У Србији су умрла 52 мушкарца, а лекари кажу да ће се бројка повећавати: Зашто корона убија мушки пол?
Број заражених од корона вируса широм света премашио је 1,6 милиона, док је преминуло више од 100.000 људи. Цео свет је предузео мере у борби против новог опасног вируса који односи животе, а о којем и даље мало знамо.
Једна од непознаница је и зашто је све израженија разлика у односу међу половима када је број заражених, а нарочито смртност од корона вируса у питању, како у свету, тако и у нашој земљи.
У Србији је укупно заражено 3.105 особа, од којих је преминуло њих 71 од почетка епидемије. Већина преминулих чине особе мушког пола - од укупног броја оних који су од последица корона вируса изгубили живот, 52 чине мушкарци, а 19 жене.
Због чега овај вирус односи више живота међу мушком популацијом, стручњаци за сада немају одговор.
Како ће Србија славити Ускрс: У игри су ДВА СЦЕНАРИЈА како ће се празновати
(УЖИВО) Пандемија из минута у минут: У току је најдужи полицијски час, више од 200 људи излечено у Србији (ВИДЕО)
Министар здравља најавио ПОТПУНУ ОБУСТАВУ КОНТАКАТА И КРЕТАЊА: Наредна недеља је преломни моменат за одлуку
На то питање др Горан Стевановић, директор Клинике за тропске и инфективне болести и члан Владиног Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19, на јучерашњој конференцији за медије казао је како у овом тренутку на то питање не може да одговори.
Он је указао на то да се ова појава може назвати једном од карактеристика вируса јер је уочена у свим земљама.
- Рећи ћу вам оно што упорно понављам на конференцијама, било би лепо да одговоре на сва питања тог типа, како се шири вирус, како се најефикасније лечи, имамо сада. Онда ни ми, ни остатак света не би имао проблем у контроли овог вируса. То је једна од опсервација, то је запажање, и практично можемо рећи да је карактеристика болести, јер се примећује у свим земљама. Зашто је то тако, вероватно ћемо знати када све ово прође, када се сви подаци буду обрадили. У овом тенутку немам одговор на то питање - рекао је др Стевановић.
Ни светски стручњаци нису ништа ближи одговору на ово питање. Професор Сара Хокс, директор Центра за родно и глобално здравље Универзитетског колеџа у Лондону, каже да "искрено говорећи, нико од нас не зна откуд та разлика".
Овај тренд је први пут примећен у Кини, где једна анализа указује на стопу смртности од 2,8 одсто међу мушкарцима, док код жена тај проценат износи 1,7 одсто. У почетку се сматрало да је пушење разлог, јер у Кини пуши готово 50 одсто мушкараца, а свега два одсто жена. Студија објављена у фебруару ове године говори у прилог тој хипотези, јер показује да удео мушкараца међу оболелима са слабијим симптомима износи 12 одсто, док међу особама које су завршиле на Одељењу интензивне неге или умрле има чак 26 одсто мушкараца.
Извесну улогу игра и различито понашање. Неке студије су показале да мушкарци ређе перу руке и користе сапун, ређе траже савет лекара, те да су склони да занемарују препоруке лекара. Међутим, све више стручњака верује да основни биолошки фактори такође имају удела у овоме.
Хормони такође имају одређену улогу – естроген појачава антивирусни одговор имунолошких ћелија. Осим тога, многи гени одговорни за имунолошки систем смештени су на X хромозому (мушкарци имају један, а жене два), па је могуће да су поједини гени који учествују у имунолошкој реакцији активнији код жена него код мушкараца.
Ипак, зашто заиста мушкарци чешће обољевају од овог вируса, остаје да се види.
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са корона вирусом: 064 8945 235.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566
Нове мере Владе ступиле на снагу: Одлучено ко све мора у КАРАНТИН НА 14 ДАНА
Докторка потресном изјавом запалила друштвене мреже: "Ово сада није медицина за коју смо обучени"
Први ИЗЛЕЧЕНИ пацијент у Расинском округу: Телефоном смо играли игрице, а кад изађем из изолације...
Др Тепавчевић изрекла ПРВИ КРИТЕРИЈУМ за укидање мера: ДВЕ ГРУПЕ прве излазе из изолације, а ту је и ЛЕТЊА ШКОЛА
ДОКТОР КОН УПОЗОРАВА: Не смемо да дозволимо да корона уђе у домове за старе