СВАКА ЧАСТ! Српски лекари извели НОВУ МЕТОДУ ЛЕЧЕЊА, у два потеза МЕЊАЈУ ЖИВОТ тешко болесној деци
Прве пацијенткиње су биле Теодора и Естер.
У новосадском Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине недавно је почела да се примењује нова неинвазивна хируршка метода у лечењу сколиозе. Овај оперативни захват од само два реза урадили су престижни светски спинални хирурзи др Норберто Вентура из Шпаније и др Лотфи Милади из Француске, који кажу да су већ оперисали у Крагујевцу, али да је ова нова метода први пут изведена у Србији у Новом Саду.
НАЈПОЗНАТИЈИ СРПСКИ СТОЛАР ПРОМОВИСАО НАСЛЕДНИКА: Заволео сам дрво и наставићу да помажем као Миле (ФОТО)
ДОНЕТА НОВА УРЕДБА У СРБИЈИ: Ево колико људи сме да буде НА СВАДБАМА, и то само у ЈЕДНОМ СЛУЧАЈУ
ХИТНА РЕАКЦИЈА ДРЖАВЕ: На спомен-плочи Диани Будисављевић мора да пише да је спасила СРПСКУ ДЕЦУ
Међу првим пацијенткињама крајем фебруара и почетком марта биле су Теодора (13) из Ветерника и Естер (16) из Кањиже које су већ дан, два након операције седеле, неколико дана потом проходале, а сада су се већ скоро у потпуности опоравиле и вратиле се нормалном животу.
Теодорина мајка Јелена каже да се деформитет код њене ћерке јавио отприлике годину дана пре операције.
- Теодора је једно здраво дете и одједном смо, онако лаички речено, приметили као да јој је почела лопатица мало да испада. Отишли смо код лекара и утврђено је да има дуплу кривину на кичми па смо кренули са вежбама и почела је да носи гипсани мидер. Ипак, то није помогло а сам деформитет почео је поред здравственог да представља и естетски проблем па су нам лекари рекли да је време за операцију. Признајем, није нам било свеједно а поготово што смо чули да је то нека нова метода. Међутим, дивно особље и лекари у Институту су нас смирили и операција је успела. Неизмерно смо им захвални јер Теодора сада нормално седи, трчи и нема никаквих проблема – прича поносна мајка.
Да заиста нема никаквих проблема потврдила је и сама Теодора, ученица шестог разреда која тренутно прати наставу преко телевизора и једва чека распуст.
- Пре операције сам се почела мало умарати, а временом су почеле и главобоље. Приметила сам да мало теже дишем када се узнемирим, а поготово када због нечега заплачем. Ипак ми је највећи проблем представљао мидер јер сам се у њему осећала нелагодно, поготово када је било топло време. Онда сам сазнала да ћу ићи на операцију и јако сам се уплашила. Међутим, лекари су причали са мном и смирили ме. После операције ми је било мало чудно али сам се брзо навикла. Другог дана сам већ седела, трећег дана лагано ходала, а сада већ трчим, играм бадминтон, возим бицикл и вероватно ћу се бавити и неким спортом – прича храбра девојчица.
За разлику од Теодоре, њена мало старија другарица Естер није имала никакве тегобе пре операције и активно се бавила рукометом, али је код ње установљено да би сколиоза која је полако почела да напредује касније у животу могла да јој направи озбиљан здравствени проблем.
Тата Ото каже да је Естер била активна играчица али да је због сколиозе морала да прекине са рукометом и да се посвети вежбама за кичму без обзира на то што није имала никаквих проблема.
- Након једног контролног прегледа доктори су нам саветовали да је најбоље да се Естер оперише. Наравно да смо се уплашили јер је то операција кичме и увек постоји онај најгори сценарио да човек остане инвалид, а то је за једну спортисткињу каква је Естер ваљда највећи кошмар. Ипак, одлучили смо да на све то гледамо са ведрије стране а и доктори су нам обећали да ће моћи да се бави спортом. На срећу, њихово обећање се испунило и сада Естер 45 дана након операције већ трчи и изводи скок шут – прича поносни тата Ото.
Естер такође признаје да се прилично уплашила.
- Била сам у болници са мамом и сви су били веома позитивни и храбрили су нас тако да сам одлучила да се не плашим и са осмехом да одем у операциону салу. Након операције сам имала болове али су лекари то веома брзо решили уз терапију и од тада све иде набоље. Сада сам се скоро скроз опоравила и чак сам порасла пет центиметара, због чега сам презадовољна јер играм на позицији центра и крила. Трчим и играм рукомет, али морам још извесно време да се пазим па сам се мало више посветила школи. Сада сам други разред гимназије и надам се да ћу се ускоро поново почети активно да се бавим рукометом - прича Естер.
Постоперативним током и опоравком Теодоре и Естер задовољан је и њихов лекар, др Владимир Ђан из Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, који каже да је код ових храбрих девојчица решен озбиљан здравствени проблем. Како објашњава, код деформитета кичме чија је основна карактеристика ротација кичмених пршљенова долази до померања кичменог стуба. То временом може довести до озбиљних здравствених компликација знајући шта се од виталних органа налази у грудном кошу.
- Бавити се овом проблематиком изискује велик напор и константно учење а ја сам пресрећан што имам прилику учити и радити са овако великим именима у спиналној хирургији. Веома је битно изабрати прави моменат операције у односу на животну доб тако да са једном операцијом решавате трајно здравствени проблем. Презадовољан сам самим током операција и постоперативним опоравком наших пацијенткиња и морам похвалити њихов труд, поверење и истрајност – у противном не би за тако кратко време резултати били овако импресивни. Желео бих и да охрабрим родитеље деце која имају сличне проблеме да се обрате нашој установи како би њихова деца добила адекватно лечење – поручује др Ђан.
Директорка Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине доц. др Јелена Антић каже да су увођењем иновативне хируршке методе у тој здравственој установи деца, поготово она која пате од неуромускуларне сколиозе, коначно добила своју шансу и да се за њих појавило светло на крају тунела.
- Срећни смо што смо у могућности да пружимо адекватну помоћ нашој деци. Успели смо да добијемо сагласност од Министарства здравља да можемо да радимо иновативне операције уз менторство ескперата из иностранства, а за родитеље свакако једна од важних ствари јесте чињеница да се овакви захвати раде бесплатно, односно да се операције финансирају из Фонда за здравствену заштиту. Ово је велика шанса за нашу децу јер према последњим подацима у Војводини имамо између две и три хиљаде деце само са идиопатском сколиозом, од којих око 10 одсто захтева комплексније лечење. Имали смо и изузетно тешких пацијената који нису могли да нађу помоћ у Србији, а сада су на нашу велику радост добили шансу да им решимо њихов здравствени проблем и побољшамо им квалитет живота – истакла је др Антић.
"Попут КОРОНЕ, долази из Азије" Дете (4) Београђанке ОБОЛЕЛО ОД НОВОГ ОПАКОГ ВИРУСА: Симптоми су УЖАСАВАЈУЋИ
КУВАЋЕМО СЕ, ПРЕТЕ НАМ ТРОПСКЕ НОЋИ: Нико није очекивао овакво ЛЕТО у Србији, познати метеоролог УПОЗОРАВА
СУПЕР БАКА ИЗ ГОРЊИХ БАЊАНА: Љубица гази 95-у, сама одржава имање, а кад УХВАТИ СПРИНТ сви остану у чуду (ФОТО)
КАЗНЕ ОД 20.000 ДО ПОЛА МИЛИОНА ДИНАРА: На снагу ступа уредба о ОБАВЕЗНОМ НОШЕЊУ МАСКИ на радном месту
КОН ПОРУЧУЈЕ ДА СИСТЕМ МОРА БИТИ СПРЕМАН ЗА ДРУГИ ТАЛАС КОРОНЕ: Било је грешака због којих смо могли избећи 60 мртвих