ТОТАЛНО СЕПТЕМБАРСКО ЛУДИЛО Метеоролози најављују чак два ОБРТА до краја недеље - пашће количина кише већа од месечног просека, а онда шок за шоком
Након сушног лета, септембар нам је донео прво захлађење. О свим последицама које за собом оставио велики број тропских дана, али и о временским приликама које нам предстоје, за Курир телевизију говорили су метеоролог Слободан Совиљ и хидролог Дејан Владиковић.
Републички хидрометеоролошки завод Србије упозорава и издаје саопштења која се тичу обилнијих пљускова и грмљавина, а Совиљ је најавио и до када ће трајати ово захлађење.
- Температура је данас значајно нижа, максимална температура је у већини земље између 18 и 21 степен, 25 и 26 степени само на крајњем северозападу и западу Војводине, где су падавине већ престале. Киша ће бити обилна у централној и југоисточној Србији где је на снази црвени, највиши степен упозорења, јер на том подручју рачунамо на 30 до 60 литара кише по м2, а на појединим локалитетима југоисточне Србије пашће и до 100 литара кише што је више од месечног просека - рекао је Совиљ и додао:
- Сутра ујутру ће падавине слабити и престати. Четвртак ће бити најлепши дан, претежно сунчано са температура између 26 и 30 степени у већем делу Србије. Ноћ између четвртка и петка доноси ново наоблачење, а за викенд наставак падавина са максималним температурама од 15, 16 и 17 степени. Најхладнији период трајаће од петка до уторка.
Задружни савез Војводине тражи проглашење елементарне непогоде због суше која је драстично смањила приносе
На конференцији за новинаре у петак из Савеза су поручили да без помоћи државе, тешко могу наставити производњу и јесењу сетву.
На ову тему за Курир телевизију говорила је Јелена Несторов Бизоњ, председник Задружног савеза Војводине:
- Наш захтев је да се прогласе елементарне непогоде, затим да се сагледа штета која није идентична у свим регионима, чак ни свим општинама у једном региону, да се донесу мере које ће омогућити свима који су претрпели штете да преживе ову пољопривредну сезону. Предлог се односи на две најбитније мере: ослобађање пољопривредног сектора од свих обавеза за порезе, доприносе и таксе за наводњавање, а друга мера је програм краткорочних кредита.
Она наводи и да је највећи губитак доживела шећерна репа, где је губитак 70 до 80 посто, а да је ситуација изузетно лоша и са кукурузом, сојом и сунцокретом.
Једна од најзначајнијих река Србије, Ибар, је прошле недеље пресушио на неколико места, а сада се ситуација враћа контроли. Хидролог Дејан Владиковић је о сушним периодима који могу бити све чешћа појава у нашој земљи рекао следеће:
- Падавине ће значајно утицати на Ибар. Данас је скинуто упозорење на ниске протицаје које је на снази већ пет недеља. Ако погледамо остатак Европе, очекујемо значајан пораст водостаја, јер су друге државе добиле велике падавине.
Он упозорава да су реке јужно од Дунава и Саве на највећем удару:
- Најугроженије реке су јужно од Саве и Дунава, дакле, Ибар, Колубара, Јадар, Јабланица, Ветерница, Власина... То су јако ниски протицаји на неким деоницама. Што се тиче речног транспорта и водоснабдевања имамо велике губитке. Губици на разним водосистемима иду чак до 30%, што је недопустиво.
Србија Данас/Курир/Аутор: Андреа Јовановић