ВАКЦИНАЦИЈА ЛЕКАРА ДА БУДЕ ОБАВЕЗНА - АНТИВАКСЕРИ ЋЕ СНОСИТИ ПОСЛЕДИЦЕ: Несторовићу максимална казна?
Максимална казна која може да се изрекне одузимање лиценце на пет година
Број вакцинисаних лекара је велики, а оних који износе ставове у јавности против вакцинације је изузетно мали и они износе ставове који нису утемељени у науци, оценили су данас директор Лекарске коморе Србије Милан Динић и заменик директора Универзитетског Клиничког центра у Нишу Радмило Јанковић.
АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ: Удвостручио се број прегледа деце због короне, вирус не зна за године
ПРИЈАВА ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ ПРОТИВ КОРОНЕ САД И ПРЕКО VIBERA: Шта све могу грађани Србије путем ове апликације?
"САМО СЕ ВАКЦИНИШИТЕ, КОРИСТ ДОЛАЗИ САМА" Др Шеклер упозорава: Не слушајте антиваксере, за савет се обратите се лекару
Динић је оценио да је проблем уступање непропорционалне величине медијског простора антивакцинашима, јер се они могу набројати на прстима једне руке.
- Велика већина лекара у здравственим установама је вакцинисана. Лекарска комора је са САНУ, Медицинским факултетом и Ректоратом потписала декларацију за подршку вакцинацији. Било ко износећи у науци не утемељене ставове, уности немир, па ће по пријави, трпети последице наше коморе и државе - рекао је Динић.
Он је навео да се поступак у лекарској комори против Јелене Стојковић води од 2017. године због ставова о морбилама, а да су сада против ње стигле и нове пријаве.
Додао је да тренутно окупљања већа од пет људи нису дозвољена због епидемије, и нагласио да ће сви поступци који су на стендбају бити решени.
Он је истакао да подржава то што је полиција приводила антиваксере због ширења панике, и додао да ће лекар из те групе ако се утврди постојање кривичног дела, сносити последице и у Лекарској комори Србије.
Динић је рекао да се поступак у комори води и против Бранимира Несторовића, по пријави групе колега поднетој пре осам месеци Суду части, и додао је да максимална казна која може да се изрекне одузимање лиценце на пет година.
На интересовање да ли могу бити гоњени лекари који пацијенте посаветују да сачекају са вакцинацијом, Динић је одговорио да таква препорука мора имати основ у могућим контраиндикацијама код конкретног пацијента.
Он је обавестио пацијенте да ако то није случај, могу такву ситуацију да пријаве Лекарској комори јер се може посумњати на повреду професионалне одговорности лекара.
Анестезиолог и заменик директора УКЦ у Нишу Радмило Јанковић на питање да ли би пријављивао колеге Лекарској комори рекао је да у последњих годину дана има превише посла да би потказивао колеге.
Он је оценио да комора и држава морају да имају тело које то ради.
- Вакцинација у здравственим установама, мора бити апсолутно обавезна, посебно у оваквим околностима пандемије - истакао је Јанковић.
Заложио се да медицински радници који то одбију или буду на минималцу током пандемије или да пређу да раде у црвене зоне.
- Ситуација је превише озбиљна и трагична. Желим да се и ја колеге вратимо нормалном животу. Па, 70 посто српскихи анестезиолога је у ковид болницама и интензивним негама. Заборавили су на свој основни посао - рекао је Јанковић.
Додао је да су директори болница прошле недеље на састанку подржали иницијативу министра здравља Златибора Лончара да буде обавезна вакцинација за медицинске радника.
Каже да је тада оцењено да је за то неопходно променити закон.
Јанковић је изнео податак да је до сада вакцину примило око 2.000 радника Универзитетског КЦ у Нишу укључујући и ковид болницу у Крушевцу, што је око педесет посто, и оценио да том бројком није задовољан.
Он је подсетио да је постоји јединство струке у позиву за вакцинацију, да је подржавају и колеге у организацији Уједињени против ковида и други лекари.
- Мислим да постоји друштвени консензус да се вакцином боримо против овога - рекао је Јанковић.