ВЕРНИЦИ, ПОГЛЕДАЈТЕ КА НЕБУ! Вечерас се "Бог јавља", ако не заспите обавезно ЗАМИСЛИТЕ ЖЕЉУ у поноћ
Народно веровање је да у богојављенској ноћи небо посебно дарежљиво и да ће жеља свакоме бити остварена.
Данас је Крстовдан, дан када пости свако ко је крштен. То је и дан када су многи људи у годинама по Исусов уздизању на небо бивали крштени, те му отуда и назив - Кртовдан.
ВЕЛИКА ИМЕНА СРПСКОГ ГЛУМИШТА ПОХАЂАЛА МИКИНУ ШКОЛУ: И Глоговац на тој листи, многе гледамо на малим екранима
КАДА ЋЕ У СРБИЈИ МЕРЕ БИТИ ОЛАБАВЉЕНЕ: Чланови кризног штаба одговорили на питање које занима све
ДА ЛИ СМО БЛИЗУ КРАЈА ПАНДЕМИЈЕ? Дарија Кисић дала одговор - споменула и вакцинацију
Богојављенска ноћ
Вечерас у поноћ, за мање од три сата погледајте у небо. Према веровању, небо је дарежљиво према буднима. Ко не заспи, ако изађе у на прелазу из једног дана у други и можда се баш њему небо отвори. Зато је традиција да се у Богојављењској ноћи зажели жеља "јер ће се и остварити".
На Богојављење је Јован Крститељ крстио тридесетогодишњег Исуса Христа, трипут га потопивши у воду реке Јордана. По свршетку обреда, са неба је слетео голуб и спустио се на главу Исусову, а зачуо се и глас (Бога) који је рекао: "Ово је мој син љубљени, који је по мојој вољи", чиме су се по први пут откриле Света Тројица: Отац (Бог), Син (Исус) и Свети дух (у лику голуба).
Пошто се Бог обратио и открио да је Исус његов син, Срби су развили традиционални богојављенски поздрав - Бог се јави, односно Христос се јави.
Обичаји за Богојављење
Наша народна традиција поседује неколико одлика особених за богојављењски дан.
У појединим крајевима Србије обичај је да се на дан Христовог крштења оперу ствари и очисти кућа јер су прошли некрштени, тј. нечисти дани који трају од Божића.
Други леп, али скоро нестали обичај јесу коледари. То су били млади људи и свеже ожењени младићи који су од Божића обилазили своја села под маскама, певајући коледарске песме, зазивајући све најбоље породицама поред чијих су кућа пролазили. Заузврат, домаћини су их даровали у храни.
Коначно, најпознатија посебност Богојављења јесте пливање за Часни крст које се организује широм Србије и православља. Иако је напољу обично веома хладно, скупина храбрих и смелих, углавном мушкараца, плива за крст. Овај обред је древнији од хришћанства. У питању је древни обичај Старих Словена који су две недеље после Малог Сунца, тј. Сварожића (данас Божић) односили своје идоле из домова и храмова на реку и купали их, што се очувало након покрштавања у обличју пливања за крст и прања икона за Јовањдан.
На Богојављење свештеник у цркви дели богојављенску водицу. Она се чува током целе године, до следеће, а верује се да је лековита. Њом се људи умивају за здрав вид и пију је ако су болесни.