КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Са вакцином ОПРЕЗНО, битно да се до септембра смањи број новооболелих (ФОТО)
Најновији подаци о епидемији корона вируса у Србији
На данашњој конференцији кризног штаба обраћају се доктор Бранислав Тиодоровић и доктор Зоран Гојковић.
Подсетимо, Министар здравља Златибор Лончар каже да постоје одређена правила код набавки лекова, односно вакцина, и додаје да није битно да ли су вакцину направили Руси или неко други, већ да ли је безбедна за грађане.
Од септембра нас очекују велики изазови, рекли су стручњаци на почетку обраћања.
Са вакцином - опрез
- Сваки успех са вакцином је један изузетан успех, неважно одакле одлази. Увек постоји и трка, такмичење, велике замисли...За нас је битно да вакцина буде проверена, успешна, високе заштите и да има, што је веома важно, да има што мање последице - истакао је др Тиодоровић и додао:
- Нашој агенцији је потребно минимум шест месеци да то проверимо и мислим да са тим треба сачекати, и са руском и кинеском или неко другом вакцином - каже др Тиодоровић
Битно је да смањимо број новооболелих
- Битно је да у две до три недеље, и од почетка септембра успемо да и даље смањимо број новозараћених да бисмо могли да одморило здравтсвени сектор и испразнили болнице како бисмо спремно дочекали септембар. Због тога што постоји могућност, ако бисмо се понашали као и сада, нећемо доћи на јесен или зиму до озбиљног поремећаја система. У случају да нас вирус изненади, ми смо кренули да радимо додатне ковид болнице и капацитете - напоменуо је Гојковић.
- Морамо да пробамо да до изградње тих објеката, примимо један део младих људи да раде који су се током пандемије доказали у послу - истакао је Гојковић.
Дупла контрола у школама / Вратити културна дешавања
- Веома је важно да најмлађа деца крену у школу - истакао је др Тиодоровић, али и додао да мора постојати додатни опрез.
- Да ли је довољно да само родитељ прегледа дете пред одлазак, наравно да није, али и школе морају да се организују и де преузму део посла контроле - рекао је др Тиодоровић.
- Становништво је исцрпљено због предугог трајања епидемијског процеса, ушли смо у шести месец, а здравствени систем је оптерећен. Морамо да издржимо, иако је психолошки притисак велики. Можда да уведемо и културу и уметност, да подигнемо морал људи, ако организатори могу да спроведу мере дистанце - каже др Тиодоровић.
Они који путују имају велику одговорност
- У пет до седам дана ћемо поново евалуирати ситуацију и онда ћемо видети да ли ћемо мењати мере у уводити ПЦР тестирање за станце и оне који сеса летовања враћају у земљу а долазе из проблематичних дестнација. Одговорност је на онима који путују, и на повратку може да их сачека карантин - каже др Гојковић.
ПЦР тест је услов
- У зони коју зовемо "црвена" изузетно можемо рећи да је битна. Бугарској и Румунији је важно да имају ПЦР тест приликом уласка у Србији и такође Македонији. За Црну Гору не тражимо тест, нити било какве услове. Не знамо да ли че они променити било какве услове за наше држављане - истакао је др Бранислав Тиодоровић.
- Руководимо се бројем новозаражених у земљама у окружењу и дестинацијама на које одлазе наши грађани. Наша реакција није закаснела - рекао је поводом увођења ПЦР теста за странце који улазе у Србију др Гојковић.
Ситуација у Србији нестабилна
Ситација са епидемијом у Србији је нестабилна, потенцијално је проблетично на југу централне Србије, где се људи и даље лече приватно, рекао је проф. др Бранислав Тиодоровић, бивши директор Института за јавно здравље у Нишу.
Надамо се још бољим резултатима до краја месеца али то не желим да потенцирам јер се налазимо у важном периоду, а много је људи остало у Србији и ту летује. Притом не користе се много користе средстава заштите. Ако се не опустимо превише биће добро, упозорио је др Тиодоровић.
Најновији подаци о броју преминулих и оболелих
У последња 24 сата у Србији је тестирано 9.383 особа на вирус корона, од чега је позитивно 235. Од последица вируса преминуле су четири особе, хоспитализована су 143 пацијента, док је на респираторима 78.