Откривени комарци у још ДВЕ ОПШТИНЕ заражени вирусом ЗАПАДНОГ НИЛА: Резервоар овог вируса су птице
Присуство вируса утврђује се ПЦР методом
Од 55 узорака комараца сакупљених у другој половини августа у Новом Саду и четири војвођанске општине, присуство вируса Западног Нила детектовано је у два узорка. Реч је о комарцима узоркованиом у Адамовићевом насељу у Новом Саду и селу Черевић у општини Беочин.
ТЕМПЕРАТУРНА ВРТЕШКА ЗАХВАТИЛА СРБИЈУ: Наши метеоролози сложни у томе КАДА НАМ СЕ ВРАЋА ЛЕТО!
ЂЕРЛЕК ОТКРИВА КОЈА СУ ДВА НАЈВЕЋА ЖАРИШТА У СРБИЈИ! "Доста је озбиљна ситуација, лично сам проверио"
ПОРОДИЦИ ИЗ ВРАЊА СЕ ЛЕТОВАЊЕ ПРЕТВОРИЛО У ПАКАО! Када су изашли из кафића ШОКИРАЛИ се призором коју су затекли код кола!
Из “Циклонизације” наводе да се присуство овог вируса у популацији комараца прати континуирано од почетка сезоне, а ово су први овогодишњи узорци који су заражени вирусом Западног Нила. Овакви резултати су, кажу, очекивани јер се вирис у популацији комараца појављује управо крајем сезоне, односно крајем јула и у августу, у зависности од хидрометеоролошких услова.
- Током целе сезоне тестирано је више стотина узорака из свих делова Новог Сада, приградских насеља и села и ово су први заражени комарци ове године. За анализу је задужена лабораторија Научног института за ветеринарство из Новог Сада, а присуство вируса утврђује се ПЦР методом - рекао је Дарио Аћимовић, менаџер за односе са јавношћу “Цклонизације”.
“Циклонизација” је извела третман проитив комараца у Черевићу, непосредно након узимања узорка, док ће третман у Адамовићевом насељу бити изведен већ вечерас.
- Вирус Западног Нила је присутан на нашем подручју већ годинама и људи морају да буду свесни да он неће нестати. Званично је детектован 2012. године, а већ 2013. године Србија је имала највећу епидемију на територији Европе. Резервоар овог вируса су птице, а присутност вируса Западног Нила у комарцима очекује се у другој половини јула и током августа - објаснио је Аћимовић.
Преношење вируса са комараца на људе обично се дешава пред крај сезоне, у августу и септембру, јер је то време када комарци мењају домаћине и крвни оброк узимају и са птица и са људи. Преношење вируса зависи и од температуре. Изразито високе температуре погодују бржем развоју вируса. У комарцу који се хранио на зараженој птици он се брже развија, пре достиже вирулентност и осигурава преношење на човека на којем се комарац потом храни.
- У заштити здравља грађана кључно је током целе сезоне држати бројност комараца под контролом и на време прекинути овај ланац преношења. Важно је да се систематски ради на сузбијању комараца и да се не доспусти да комарци опстану толико дуго да узму крвни оброк са птице, положе јаја, а онда поново узму крвни оброк са човека и тако пренесу вирус- навео је Аћимовић.
За случајеве грознице Западног Нила регистроване у Србији кривац је комарац коме је наше поднебље уобичајено станиште. Реч је о урбаним, или како их често зовемо кућним комарцима, а чија су станишта канали, баре, мање водене површине, дворишта и влажни подруми.
Третмане против кућних комараца, у оквиру овогодишње акције заштите здравља грађана од комараца, “Циклонизација изводи још од априла. Током ови месеци изведено десетине серија ларвицидних третмана на каналима, барама и свим стајаћим воденим површинама. Такође, изведено је стотине третмана са земље против одраслих форми ових комараца у свим деловима града, приградским насељима и селима, а раде се и третмани у затвореном у зградама које имају проблем са стално поплављеним подрумима на Новом насељи и Лиману.
- Размножавање овог комарца у својим двориштима грађани могу да спрече. Потребно је да током сезоне једанпут недељно потпуно испразне кофе у којима чувају воду, уклоне старе гуме, конзерве, тегле и све остале предмете у којима се задржава вода погодна за развој ларви комараца, да ставе мреже на вентилационе отворе и побољшају заптивање шахтова септичких јама и кишњичара. Препоруке је и да се канали чисте од корова и отпадака како би били проточни, а вода у њима чиста, као и да се једанпут годишње провери да ли су вертикале и други делови олука запушени опалим лишћем или другим материјалом. И мале површине воде довољне су за велику продукцију комараца. Из једне чаше или конзерве са водом или саксије која током сезоне стоји у дворишту може да се излеже чак 300 комараца за само седам дана - истиче Аћимовић.
Екипе “Циклонизације” очекују сарадњу са грађанима и њихову одговорност.