У СРБИЈИ ДНЕВНО И ДО 7.000 ЗАРАЖЕНИХ: Међу њима је највише СУПЕРПРЕНОСИОЦА ВИРУСА, они представљају велику опасност
Овакве бројке треба да буду само још један подстрек за ношење маске.
Након корона експлозије у Србији и јучерашње 1.384 заражене особе за само 24 сата, све нас је шокирала и изјава др Предрага Кона који је истакао да је "реални број заражених и више од пет пута већи од бројке која је приказана".
То поново потврђује чињеницу да имамо велики број асимптоматских случајева, те према оваквој рачуници могуће је да на дневном нивоу имамо чак 7.000 новооболелих!
БРОЈ РАСТЕ ИЗ ДАНА У ДАН: Важно је да избегнемо АМБИС, чланови Кризног штаба изнели фрапантне податке
Истраживање професора који је досад погодио све о вирусу: Ево за колико је сада корона заразнија!
КАКО БИ САДА ИЗГЛЕДАО ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Откривено шта би у овом тренутку био НАЈВЕЋИ ПОРАЗ за Србију
Овакве бројке треба да буду само још један подстрек за ношење маске јер су асимптоматски случајеви, такозвани суперпреносиоци вируса, људи који имају корону, а немају симптоме, те представљају посебну опасност уколико се не поштују епидемиолошке мере.
- Ми се, нажалост, налазимо у једном експоненцијалном успону. Не можемо да очекујемо ни заравњање ни успоравање. Ово се убрзава и добија тек снагу у Београду и другим градовима - казао је за РТС епидемиолог Предраг Кон.
Да је више заражених него што је то званично регистровано потврдио је раније и проф. др Бранислав Тиодоровић управо због суперпреносиоца и оних који немају никакве симптоме.
Он је истакао да се налазимо у ситуацији када је опасност од ширења ковида далеко већа и када се може рећи да имамо више инфицираних него што је доказано.
- Млади људи који не осећају неке посебне тегобе они се не јављају лекару, не јављају се ни на тестирање и последица тога је ситуација у којој не значи да смо обухватили све које треба тако да се може очекивати да је од пет до 10 пута више оних који су потврђени – рекао је раније др Тиодоровић.
Дакле, суперпеносиоци су праве потенцијалне корона бомбе, јер не знају да имају вирус, ештају около и имају стални контакт са људима, а поред тога, мислећи да нису заражени већина и не носи маску.
Сви се ослањају на симптоме, те већина сматра да уколико нема симптома - нема ни вируса, али то није увек тако.
Да се симптоми не јављају одмах на почетку заражавања истакла је и пулмолог КЦС-а др Јелена Грбовић која је навела да "маску треба носити јер већина заражених нема симптоме".
- Треба да се носи маска јер је питање момента када ће се неки од симптома појавити. Не јавља се сваки симптом првог дана од момента заражавања. За неке симптоме је потребно да прође неко време – објаснила је Грбовићева.
Према томе, суперпреносиоци су заражени корона вирусом, немају симптоме, али имају и много контаката током дана.
Вероватно их и срећете свакодневно на путу до посла, у продавници, лифту или неком другом месту. Изгледају здраво, а заправо имају вирус зато је најбезбедније да носите маску како би се заштитили јер никад се не зна ко је суперпреносилац.
Број новооболелих није једина бројка која је у порасту протеклих дана. Посебно забрињава и пораст броја хоспитализованих који је практично дуплиран у односу на претходну недељу.
Наиме, прошлог понедељка, према заваничним подацима према званичним подацима Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут", у Србији смо имали 408 особа на болничком лечењу, а сада смо дошли до бројке од преко 1.000 хоспитализованих.
Поред тога, оно што је разлика у односу на претходне ударе корона вируса јесте то што сада значајно више оболева старосна група од 20 до 40 година.
То сада и није изненађујуће с обзиром на то да је овај старосни контингент највише у покрету, те има и највише контаката. Ако се узме у обзир да барем део њих припада асимптоматским случајевима, односно суперпреносиоцима, јасно је што је сада у овој старосној групи значајан број оболелих.