ДЕЦА НЕ СМЕЈУ ОВО ДА ТРПЕ! Ово су случајеви вршњачког и дигиталног насиља који су ПОТРЕСЛИ СРБИЈУ!
На велику жалост, често смо сведоци вршњачког насиља за које сазнајемо тек када дођу у медије или када се снимак насиља појави на друштвеним мрежама.
Облик вршњачког насиља који је веома чест, а који је углавном не открије, јесте дигитално насиље. Дигитално насиље и злостављање је злоупотреба информационих технологија која може да има за последицу повреду друге личности и угрожавање достојанства и остварује се слањем порука електронском поштом, СМС-ом, MMS-om, путем веб-сајта (web сите), четовањем, укључивањем у форуме, социјалне мреже и сл.
Под дигиталним насиљем се подразумева коришћење дигиталних технологија (тј. мобилних телефона и интернета), а са намером да се особа на коју је насиље усмерено повреди, понизи и узнемири, као и да јој се нанесе нека штета. Дигитално насиље подстиче групну мржњу, узнемиравање, праћење, урушавање приватности, вређање на било којој основи, као и ширење непримерених и увредљивих коментара на рачун друге особе.
Под насиљем и злостављањем подразумева се сваки облик једанпут учињеног, односно понављаног вербалног или невербалног понашања које има за последицу стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја и достојанства личности детета и ученика или запосленог.
Постоји више врсти насиља и то: физичко насиље, психичко насиље, социјално насиље, дигитално насиље, злоупотреба детета и ученика, сексуално насиље, насилни екстремизам, трговина људима, експлоатација и занемаривање и немарно поступање.
Последњи случај који је узнемирио Србију, а који је изазван дигиталним насиљем, јесте самоубиство Младена Дулића који, како су медији писали, се одлучио на овај корак након што је трпео исмевање путем друштвених мрежа. А ево још неких случајева вршњачког и дигиталног насиље који су нас потресли.
Алекса Јанковић
Случај Алексе Јанковића из Ниша, који се 2011. године убио због вишемесечног насиља које је трпео у школи, растужује, опомиње али и обавезује – на борбу против вршњачког насиља, како се сличан случај више НИКАДА не би догодио.
Алекса је трпео вишемесечно вршњачко насиље од стране седморице вршњака. Током тог периода Алекса је имао ногу у гипсу, потрес мозга, али му је дијагностикован и посттрауматски синдром. Цео његов случај је, након што је дечак извршио самоубиство, довео и до законског предлога који још увек није усвојен.
Насилници су Алексу претукли осам пута, а уз то му стално претили, али и јурили и вређали. Родитељи су о свему обавестили школу, инспекцију и Министарство просвете, али и полицијску станицу, међутим то није спречило трагичан исход.
Вршњачко насиље је, према налазима психолога, Алексу чинило узнемиреним, анксиозним и депресивним. Све се завршило трагично када је Алекса скочио са трећег спрата зграде. Виши суд за малолетнике у Нишу је правоснажно осудио троје од седам малолетника на појачан надзор Центра за социјални рад.
Кристина Кика Ђукић
Млада српска јутјуберка Кристина Кика Ђукић трагично је оконачала свој живот у ноћи између 8. и 9. децембра 2021. године
Кристина Ђукић била је српска гејмерка, јутјуберка и инфлуенсерка чији Јутјуб канал је имао 700.000 претплатника, а на Инстаграму ју је пратило више од 350.000 корисника.
Мира Владисављевић, директорка Балкан тубе феста, је истакла да се трагедија догодила након што је Кика годинама водила мучну борбу са булингом, видом насиља на друштвеним мрежама.
Да подсетимо, Кика је постала популарна међу млађим генерацијама након јавног сукоба који је имала са јутјубером Баком Прасетом, који је ескалирао у јутарњем програму телевизије са националном фреквенцијом. Тада је, поред бројних других увреда, јутјубер назвао Кику „ћелавом“ и питао је да ли иде на хемиотерапију.
Ово гостовање, уз бројне јутјуб клипове и ружне речи упућене путем друштвених мрежа, изазвало је и нетрпељивост међу корисницима друштвених мрежа који их подржавају, а које се наставило и након завршетка сукоба.
Тринаестогодишња девојчица
Тешке повреде и психичке трауме доживела је ученица (13) из Мале Крсне када је средином септембра прошле године била жртва бруталног вршњачког насиља. Две девојчице претукле су ученицу, која је због тежине повреда тада могла једино да се храни на сламчицу због ишчашења вилице.
Како је родитељ девојчице испричао за медије, насилнице су девојчици говорили да спусти руке са лица наводећи јој да је неће више тући, али би онда поново почели да је ударају када би девојчица спустила руке. Наводно су јој говориле да су јој "шишке распад система" и због тога наставиле да је туку.
Иначе, ово није први пут да је ова ученица била на мети ових девојчица, а мајка је открила да је њена ћерка и раније наставници пријављивала вршњачко насиље. Мајка је открила и да су мајке девојчица биле агресивне према њој када је отишла да пита насилне девојчице зашто су напале њену ћерку. Ни након овог бруталног напада, девојчице нису стале па су слале претеће поруке преко познаника и а једном је дошла са модрицама и устима пуним песка.
Снимања дечака над којим се врши насиље
Један случај из ове године је када се у Техничкој школи "Буда Давидовић" у Обреновцу догодило вршњачко насиље над једним дечаком, а снимак насиља се ширио друштвеним мрежама. На снимку се види како један малолетник другом задаје ударац, након чега он пада на земљу и почиње да се тресе.
Док се двојица дечака туку, остали се смеју и снимају. Подсмевају се, у једном тренутку се чује "види овог црвеног", "померите се не видим ништа", уместо да их раздвоје остали се све време грохотом смеју, добацују "ајде још" и храбре их, што је за сваку осуду.
Дечак се плашио да призна насиље
Крајем октобра прошле године на друштвеним мрежама појавио се видео-снимак из Краљева на коме се види како тројица младића нападају вршњака из краљевачке средње пољопривредне школе, а један од вршилаца насиља младића удара шаком у главу, након чега он пада на под.
Сам напад који се десио у пролазу испод градске терасе, изазвао је лавину реакција на друштвеним мрежама. Одмах након што су се дигле тензије у јавности, огласио се и отац младића који је шаком ударио дечака, том приликом наводећи да разуме бес грађана и додајући да је његов син погрешио, те да ће због тога одговарати.
Међутим, оглашавање оца нападача је изазвало нови талас увреда које су му упутили суграђани наводећи да он уопште не би требало да се оглашава. Јавност је посебно била погођена причом да о младићу брине самохрани отац који води рачуна о троје средњошколаца. Како отац жртве тврди младић није хтео да призна да је ударен и додао да је дечак причао како је пао на асфалт приликом повратка из школе. Отац је за цео случај сазнао тек када су га другог дана позвали на разговор код директорке школе.
У марту 2021. године Влада Републике Србије је уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу успоставила националну платформу за превенцију насиља које укључује децу "Чувам те". Ова платформа на једном месту интегрише све потребне аспекте темељне превенције и алате за сузбијање насиља које укључује децу.
Национална платформа има за циљ координицију и јачање интерсекторске сарадње свих надлежних институција у борби против насиља. Поред вршњачког насиља које је у фокусу ове платформе, она представља и алат који ће помоћи у борби против насиља према свим запосленима у установама образовања и васпитања широм Србије.
На Националној платформи „Чувам те“ налазе се и сегменти које се односе на информисање и едукацију.
У оквиру сегмента информисања могу се пронаћи информације о облицима насиља, препознавању и поступању у случајевима насиља, злостављања и занемаривања у складу са званичним процедурама надлежних ресора. Такође, овде се континуирано објављују едукативни материјали из области превенције и заштите од насиља.
На овој платформи, ученици, родитељи и наставници ће моћи да пронађу све информације које се тичу врсте насиља и поступања у различитим ситуацијама. Посебно важан сегмент који се налази на платформи јесу онлајн обуке за ученике, родитеље и наставнике.
Од септембра ове године пријављено 75 случајева вршњачког насиља
Када је у питању статистика, у Министарству просвете, наводе за Телеграф да тачне бројке још увек немају, те не може са сигурношћу да се тврди колики је пораст/пад вршњачког насиља у односу на претходну годину. Међутим, наводи да је за целу прошлу школску годину забележено укупно 710 ситуација насиља трећег нивоа, док је од почетка текуће школске године забележено чак 75.
- На основу наведених података се не може говорити о порасту вршњачког насиља у школама у односу на неки претходни дужи период, с обзиром на чињеницу да школе раније нису имале обавезу пријављивања случајева насиља, а да сада Министарство инсистира на доследном пријављивању ситуација насиља/ризичних понашања трећег степена од стране школа (од 2019. школе извештавају). Такође, медији данас чешће извештавају о појединачним ситуацијама насиља, а њихова улога је јако битна, не само из угла информисања, већ и у смислу едукације о начинима превенције насиља и промовисању позитивних педагошких активности и образаца понашања - додају из министарства.
Анализа пријава пристиглих током школске 2021/2022. године указује да се највећи проценат пријава ситуација трећег нивоа насиља односи на вршњачко физичко насиље (85%) коме најчешће претходи вербално, психолошко или дигитално насиље.
- Дакле, на основу наведених података се не може говорити о порасту вршњачког насиља у школама, нити се феномен вршњачког насиља може посматрати издвојено од породичног насиља и других облика насиља и фактора ризика који постоје у друштву. Како вршњачко насиље представља сложен друштвени феномен који захтева ангажовање не само образовног система, већ и система социјалне и здравствене заштите, тужилаштва, полиције, локалне заједнице и родитеља, Влада Републике Србије је у циљу спречавања насиља које укључује децу формирала Националну платформу "Чувам те", која је почела са радом током 2021. године. Платформа је успостављена, управо са циљем јачања интерсекторске сарадње и координиције свих надлежних институција у превенцији и сузбијању насиља, посебно вршњачког насиља - кажу наши саговорници.
Када је у питању спречавање насиља у образовним установама из министарства просвете апелују на родитеље да сами предузму први корак - разговор са директором или разредним старешином, па тек онда да се обрате министарству или полицији.
- Уколико је подносилац представке незадовољан одговором установе, представка се са пропратном документацијом, подноси градском просветном инспектору. Уколико је странка незадовољна одговором установе, одговором покрајинске, градске, општинске просветне инспекције, представку са комплетном пропратном документацијом доставља Министарству просвете, науке и технолошког развоја, Републичкој просветној инспекцији - објашњавају они.
Вршњачко насиље се, између осталог, може спречити уколико се установе правила понашања која ће се поштовати како код куће тако и у школи и уколико дамо деци до знања да ће сносити последице за своје понашање. Креативне и едукативне радионице, разне трибине на тему вршњачког насиља могу допринети бољем и здравијем односу према насиљу, као и спречавању истог.
Удружење „Друг није мета“ се од 2015. године континуирано кроз бројне активности бави превенцијом и сузбијањем свих облика вршњачког насиља и као такво је једино у Србији. Пројекат,,Друг није мета“ је покренут 2015. године и од тог тренутка кроз различите активности укључио је више од 500.000 припадника циљних група – родитеља, наставника, ученика.Током ових година удружење је директно у своје активности и програме укључило више од 300 школа широм Србије. Удружење ,,Друг није мета“ је члан Светске асоцијације за превенцију вршњачког насиља са седиштем у Британији, а у подизању нивоа безбедности деце и младих у целом региону већ годинама сарађује са регионалним удружењима.