Шта заправо значи реч КАТАБАЗА? Термин који СЕЈЕ СТРАХ у серији "Црна Свадба"
Ево шта ова реч заправо значи
Серија "Црна свадба" у фокус је поново ставила неке старе обичаје, али и заборављене речи. Реч "катабаза" се могла чути већ на крају 1. епизоде "Црне свадбе". Митар, лик ког тумачи Славко Штимац, после масакра у селу и непосредно пре него што пуца себи у главу изговара: "Катабаза!". Касније сазнајемо да је исту реч изговорио и син инспектора Петра (Уликс Фехмиу) пре него што се убио, а уз констатацију да "Почиње катабаза" изговара је и монах Тихон (Тони Михајловски).
АКО НЕ ВЕРУЈЕТЕ У ЊУ ОНДА СТЕ У ПРОБЛЕМУ?! Ево за кога је влашка магија НАЈОПАСНИЈА, антрополошкиња разбила све МИТОВЕ
Шта заправо значи "катабаза"?
"Катабасис" или "катабаза" долази из старогрчког језика, од речи "κατάβασις" састављене од речи "κατὰ" која значи "доле" и "βαίνω" која значи “ићи”. У слободном преводу означавала би кретање низбрдо, спуштање, потонуће или - пад. Термин је познат у поезији, психологији, реторици, али и хришћанству где може означавати и силазак у подземни свет.
Главно значење које је за "катабазу" дао Оксфордски речник енглеског језика описује "спуштање" или "војно повлачење" и прави разлику у односу на "анабазу" која би означавала "уздизање", "померање на горе". У Платоновом делу "Република", Сократ прича о "спуштању" у лучки град Пиреј, који се налази јужно од његове родне Атине. Неколико научника у овоме види алузију на Одисејево путовање у подземни свет.
Уопште, катабаза као "путовање у подземни свет" као мит се може наћи у различитим религијама широм света. Херој или божанство горњег света путује у подземни свет или у земљу мртвих и враћа се, често са предметом потраге или вољеном особом, или са новостеченим знањем. У грчкој митологији, на пример, Орфеј улази у подземни свет како би Еуридику вратио у свет живих.
Способност да још жив уђе у царство мртвих и да се врати, доказ је изузетног статуса класичног хероја који је више од обичног смртника. Божанство које се враћа из подземног света повезује се са есхатолошким темама као што је пораз смрти и бесмртности. Осим у причама о највећим грчким јунацима "катабазу" затичемо и у религијама других народа - у подземни свет сишли су Озирис, Один, Мухамед, као и сам Исус Христ.