раст, уз опасност и од поплава, али добра вест је да је у претходном периоду забележена суша, па су речна корита припремљена за прихват огромне количине атмосферске воде.
Истовремено, изнад 1500 метара надморске висине на западу и северозападу Словеније вејао је снег, а пало је чак од 70 до 100 цм снега, па тако предели око 1600 метара мере и до 2 метра снега, а Кредерица и предели изнад 2000 метара и до 310-320 цм снега, док је пре падавина било око 200 цм.
Снег је био повремено праћен и грмљавином, што је уобичајено за ове пределе, а и због близине Јадрана. Поред обилног снега, више планине захватио је и оркански ветар са ударима од 150 км/х, уз праву вејавицу и мећаву.
Невреме у Словенији слаби и следи стабилизација, а сада се олујни систем преместио јужније и на удару веома обилних падавина су југ Далмације, Херцеговина и Црна Гора.
Очекује се нагли раст свих река, али добра вест је да је претходни период био сушан, па се бележни низи водостај, али свакако треба бити опрезан код мањих бујичних токова.
Очекује се и нагли раст у сливу Пива и Таре, Мораче, Зете и Неретве.
Време у Србији
Када је реч о Србији, не очекује се опасност од невремена и обилних падавина као у региону. Више кише током викенда биће на западу и југозападу, али ни приближних количина као у региону. Свакако се очекује нагли раст Ибра и Дрине, али нема опасности од поплава.
Већа опасност очекује се од јаког јужног ветра, у кошавском подручју и на планинама са олујним ударима.
Киша ће падати и на вишим планинама нашег региона, наричито у залеђу Јадрана и на Динаридима, уз грмљавинске пљускове, а снег се очекује само на највишим планинама, углавном изнад 1800-2000 метара надморске висине. Дакле, ситуација са снегом биће слична као и у Словенији и на Алпима - закључује Ђурић.
Извор: Србија Данас/Новости/Ђорђе Грмуша/М.А.