Доктори УКЦ Војводина открили кроз какву ноћну мору пролазе најмилији повређених у Новом Саду: "Спавају у холу болнице, одбијају да једу..." - Сцене су срцепарајуће! (ВИДЕО)
Повређени се налазе у тешком стању, а лекари непрестано чине све што је у њиховој моћи да им спасу животе.
Дежурне екипе Клиничког центра "Војводина" настављају да се боре за животе троје тешко повређених након пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, рекла је докторка Весне Туркулов, в.д директора ове здравствене установе.
-Пацијенти су и даље нестабилни и животно угрожени. Оно што могу рећи је да током претходне ноћи није било хируршких интервенција, али је сво троје и даље у веома тешком стању и нису свесни - рекла је докторка Туркулов у укључењу у емисији "Уранак" на телевизији К1.
Она је додала и да се породицама повређених пружа подршка у сваком могућем смислу. Туркулов је рекла да су породице, пошто нису из Новог Сада, изнајмиле станове, али бораве углавном у холу Клиничког центра Војводине јер желе да су ту и то је најмање што може да се учини за њих.
-Због дужег боравка овде, пружамо им психолошку подршку и разговарамо с њима, али ситуација је заиста тешка. Надзор се врши 24 сата дневно. У овој ситуацији су појачане све дежурне екипе. Сви бдимо над њима и боримо се за њихове животе. Из Каменице и Београда стиже понуда за помоћ. У свакодневном смо контакту са министром здравља и добијамо сваку врсту подршке која је потребна. Имамо све што је у овом тренутку неопходно, и наставићемо да се боримо - додала је докторка.
Др Туркулов је рекла да је породице повређених обишао и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић који је организовао и друге облике подршке породицама настрадалих.
-То је најмање што град може учинити. Сви смо овде да помогнемо. Ми, здравствени радници, боримо се овде, док се они боре на својим фронтовима - навела је докторка и нагласила да број преминулих, али и повређених није већи у односу на оно што је званично саопштено.
-Тренутно имамо троје тешко повређених, док је 14 особа преминуло на лицу места. Нема лакше повређених - закључила је докторка Туркулов.
Такве повреде нисмо видели од рата, јуче је испричао др Драган Николић. Напомиње да лекари увек очекују најгоре, али да се искрено нада да ће уз овако добар тим ови спасени људи бити добро.
- Тек смо ујутру схватили шта се десило. Најтеже је када добијемо налаз да се нешто не дешава како треба. Сви ми имамо огромну жељу да то буде добро. Најважније је да уложимо оно знање које смо чували за овакве ствари. За нас је ово велики изазов да ове људе спасемо. Прогностички, ти људи можда не би преживели, али уз овакав један труд надам се добром исходу без обзира на прогнозе - каже др Николић.
Истиче да је поред лекарске вештине у овим моментима јако битна и људскост, што лекари и показују, истиче др Николић.
- Родитељи једне од пацијенткиња не излазе из Ургентног центра. Сестра ме је позвала да ми каже да се отац једне од пацијенткиња не одваја од ње 24 сата, ја сам је питао да ли му је спремљено нешто, рекла ми је да јесте и да одбија да једе. Ми смо сви сишли доле да с њим разговарамо, да му понудимо то, да учествујемо у његовој патњи. То нам треба! Треба нам емпатија. Треба нам жеља за људскошћу. С једне стране је професионализам, с друге стране је људскост. Оно мора бити спојено у ствари. И сви морамо осећати емпатију, сви морамо учествовати у томе. Ако буде тако, онда ће и тим људима бити лакше и свима нама бити лакше - изјавио је др Николић за РТС.