СРПСКИ ДОКТОР РАЗВИО "РАКЕТНУ ВАКЦИНУ": Штити више година, чак и од мутација вируса
Гост ТВ Прва, Владимир Цмиљановић, српски научник који годинама живи и ради у Швајцарској и на челу је тима који прави вакцину друге генерације под називом "Ракетна вакцина", представио шта је заправо циљ вакцине.
Цмијановић ради на новој вакцини која се зове "Ракетна вакцина", она се наиме разликује од осталих јер ће градити различите врсте протеина, који ће како вирус мутира, да га нападају са свих страна и спрече његово ширење.
НЕСВАКИДАШЊИ ПРИЗОР ЗАТЕКАО ЈЕ УЖИЧАНЕ: Снимак који кружи мрежама - неочекивани гости на фудбалском терену (ВИДЕО)
КОЛИМА ХТЕО ДА УПАДНЕ У КАФИЋ! Шапчани у неверици, катастрофа избегнута за длаку - гости кафића хтели да га бију (ВИДЕО)
ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ПРЕТИ ДА ПОСТАНЕ НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ! Ситуација све гора из дана у дан
- Ракетна вакцина се тако зове, јер је циљ тог пројекта да човек добије једну или максимално две дозе где ће бити заштићени пар година за све варијанте чак и будуће, посебан ризик је за мутације које ће тек да се десе - рекао је он у гостовању.
Предвиђа, да би у року од 12 до 15 месеци требали да имамо вакцину ракетног облика, а то је, каже, вакцина која има више вирусних протеина од коронавируса. Наводи да је скоро у вакцину додат и вирус ковид 19, један део нема могућност да се намножи, а други се споро умножава.
- Све садашње вакцине, штите против Вухан варијанте, после смо добили многе друге варијанте, вирус је већ почео системски да се мења управо у том делу спајк протеина - рекао је Цмијановић.
Истиче да се од прве генерације вакцина можемо поново заразити, али да је она добра у томе јер спречава да човек од коронавируса премине. Тврди да је битније радити на другој генерацији вакцине.
- Ракетна вакцина је постала швајцарска национална вакцина, ми ту градимо широк спектар антитела која нападају вирус са свих страна, јер ако спајк мутира напашће га антитела са разлилчитих страна - рекао је он
Додаје да је вакцина и даље у развоју, као и да се припремају да крену са клиничким студијама, истиче да је у развијање вакцине уложено пола милиона швајцарских франака, те да се нада да ће до краја следеће године успети да потпуно развије вакцину.