КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Доктор Ђерлек најавио нове епидемиолошке мере за 48 сати
Поводом све лошије епидемиолошке ситуације у Србији, чланови Кризног штаба обраћају се грађанима Србије.
Србија сваким даном броји све већи број заражених од корона вируса, болнице се полако пуне, капацитети смањују, а грађани све уплашенији. На предлог епидемиолога, али и осталих челника наше земље донет је и усвојен Закон о корони који подразумева да ће свако правно и физичко лице бити новчано кажњено оног момента када крши мере које су донете од стране наших стручњака у циљу спречавања ширења корона вируса.
ВРЛО БРЗО СЕ РАСПИСУЈЕ ХИТНА ВАКЦИНАЦИЈА: Др Кон открива ко ће први бити на списку за имунизацију против ковида
НЕСРЕЋА У ОБРЕНОВЦУ: У ТЕНТ А лакше повређен радник пројектантске фирме
КОРОНА У ЈАБЛАНИЧКОМ ОКРУГУ: 37 нових случајева заразе, највише из Лесковца!
У последња 24 сата корона вирус потврђен је код 3.499 особа, а истовремено, од последица ове болести преминуло је 17 пацијената.
Тестирано је 14.116 особа. На респиратору је 158 пацијената.
- Преминуло је 17 оболелих док се на респираторима у болницама широм земље тренутно налази 158 пацијената - рекао је државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек.
Навео је и да су вирусом корона заражена 942 здравствена радника од чега је 49 на болничком лечењу. Најтежа ситуација је и даље у Београду, а затим следе Нови Сад и Ниш.
Питања новинара
На питање које предлоге је јуче дао медицински део Кризног штаба и да ли ће се оне увести или не, др Ђерлек одговара.
- Изузетно је битно да ли ће се те мере спроводити, а не које су донете, сада је донет и закон и то је једна у низу мера која ће гарантовати поштовање и спровођење већ донетих мера - рекао је др Ђерлек.
- Да је среће да сви поштују садашње мере, то би довело до боље ситуације и не би било потребе за новим мерама. Али ја бих сада желео да се захвалим свима који поштују мере, захвлајујући њима, ми смо најбоља земља у региону што се корона вируса тиче, али не желимо да се тиме тешимо, желимо да нам ситуација буде још боља - рекао је др Ђерлек.
- У наредних дан два биће врло прецизно саопштене нове мере, али апелујем на све да поштују мере, а они који се тако понашају, да наставе да се тако и понашају, а замолио бих млађу популацију да преко викенда остану у кругу своје породице како не би преносили и ширили вирус - апеловао је др Ђерлек.
- Сада нам треба солидарности и јединство да би ово победили - рекао је он.
На питање која је структура старости преминулих од ковида, као и то колико је деце хоспитализовано и ко је најмлађи преминули пацијент, доктор Ђерлек одговорио је.
- Трећи талас је знатно снажнији од прва два, зато и водимо овако озбиљну политику, зато се овако и боримо. Што се деце тиче, има их старости свих категорија, од беба које су биле у Драгише Мишовић, до најстаријих. Што се смрти тиче, најчешће су то старији људи, али што се обољевања тиче, ту је група од 20 до 40 година, махом су то млађи људи - рекао је др Ђерлек.
На питање зашто ће се мере донети тек за дан или два, шта највише кочи њихово доношење?
- Ми смо сада искуснији, морамо пажљиво да одлучимо које ћемо мере и када донети, сада је ситуација другачија, није само суштина водити рачуна о ковид пацијентима, морамо водити рачуна и о пацијентима који нису ковид заражени, зато у овом тренутку желимо да избалансирамо и да се бавимо и једном и другом групом пацијената. Не кочи доношење мера ништа, само желимо да избалансирамо ситуацију. И да спасимо људе, али и економију - рекао је др Ђерлек.
- То није баш лак задатак, ето, сад сте поменули да се затворе клубови и кафићи, а ви и сами знате да се те журке праве илегално, тако да ту нема ефекта, а морамо обратити пажњу и на те угоститеље и на њихове породице, зато морамо пажљиво одлучити - рекао је доктор.
На питање о вакцинама које је најавио Вучић, др Ђерлек одговара.
- Није најавио да ће вакцине стићи до Нове године, рекао је да ће мала доза стићи до Нове године, а тек до марта стиже већи контигент са вакцинама које ће примити наше становништво. Ми радимо све што је до нас, увек идемо корак, два испред ковида. Купујемо вакцине, правимо ковид болнице, трудимо се да хоспитализујемо све, трудимо се да сачувамо наш здравствени систем, чиме не могу да се похвале друге земље у Европи - рекао је др Ђерлек.
На питање да је проценат обољевања од сезонског грипа опао 96 одсто, да ли је то због маски или је нешто друго у питању, доктор одговара.
- Маске поред тога што нас штите од ковида 19, штите нас и од грипа. Поред њих, ту је и вакцина, наша држава је планирала одрећену дозу вакцина против грипа, али те дозе се полако смањује, а ми набављамо нову. Око 700.000, 800.000 људи биће вакцинисано против грипа, што је рекорд, тако да има удела и у томе, али да, и маске и вакцина довели су до тога да се број пацијената оболелих од сезонског грипа смањи - рекао је др Ђерлек.
Које групе људи ће бити обавезне да приме вакцину, и какве су казне за оне који не буду хтели да приме? И како ће мера скраћивања радног времена кафића помоћи у сузбијању вируса ако су кафићи и преко дана пуни, др Ђерлек одговара.
- Што се вакцинације тиче, тај закон је познат, у сваком случају, моја препорука је да се сви грађани Србије вакцинишу од ковида. Наша земља је озбиљна у борби против короне, па ћемо тако бирати и вакцину, зато саветујем свима да се вакцинишу, јер ће вакцина бити сигурно безбедна и бесплатна свима - рекао је др Ђерлек.
- Закон је за све исти, без обзира да ли обавља државну функцију или је у служби грађана, зато ће закон бити исти за сваког појединца, а наравно да ће се санкционисати сви они који морају, а нису примили вакцину - рекао је др Ђерлек.
- Што се кафића тиче, само треба смањити број окупљених људи, као и честе одласке у кафић. Није битно да ли кафићи раде до 18 сати, 21 сат или 23 сата, битно је поштовати мере и водити рачуна како би спречили ширење, а и допустити угоститељима да прехране своје породице и раде свој посао - рекао је др Ђерлек.