Свет на ивици глобалне несташице хране? Више од 150 лауреата упутило апел - "Потребна су већа улагања у прехрамбену индустрију"
Више од 150 добитника Нобелове награде и Светске награде за храну објавили су 14. јануара отворено писмо у којем су истакли да су потребна много већа улагања у истраживања, производњу и дистрибуцију хране како би се у наредним деценијама спречила глобална криза са храном.
У писму се наводи да се око 700 милиона људи данас суочава са "несигурношћу хране и очајничким сиромаштвом" али да ће, ако се не уложе "напори без преседана" да се производи више хране, много већи број људи бити у таквој ситуацији, пре свега због климатских промена, ратова и раста становништва.
- Колико год то било тешко и непријатно замислити, човечанство иде ка томе да до средине века несигурност хране буде још већа а свет још нестабилнији него данас - наводи се у писму које су потписала 153 добитника те две награде, преноси агенција АП.
Они указују и да ће се због климатских промена смањити продуктивност већине главних намирница, а да су потребна значајна повећања да би се прехранило светско становништво које ће до 2050. порасти за 1,5 милијарди људи.
- Нисмо на правом путу да задовољимо будуће потребе за храном. Нисмо ни близу - додаје се у писму.
Лауреати су указали на очекивано смањење производње кукуруза у Африци и могућу још већу деградацију земљишта и несташице воде у већем делу света.
У писму се истиче да би драстично повећање финансирања истраживања заједно са ефикаснијим начинима за размену информација и дистрибуцију хране могло спречити кризу глади.
Добитник Нобелове награде за физику 2011. Брајан Шмит изјавио је да је потреба да се драстично повећа производња хране у наредним деценијама велики изазов, али да се тај проблем може решити кроз одговарајуће финансирање истраживања и глобално лидерство.
Шмит је рекао да се нада да ће владе у САД, европским и другим земљама моћи да се посвете решавању проблема, али да мисли да је потребно да приватне групе преузму вођство у финансирању почетних корака који ће привући пажњу политичара и подстаћи их на акцију.
У писму се позива на "трансформационе напоре" попут побољшања фотосинтезе у основним културама као што су пшеница и пиринач, развоја усева који се не ослањају толико на хемијска ђубрива и продужења рока трајања воћа и поврћа.
Научница за истраживање климе у НАСА Синтија Розенцвајг, добитница Светске награде за храну 2022. године, рекла је да истраживачи већ налазе решења, али да су за њихову ширу примену потребне веће финансије, као и да светски лидери придају већу важност њиховом раду.
Извор: Дневни европски сервис