ПРОДУЖЕЊЕ РАСПУСТА ИПАК МОГУЋЕ? Школе десетковане, највише заражених у ОВОЈ ГРУПИ деце!
Министарство просвете донеће коначну одлуку.
Прехладе су проузроковале значајне проблеме не само међу школарцима већ и међу наставницима, који су све чешће на боловањима због разних вирусних инфекција. Због тога су родитељи све више забринути и питају се да ли ће мини школски распуст за Дан државности и Сретење можда бити продужен како би се смањила могућност ширења инфекција.
НАЈРИЗИЧНИЈИ ВИРУС У ИСТОРИЈИ СЕ ВРАТИО У СРБИЈУ: Изгубили смо КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ, ево која група људи је на удару
ПОЗНАТИ ИНФЛУЕНСЕР ПОСЕТИО СВЕ ЗЕМЉЕ НА СВЕТУ: Ево шта му се догодило када је дошао у Србију, "ГЛЕДАМ ЂОКОВИЋА И ЈА САМ ОВДЕ НАЈРУЖНИЈИ" (ВИДЕО)
СРБИЈА НА УДАРУ СНАЖНОГ ЦИКЛОНА: Данас нам стиже ПРЉАВА КИША ИЗ АФРИКЕ, а то је само увод у ТОТАЛНИ ВРЕМЕНСКИ ОБРТ
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" редовно прати актуелну епидемиолошку ситуацију. Они су детаљно размотрити могућност продужења распуста за Сретење како би се заштитило здравље ученика и особља школа.
- Тренутна епидемиолошка ситуација не налаже посебне мере у школским и другим колективима. Нема епидемиолошких индикација за продужавање школског распуста. Затварања школа или прелазак на онлајн наставу због повећане циркулације узрочника током сезоне респираторних инфекција има ограничен утицај на учесталост респираторних инфекција, јер се тиме не спречавају контакти деце који се, по правилу, одвијају и ван школе. Другачија епидемиолошка ситуација је била у време епидемије корона вируса - рекли су раније из "Батута".
У школским и другим колективима се не примењују посебне мере превенције, осим општих које је потребно континуирано примењивати током трајања сезоне респираторних инфекција.
Институт наглашава важност општих мера превенције, попут редовног прања и дезинфекције руку, проветравања просторија и избегавања контакта са другим особама у периодима када је неко болестан.
Након препоруке "Батута" Министарства здравља, Министарство просвете доноси коначну одлуку о евентуалном продужетку распуста.
- Иницијатива за продужетак распуста није до сада стигла Министарству просвете. Као и увек, одлуку о евентуалном продужетку распуста због епидемиолошке ситуације, Министарство просвете доноси на препоруку надлежне институције Министарства здравља, односно Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", који континуирано прати епидемиолошку ситуацију - наводе из овог министарства.
Слична ситуација била је и када се дебатовало о томе да ли ће бити продужен зимски распуст када је Даница Грујичић, министарка здравља оценила да нема разлога за продужење школског распуста у Војводини због оболелих од грипа и респираторних вируса.
Министарка Грујичић је казала тада да је целокупну анализу пратио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и на основу тога је откривено да је највећа заступљеност респираторних инфекција код деце од четири године, односно да су вртићи најкритичнији, али и да ти бројеви показују да на нема разлога за продужење распуста у Војводини.
Александар Марков, председник Форума београдских гимназија каже да за основним школама, када је у питању број деце и наставног особља које одсуствује због вируса, не заостају и средње школе.
- Слична је ситуација и у гимназијама. Доста је наставника који су на боловању, а има и доста деца која одсуствују. У просеку, по одељењу фали пет-шест ученика због болести, а када се на то додају и други изостанци, око девет ђака не долази на наставу. У питању је трећина одељења, то није мало - каже раније Марков.
Истиче да су у питању одсуства због актуелних респираторних болести које сада владају током сезоне грипа.
- Око 10 одсто наставника не долази у школу јер одсуствују због боловања. Није то ситуација само у гимназији у којој ја радим. Колико чујем, слична је ситуација и у другим гимназијама. Министарство просвете и стручњаци ће на крају да одлуче да ли је то довољан разлог да се мења ритам рада, и уведе ванредни распуст - рекао је раније.
Одлуку о продужетку распуста у Србији доноси Министарство просвете, али уз препоруку Министарства здравља и Института „Батут“. Ова одлука може бити резултат различитих фактора, укључујући епидемиолошку ситуацију, временске услове или друге околности које могу утицати на редовно образовање ученика.
Продужавање школског распуста није нешто неуобичајено на овим просторима. Тако су ђаци 2019. године због епидемије грипа имали недељу дана дужи распуст, а слична ситуација поновила се 2020, када је распуст продужен за четири радна дана. Ђаци су дуже на одмору били и почетком 2022. године, али овог пута због пандемије корона вируса.
Школски календар
15-18. фебруар - мини-распуст за Дан државности
22. и 23. март - проба мале матуре
28. март - 3. април - васкршњи распуст за ђаке у Војводини
27. април - 6. мај - пролећни распуст
31. мај - крај школске године за ђаке 8. разреда и 4. године средњих школа
14. јун - крај године за све остале основце
17, 18. и 19. јун - мала матура
21. јун - крај школске године за остале средњошколце
28. јун - подела књижица
Србија Данас/Блиц/Никола Тодоровић