ВЕЛИКА ПРОМЕНА У САХРАЊИВАЊУ ПОКОЈНИКА: Од сада важи "ШВАЈЦАРСКИ МОДЕЛ", ево КОЛИКО КОШТА и ШТА ЗНАЧИ
Цене сахране разликују се од захтева породице покојника.
Накнада погребних трошкова за породице преминулих пензионера од ове године усклађује се на исти начин као и пензије - по тзв. швајцарском моделу. То значи да ће износ од 41.650 динара, утврђен на почетку 2020. године важити све до нове индексације чекова и примаће га сви у Србији, без обзира на стварне трошкове сахране.
НОВА ПРАВИЛА ПОПИСИВАЊА СТАНОВНИШТВА! Креће у марту 2021. године, а питање које је уведено ће вас изненадити!
Пропуст који ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ папрено кошта! Километар вожње ауто-путем наплаћују 1.860 динара?! (ФОТО)
Загађење са одложеним дејством! Штетно је и за здраве и болесне, а може изазвати и НАЈТЕЖУ БОЛЕСТ КОД ГРАЂАНА!
Како стоји у изменама и допунама Закона о пензијско-инвалидском осигурању, "швајцарски модел" подразумева да ће пензије, а самим тим и ова накнада, расти два пута годишње и то по обрасцу који подразумева усклађивање са 50 одсто инфлације и исто толико раста просечне зараде.
Таквом рачуницом су пензиони чекови од 1. јануара порасли за 5,4 одсто, те је и децембарска накнада са 39.516 повећана на 41.659 динара. По досадашњим прописима ова накнада се усклађивала на свака три месеца.
- Основ за исплату накнаде погребних трошкова је оригинал рачуна и фискални исечак, које Фонду ПИО треба да достави особа која је и платила испраћај корисника пензије - стоји у "Гласу осигураника".
- Без обзира на износ трошкова са рачуна, исплаћује се износ у висини накнаде погребних трошкова према датуму издавања рачуна.
Рачун који се доставља Фонду требало би да садржи назив и адресу онога ко га издаје, име и презиме особе која је платила, као и умрлог корисника, врсту и количину плаћених услуга, као и висину ПДВ. Уколико издавалац рачуна није обвезник фискалног исечка неопходно је да о томе обавести Фонд посебном изјавом. Поред рачуна требало би доставити и број текућег рачуна, на који ће накнада бити исплаћена.
Поједини градови и општине у Србији пружају новчану помоћ породицама преминулог, а постоји и велики број осигуравајућих друштава који такође дају могућност наплате погребних трошкова. Како би олакшали својим наследницима у време сахране, неки грађани се одлучују да бригу о свом погребу унапред обезбеде тако што плаћају чланарину посебним удружењима. Ова удружења се обавезују уговором да ће када за то дође време преузети потпуну бригу о сахрани.
Цене сахране разликују се од захтева породице покојника, али и града у коме се организује. Према рачуници ЈКП "Погребне услуге" у Београду, просечни трошкови сахране и погребне опреме у престоници су око 80.000 динара. Уколико се ради о новом гробном месту неплаћује се и његова изградња у износу од око 16.500 динара, што не улази у просечне трошкове.
СТИГАО СПАС ОД ЗАГАЂЕЊА! Ветрови растерују маглу, а овде се очекују олујни удари!
НАРОДЕ, ОПРЕЗ! ИЗ АМБАЛАЖЕ ВРЕБАЈУ СМРТОНОСНИ ОТРОВИ: Ево шта конзерве за храну и пиће могу изазвати!
СРБИ ПРАВЕ, А БЕЛГИЈАНЦИ СЕ ДИВЕ: Деликатес који нема превод, али оставља БЕЗ ДАХА (ФОТО)
ОГЛАСИО СЕ ШЕФ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ ПОВОДОМ ЗАГАЂЕНОСТИ ВАЗДУХА: Фабрици открио на који начин ће помоћи Србији
ГРИП ХАРА ОВИМ ДЕЛОМ СРБИЈЕ: Преко ДВЕСТА ОБОЛЕЛИХ, препознајте ПРВЕ СИМПТОМЕ БОЛЕСТИ