СРПСКИ НАУЧНИЦИ САОПШТИЛИ СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Ево колико се задржавају антитела у крви после короне
Чак ни они пацијенти који су развили мање антитела не губе тако брзо имунитет
Према речима истраживача у Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) Марије Гњатовић у тој установи су пратећи заражене корона вирусом, дошли до закључка да се антитела на нови вирус задржавају много дуже у крви од три месеца.
- Први резултати нашег истраживања показују да антитела не нестају тако лако. Људи који су у старту развили високу концентрацију антитела задржали су их већ пет месеци - рекла је Гњатовић и додала да неке пацијенте ИНЕП прати још од марта када се у Србији и појавио први случај ковида-19.
ЈОШ ЈЕДАН СЛУЧАЈ КОРОНЕ У СРПСКОЈ ШКОЛИ: Родитељи знали за ризичан контакт, ипак послали децу на наставу
"ОВО ЛЕТО ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ" Ђак петак из Ветерника написао састав о ком ће се дуго причати (ФОТО)
БЕЗ КИНЕ БИ БИЛО ЗИМЕ: Др Кон објаснио колико бисмо тешку ситуацију имали да Пекинг није послао експерте
Она је објаснила да ни они пацијенти који су развили мање антитела не губе тако брзо имунитет.
- Према резултатима и они који имају у старту мању концентрацију антитела у крви не остају без имунитета. Наравно, количина антитела опада временом, али то није толико значајно да се имунитет изгуби после три месеца како се спомињало. Антитела се задржавају у крви бар пет месеци, то је оно што је сигурно, а можда и до годину дана - рекла је Гњатовићева.
Да ли количина антитела у крви зависи од тежине клиничке слике, Гњатовићева објашњава да може имати везе, али понекад нема правила.
- Они са тежом клиничком сликом обично и развију више антитела, док они који су прошли са блажом сликом или потпуно асимптоматски имају мање антитела. Некада се деси да никада ни не развију Igg тела која дугорочно штите, него само почетна Игм антитела, мада се дешавало да и такви пацијенти развију имунитет као да су прележали озбиљнији облик ковида-19 - објашњава Гњатовићева.
Она је додала да је прокуженост становништва у другом пику првог таласа много већа, али и да је много више асимптоматских случајева. Људи се више придржавају препоручених мера и носе маске, због чега долазимо у додир са много мањом количином вируса него да немамо заштиту.
Гњатовићева објашњава да мање вируса узрокује и блажу клиничку слику, што је позитивна страна.