ЗАШТО У СРБИЈИ ИМА НЕОДЛУЧНИХ ПО ПИТАЊУ ВАКЦИНАЦИЈЕ? Декан Медицинског факултета послао свима важну поруку
Приступ "сачекаћемо" може да буде погубан.
Професор Небојша Лалић, декан Медицинског факултета у Београду, каже да вакцине могу имати појединачне нежељене ефекте и да је то карактеристично за сваки лек који постоји, као и да је вакцина цивилизацијско достигнуће и да ту нема дилеме. Упоредио је оклевање када је реч о вакцинацији против корона вируса са увођењем инсулина код пацијената са дијабетесом и истакао да приступ сачекаћемо шта ће да буде врло често може да буде погубан.
ИМАЋЕМО ТЕСТОВЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОДЊЕ: Познат датум регистрације српског серолошког теста за корону
КАО У АКЦИОНИМ ФИЛМОВИМА: Журке и кафиће заменили уличним тркама, грађани Чачка у страху (ФОТО/ВИДЕО)
ОГЛАСИЛИ СЕ И НАШИ ЛЕКАРИ: Вакцине добре за труднице и дојиље, бебе преко млека ДОБИЈАЈУ АНТИТЕЛА
Небојша Лалић је објаснио зашто у Србији и даље има доста неодлучних по питању вакцинације.
- Та неодлучност је вероватно последица нечега што није од јуче, то је почело са оном епидемијом свињског грипа, можда и пре тога, а то је нека врста кампање против вакцинације која је нама медицинским радницима потпуно страна - рекао је Лалић.
Истакао је да без обзира што појединачне вакцине могу имати појединачне нежељене ефекте, то је карактеристично за сваки лек који постоји, као и да је вакцина цивилизацијско достигнуће и да ту нема дилеме. Што се тиче вакцинације, наглашава, треба да се вакцинишу сви који нису у ретким изузетним случајевима када треба причекати с вакцинацијом, на пример код погоршања неке болести и слично.
- Са друге стране, постоји и нешто што се зове инерција. Када немате довољно едукације људи, објашњавања, када није одређено јавно мњење према нечему, укључујући и нас који радимо непосредно на том послу, медије и власти, када нисмо јако и стриктно одређени према томе да само комбинација вакцинације и заштите може да заустави епидемију, онда долазимо у једну ситуацију оклевања људи - објаснио је Лалић.
Упоредио је то са увођењем инсулина код пацијената са дијабетесом.
- Увођење инсулина код пацијената је потребно врло често јако рано. Међутим, то се одлаже како због пацијента тако и због лекара. Одлаже се чекајући да се нешто деси, да се нешто види и тај неинтензивни приступ, приступ сачекаћемо шта ће да буде, врло често може да буде погубан - рекао је Лалић.
И за оболеле од дијабетеса, којих је у Србији више од 700.000, важна је порука да би требало да се вакцинишу.
- За њих је то изузетно важна порука, ковид доноси 50 одсто већу смртност него изван ковида код пацијената са дијабетесом и много тешких компликација. Пацијенти са дијабетесом су у првом реду потребе за вакцинацијом и изузеци од тога када треба сачекати се могу на прсте набројати - истакао је Лалић.
Указао је да код пацијената са дијабетесом нема неке вакцине која би требала да има предност у односу на другу, већ се треба вакцинисати што пре.
Пре сто година је откривен инсулин, а на питање да ли ово може да буде година када ће имунизација победити корону, Лалић одговара: "Надамо се и радимо на томе".