Након четири месеца, отвара се највећа ковид болница у Србији: Радиће 1.500 људи, уложено више од 27 милиона евра!
Најсавременија ковид болница, чија изградња је почела првог августа, отвара се у уторак 1. децембра
Након четири месеца од отпочињања радова, ковид болница чија изградња је почела првог августа, отвара се сутра, првог децембра.
У јеку трећег таласа епидемије корона вируса у Србији и пандемије која је променила у потпуности нашу свакодневицу Србија је формирала нове капацитете за борбу са новим вирусом.
Захваљујући отварању нове кобид болнице редови испред ковид амбуланти, али и пуни болнички капацитети у којима се негују и лече оболели од овог вируса више неће бити уобичајени.
"БОЛНИЦА НАМ ЈЕ НЕОПХОДНА" Вучић: Када смо причали о овој згради, многи су били против, а сада може да нас спасе
ХИТНА НАБАВКА ВАКЦИНЕ НА ДНЕВНОМ РЕДУ: Вучић на састанку са представницима Института Торлак, Батут и РФЗО (ФОТО)
"ПРВИ ЋУ ПРИМИТИ ВАКЦИНУ СА СРПСКИМ ВОЈНИЦИМА" Председник Вучић одговорио када ће стићи прве вакцине
Сведоци смо да су поједине здравствене установе у Србији и по трећи пут постале ковид установе и свакодневно прихватају новооболеле од коронавируса. Техничког и медицинског особља има довољно, као и респиратора, али се кревети свакога дана изнова и изнова попуњавају све већом брзином.
Услед тренутног стања са коронавирусом, који у нашој земљи траје још од 6. марта, држава је кренула у велики инвестициони пројекат и претходна четири месеца су у току били радови на изградњи две велике ковид болнице - у Земуну и Крушевцу. Болница на Батајничком путу завршена је и њено отварање је већ сутра, 1. децембра, а болница у Крушевцу примиће прве пацијенте већ по Никољдану.
Уочи свечаног отварања болнице, огласио се у председник општине Земун Гаврило Ковачевић који је истакао да је изградња ковид болнице веома значајан пројекат не само за здравствени систем Србије, већ и за све грађане општине Земун који у томе виде пре свега сигурност здравственог система, али и радост што ће управо на овој општини постојати нова мултифункционална болница.
- Велики је подухват и успех изградити овакву ковид болницу усред епидемије коронавируса. Ово је изузетно вредан пројекат и осим што ће ту бити примљени ковид пацијенти треба нагласити да ће се након завршетка епидемије ова установа користити за лечење и других пацијената. Поготово је важно што ће становници општине Земун имати на располагању ову мултифункционалну болницу и моћи ће у њој да се лече и завршавају многобројне здравствене прегледе. Болница је урађена према најмодернијим стандардима и то само за четири месеца, што показује колико се актуелна власт активно и снажно ухватила у коштац са борбом против коронавируса и колико брине за здравље својих грађана. Велика је вест и што ће бити запослено више од 1.500 здравствених радника, а несумњиво је да ће међу њима бити и велики број оних који станују на територији општине Земун. Градска општина Земун наставиће своју сарадњу са градском и републичком влашћу и активно као и до сада учествовати у борби против пошасти зване коронавирус - поручио је председник ГО Земун Гаврило Ковачевић за наш портал.
Професор Факултета друштвених наука Слободан Петровић истакао је за наш портал да је Србија показала како треба правовремено реаговати и борити се са глобалним проблемом и пандемијом коронавируса и да је изградња нових ковид болница управо показатељ колико се држава брине о здрављу својих грађана и здравственом систему.
-Овакав вид озбиљног приступа изградњи, у овом случају COVID болнице, враћа грађанима Републике Србије поверење у институције. Управо ова врста поверења је основа друштвено-политичке кохезије и здравог потенцијала да уз подршку грађана држава кроз своје институције врши власт на најбољи могући начин. Снага државног апарата може бити позитивно манифестована само уколико има подршку већине грађана једне државе. Оно што не иде у корист садашњој консталацији извршне власти јесте управо вишедеценијско неповерење грађана у носиоце државних функција, што се последњих година знатно коригује управо доказивањем све три гране власти како би грађани поново стекли поверење у рад државних органа. Изградња COVID болнице је пример добре управе, снажне политичке одлучности и на врхунцу - експертске способности да се у кризним ситуацијама одреде приоритети којима се даје апсолутни примат, што је до сада новитет у Републици Србији - рекао је професор Факултета друштвених наука Слободан Петровић и додао:
-Сваки изазов, па и овај глобални, корона вирус, био је изазов за брзо и експертско решавање проблема, те сматрам да су Република Србија, председник, Влада и парламент, доказали своју преданост и професионалност, што нашу државу уздиже на пиједестал изнад најразвијенијих европских држава - поручио је професор Факултета друштвених наука Слободан Петровић.
Како је раније најављено, од првог децембра први пацијенти биће примљени на лечење у ковид
болници у Земуну. Председник Србије Александар Вучић обишао је 24. новембра завршне радове на изградњи нове ковид болнице у Војном комплексу "Земун економија" на Батајничком друму у Београду.- Ово одлично изгледа, за кратко време. Сваки дан у сваком погледу све више напредујемо. Имамо све од опреме. Имамо и трећу смену и свакако да ће на време завршити - рекао је Вучић тада тог 24. новембра.
Приликом обиласка истакнуто је да је држава Србија показала спемност и да су реализацијом пројекта попут овог доступни нови болнички капацитети. Председник Вучић указао је на то да је поносан што се за само четири месеца успело изградити нешто оваквог калибра.
- Хоћу да честитам радницима, држави која је смогла снаге да ово плати. Отворићемо ковид део са 200 лежајева интензивне неге, што ће нам много значити. Када прође време короне ову болницу ћемо користити за друге потребе. Уложићемо више од 6 до 7 милијарди за изградње болница, а затим за реновирања још 30 милиона евра, огроман новац који није лако прикупити у оваквим условима - рекао је Вучић и додао:
- Ми смо једини у Европи који смо успели да у овако кратком року изградимо овакву и оволику болницу. Биће већа и од КБЦ "Драгиша Мишовић", биће убедљиво највећа болница. Урадили смо све што је било у моћи државе. Обе болнице ће, имати 420 хај-флов респиратора, који су неинвезивни. У једном дану смо потрошили кисеоника као за месец дана у нормалним условима. То је готово неиздрживо. Плаћамо високу цену по броју мртвих и ту смо међу најмање неуспешнима у целој Европи, па и у региону
- каже Вучић.Председник Србије каже да ће се у новој ковид болници лечити пацијенти са средње тешком и тешком клиничком сликом.
Мултифункционалне болнице
Нова болница, чија је изградња почела 1. августа, биће мултифункционална, са 550 кревета интензивне и око 800 полуинтензивне неге, а имаће укупно 18.000 квадрата. У њој ће, према најавама, радити 1.500 медицинара. Осим ове, гради се и ковид болница у Крушевцу, која би требало да буде готова до Светог Николе, а у којој ће бити запослено 900 медицинских радника.
Као једна о приоритетних инвестиција коју финасира држава, изградња зграде коштала је више од 27 милиона евра, док ће медицниска и остала опрема потребна за функционисање бити купљена накнадно. Циљ изградње нових ковид болница је слабљење притиска на лекаре и медицинске сестре у болницама које су претрпеле удар епидемије корона вируса.