"Тип А углавном напада децу, док тип Б одрасле" Овај вирус ХАРА вртићима, преноси се и када симптоми нестану - Познато који орган је ПОСЕБНО на удару
Доктори објашњавају да ли је тачно да је за одрасле овај вирус много опаснији него за децу.
Постоје два типа сојева коксаки вируса - тип А и тип Б. Тип А углавном напада децу, док тип Б углавном напада одрасле.
- Међутим, нема оштре границе. Тип А може се појавити и код одраслих, али је безначајан, као што се и тип Б може појавити код деце, али врло ретко - истиче др Бисерка Обрадовић, специјалиста опште медицине.
Докторка Обрадовић истича да је тип А БРНУ вирус, који је пронађен 1957. године, на Новом Зеланду. Ипак, његова прва епидемија десила се 1911. године, у Америци, и зато се код нас врло често зове амерички вирус.
- То је коксаки вирус, и то је коксаки А6. Често се дешава код деце, ретко код одраслих, те се јављају промене на кожи дланова, стопала, на уснама, усној дупљи, где деца онда избегавају да једу. То је у ствари један безначајан вирус. Ипак, 90 одсто коксаки вируса, да ли А или Б, углавном пролазе незапажено, а оних 10 одсто изазивају разне компликације и могу бити опасни по срце - наглашава др Обрадовић.
Оно што је потребно знати је и како се преноси овај вирус.
- Врло лако се преноси - прљавим рукама, преко играчака, обично оболевају деца до пете године, мада могу и касније. Такође, вирус се може пренети и капљичним путем. Овај вирус има инкубацију један до два дана, те зато у почетку ми и не знамо да је у питању тај вирус. Ипак, незгодно је што овај вирус, након престанка симптома, и наредних неколико дана може да се пренесе - истиче др Саша Милићевић, педијатар.
Како др Милићевић истиче, ова болест је јако блага и не треба да плаши родитеље.
- Не треба паничити, болест лако пролази и ретко даје компликације у смислу неког менингитиса, упале можданих овојница, упале плућа. То је заиста изузетак.
Често прање руку је један од видова превенције
- Мора се радити на јачању имунитета. Један стабилан имунитет нам је одбрана од свих вируса, па и коксаки вируса. То је основна ствар, јер и коксаки вирус тип Б, који напада одрасле, и често га има и приликом разних респираторних инфекција. Ипак, када почнемо да се осећамо малаксало, када не прође од три до пет дана, када осећамо убрзани рад срца, онда морамо да се јавимо лекару. Ипак, пре свега је битно јачање имунитета, као код свих вирусних инфекција - истиче др Обрадовић.
- Добар сан, правилна исхрана, богата свежим воћем и поврћем, физичка активност, да будемо позитивни, све је ово лек против свих вируса и инфекција - додаје она.
Овај вирус се ретко када јави поново, истичу лекари за тип А.
Ипак, коксаки вирус може бити изузетно опасан за срце.
- Имамо оних 10 одсто који имају неке веће проблеме. Пре свега, долази до оштећења срца, јер знамо да срчани мишић мора бити здрав да би се контраховао, да би слао крв у све наше делове тела. Када га Коксаки нападне, онда долази до оштећења мишићних влакана, и он не може правилно да ради, због чега долази до оштећења срца, до миокардитиса, перикардитиса. Чак може доћи и до менингитиса код одраслих - наводи др Обрадовић.
Србија Данас/б92