УВОДЕ СЕ НОВЕ МЕРЕ ЗА ГАСТАРБАЈТЕРЕ: Католички Ускрс је пред вратима, за улазак у Србију можда и ДВА ТЕСТА
Сви они који буду намеравали да дођу у Србију за време католичког Ускрса који се обележава 4. априла, морају да буду спремни на то да ће за улазак у земљу важити одређене мере при уласку у земљу.
Очекује се да током тог празника, велики број наших људи који живе и раде у иностранству, дође у Србију.
Оно што је за сада извесно, то је да ће сви који дођу морати да имају ПЦР тест, на граници би такође требало да буду тестирани, а које ће тачно мере важити при уласку у нашу земљу и да ли ће се тестирати и они који су вакцинисани, знаћемо наредне недеље након што Кризни штаб детаљно размотри план.
"WWW.NIGDEZAVIKEND.KON" Др Кон реаговао на шалу која је насмејала кориснике друштвених мрежа (ФОТО)
ПОЧЕЛО ЗАТВАРАЊЕ ВРТИЋА ЗБОГ КОВИДА: Ситауција са вирусом се још више погоршала, усвојене НОВЕ МЕРЕ!
КОРОНА ВИРУС НЕ ЈЕЊАВА: Осетан пораст броја инфицираних у српским градовима
Ближи се време одмора почетком априла када се прославља католички Ускрс, те се очекује и долазак наших људи који раде у земљама западне Европе. У периоду празника велики број грађана посети домовину, што у време епидемије која још увек траје представља својеврсни ризик, што смо искусили и прошле године. Шта ће прецизно од мера важити за оне који долазе биће познато наредне недеље.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић изјавио је да се ближи време празника и да ће највероватније велики број наших људи из Немачке, Аустрије, Швајцарске доћи у Србију.
- Предложили смо, и о томе ћемо разговарати на следећој седници, да сви који долазе у нашу земљу поред негативног ПЦР теста који већ имају код себе, обаве још један тест на граници, са брзим тестовима, и то је лако. Дакле, о томе ћемо тек разговарати, јер католички Ускрс је 4. априла и мало пре тога многи ће кренути у Србију да искористе одмор. Оно што забрињава је јер многи то користе као слободу да се опусте у домовини, уместо да се понашају као што се понашају у Немачкој, Аустрији, Швајцарској… На граници ће свакако бити тестирани, али је неопходно да се понашају одговорно - објашњава професор Тиодоровић.
Према речима премијерке Ане Брнабић, капацитети ПЦР тестирања биће удесетостручени у Србији, а почетком следеће недеље биће донет конкретан план о тестирању свих који улазе у нашу земљу.
- Интенција је да повећамо капацитете, а посебно на границама како би сви који узлазе били тестирани. Тренутно правимо план како, и чим будем имала конкретне информације обавестићу јавност. Видећемо да ли ће бити о трошку државе или тих људи, као и да ли ће се правити разлика између наших и страних држављана - навела је премијерка Брнабић.
Што се тиче вакцинисаних грађана који долазе из иностранства тек ће се разговарати, јер поставља се питање колико је протекло времена од примања друге дозе, што би опет са собом носило и неку потврду.
Такође, оно што нас занима је под којим условима ћемо ове године славити православни Ускрс 2.маја и да ли ће бити неких ограничења. Ипак, како стручнајци објашњавају, сада је важно смањити дневни пораст новозаражених и наставити са имунизацијом. Да подсетимо, прошле године за Васкрс имали смо најдужи полицијски час који је трајао 84 часа, ове године тога неће бити, а да ли ће бити неких мера биће познато у наредном периоду.
За повратак из Србије, у земље у којима живе и раде, нашим грађанима вероватно ће бити потребан ПЦР, а можда и карантин. Сви они који буду долазили за празнике у нашу земљу, највероватније ће им за повратак бити потребан ПЦР тест, а да ли ће ићи у карантин, зависи од земље у коју се враћају. Примера ради, за повратак у Немачку важило је правило ПЦР тест и карантин од пет дана, а затим поновљени ПЦР.