ТРЕЋИ ТАЛАС ВИРУСА У СРБИЈИ: Међу пацијентима много студената, ковид оставља велике последице на плућима
У трећем таласу епидемије, код средње тешких и тешких пацијената јавља се упала плућа. Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију КЦС рекла је да ће вирус осатвити жестоке последице у смислу неких фиброзирајућих промена по плућима.
Некада ковид 19 угрози једно плућно крило, али на много ренгентских или снимака скенером види се тешка обострана пнеумонија.
У привременој болници у Београдској Арени за чак 80 одсто пацијената неопхонда је кисеоничка потпора, а у болницама широм Србије на респираторима 57 пацијената.
НОВА ИСТРАЖИВАЊА О КОВИДУ СТИЖУ ИЗ ВИНЧЕ: Гени утичу на то ко ће бити подложнији корона вирусу
ДР ТИОДОРОВИЋ КОНАЧНО ОТКРИО: Да ли се у Кризном штабу Србије разматра о увођењу полицијског часа?
БОЖОВИЋ ИЗНЕО АЛАРМАНТНЕ ПОДАТКЕ: Половина Арене попуњена ковид пацијентима, 200 људи на кисеонику!
Проф. др Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију КЦС је рекла да је велики број оболелих, клиничка слика је тешка, број пацијената на репситатору је довоцифрен.
- Без икакве сумње овај талас нас је оборио с ногу. Овога пута нисмо у ковид режиму, али се бавимо дијагностиком и терапијом свих пулмолошких осталих болесника, с обзиром да Градска болница, "Драгиша Мишовић", "Бежанијска коса" раде у ковид режиму па смо прихватили све њихове болеснике. Ово је и наставна база, имамо и велики број студената - рекла је проф. Вучинић.
Када видите скенер плућа, колико је изненађење
Према њеним речима, скенер показује бела плућа, пнеумонију која могуће и прође у првом акту лечења, али вирус ће оставити жестоке последице у смислу неких фиброзирајућих промена по плућима, што су имали прилике да виде на основу праћења болесника из првог таласа.
Како каже, то су болесници оштећене плућне функције са оштећеном дифузијом, ту се нешто дешава на нивоу алвеално-капилатне мембране што нису у стању да санирају на почетку.
И када нема симпотома и када пацијент само кашље, покаже се пнеумонија.
- Обавезно болеснике са пенумонијом морамо хоспитализовати. Свако са фебрилним стањем и сумњом на ковид треба да се слика - да се направи радиографија, јер нас често то изненади - рекла је професорка.
Сезона респираторних инфекција
Улазимо у сезону респираторних инфекција.
- Сви носимо маске и неће бити толика најезда грипа, то је доказано на јуужној хемисфери због маски које смо приморани да носимо - каже она.
Симптоми грипа и короне су такорећи исти, кашаљ, температура, болови у мишићима, каже докторка.
Истиче да се вирус брзо шири, највише до сада, имали смо талсе али овога пута је то врло контагиозно.
- Онколошке болеснике смо обезбедили, а овога пута се отвара и кол центар да се и тако пацијенти информишу о неким стварима - да не долазе у Клинику, има информација на сајту КЦ - радиће уторком и четвртком од 14 до 17 часова лекари онколошке службе - закључила је др Вучинић.