ОВИМ ГРАДОВИМА У СРБИЈИ ПРЕТИ ОПАСНА ПОЈАВА Попаљени аларми, ризично је по здравље! Морате да се заштитите, погледајте упутства надлежних
По најавама РХМЗ, у Србији најтоплије време нас очекује до 7. септембра, са температурама око 35 степени, а према табели "Батута, време ће сутра у Кикинди, Зрењанину и Вршцу, бити означено као "опасна појава".
Афричка врелина у Србији још не попушта. Судећи по најавама РХМЗ, веома топло време очекује нас сигурно до 7. септембра, са температурама око 35 степени. А, према табели "Батута", време ће сутра у три града Србије бити означено као "опасна појава". То су Кикинда, Зрењанин и Вршац.
Како је даље објашњено, под опасном појавом сматрају се временски услови пропраћени израженијим климатским појавама, које би могле да представљају ризик по здравље; повећана вероватноћа за наступање различитих манифестација топлотног стреса, нарочито код осетљивих популационих група (мала деца, труднице, стари, хронично оболели пацијенти). Под посебним ризиком су особе са нарушеним интегритетом свих слојева кожног ткива, т.ј. поремећајем механизма евапорације нагомилане топлоте (опекотине).
Мере личне заштите се састоје у следећем:
- Одећа би требало да је направљена од лаганих летњих материјала светле боје, а чија структура допушта пропустљивост ваздуха и омогућава успешније одавање топлоте
- Редовна рехидрација у току целог дана, невезано за степен физичке активности или осећај жеђи
- Уколико се ради о старијој популацији или незапосленима, све теже кућне послове (прање рубља, тепиха, завеса...) требало би обављати у хладнијој половини дана (јутро, вече). Без преке потребе, не би требало напуштати добро климатизован затворени простор за све време трајања повишене спољне температуре.
- Уколико је то неизбежно, обезбедити редовну рехидрацију у току боравка на топлом. Посебну пажњу треба обратити на одржавање личне хигијене, затим на хигијенске услове у току прања воћа и поврћа као и на саму припрему хране, јер у условима када је организму неопходно беспрекорно функционисање система терморегулације, свака дехидрација, настала као последица алиментарне интоксикације праћене дијарејом, додатно би компликовало здравствено стање особе која је претрпела било које од наведених клиничких манифестација топлотног стреса.
Извор: Србија Данас/Телеграф