У Србију стиже ТРОПСКА ВРЕЛИНА, али нешто друго више ЗАБРИЊАВА од високих температура
Током јуна не очекују се значајна захлађења или падавине
Србију очекује врело лето с температурама изнад 30 степени, спарином и високом вредношћу УВ зрачења, а тропско време ће повремено прекидати олује с пљусковима и грмљавином!
Прочитајте и:
- Ево шта је правилно! Држављанство: српско или Републике Србије?! Промене у нашем пасошу на захтев Бошњака УЗБУРКАЛЕ СТРАСТИ
- Српски мировњаци у борби против пирата и ПОТЕЗ који је могао да започне РАТ у Африци (ФОТО/ВИДЕО)
- Миланкино сећање на 30. мај 1999: Прво јој мужа покосила БОЛЕСТ, а онда јединца убиле НАТО бомбе
Метеоролог Ђорђе Ђурић из "Ведер ту амбрела" објашњава да ће се до сутра задржати сунчано и веома топло време са кошавом, док ће на југу Баната бити и олујних удара ветра који ће престати већ увече.
- У петак у већем делу земље биће сунчано и суво са облачним интервалима. Имаћемо мало тежи дан због спарине. За викенд ће бити промењиво облачно, мало пријатније, понегде са локалним пљусковима, а наредна три дана понегде са грмљавинском олујом са градом. Из екстремно топлог априла ушли смо у топао мај и сад улазимо у период у којем ће температуре такође бити изнад просека. Првих десетак дана јуна уживаћемо у температурама до 30 степени, које ће негде прекидати локални пљускови, али током јуна не очекују се значајна захлађења или падавине – каже Ђурић који упозорава на висок ниво УВ зрачења због кога је потребна опрезност.
Милан Простран, агроекономски аналитичар, каже да су усеви засад у добром стању, али да овакви изгледи времена, то јест дужи периоди великих врућина без кише, могу да наштете усевима који су посејани у пролеће.
- Ту се мисли на кукуруз, сунцокрет, шећерну репу, соју, али и поврће које није у пластенику, већ на отвореном као што је кромпир, парадајз, шаргарепа, њима су потребне обилније и чешће кише. Они су у мало критичнијем стању и могу бити угрожени, али надам се да жега овог лета неће узети свој данак. Такође, кише су још врло корисне и за културе као што су жито, пшеница, раж и јечам, који су посејани у јесен прошле године, јер добро утичу на квалитет зрна. Свакако, кише скоро ниједној култури не би шкодило, а проблеми постоје засад само у оним деловима Србије где је било града – каже Простран.