Како је проглашена акција "Сабља": Атентат на Ђинђића и кључни тренуци у рушењу "Земунског клана" - једног од највећих картела Европе
На предлог владе, председница народне скупштине и в.д. председника Републике Србије Наташа Мићић доноси одлуку о увођењу ванредног стања.
12. март, атентат на Зорана Ђинђића. Већ петнаест минута после испаљеног хица, пред Владом Србије окупили су се новинари. Грађани Србије су с неверицом слушали вести. Одреди Жандармерије из Новог Сада и Ниша у дугим колонама наступају према главном граду. Београд блокира полиција с дугим цевима, заустављају и претресају сваки аутомобил, затворени су сви гранични прелази у земљи, обустављен је авио саобраћај.
Неколико сати након убиства, на предлог владе, председница народне скупштине и в.д. председника Републике Србије Наташа Мићић доноси одлуку о увођењу ванредног стања. Тако ће у следећа 42 дана Србијом истовремено владати и страх и спокој. Од овог тренутка покреће се најопсежнија полицијска акција у историји Србије, под оперативним називом “Сабља”.
Тужилаштво непрестано потписује налоге за привођења, полиција креће у акције хапшења широм Србије. Влада за атентат оптужује земунски клан, тако да су за вођама издати налози за хапшење.
У медијима су им објављене фотографије, на челу са Милорадом Луковићем Легијом, Душаном Спасојевићем Шиптаром и Милетом Луковићем Кумом.
Убиство Ђинђића била је само окосница за већ дуго припремане оптужбе за злочине земунског клана. Отмица и убиство Ивана Стамболића, убиство на Ибарској магистрали, покушај убиства Вука Драшковића у Будви, неколико десетина отмица, више убистава у Београду и другим градовима, организована трговина наркотицима, коришћење терористичких метода у међусобном разрачунавању која је угрозила цивиле, први покушај убиства Зорана Ђинђића.
Тако су са лисицама на рукама завршили многи припадници клана и других организованих криминалних група, али и судије, новинари, лекари, певачи и други који су имали везе са криминалцима. Током акције је ухапшено преко 11.000 особа.
Поред масовних хапшења, српска полиција је за време “Сабље” пронашла и преко 1.200 пушака и пиштоља, митраљезе, зоље, мине, ручне ракетне бацаче, ИЦ уређаје за ноћно осматрање, пригушиваче. Такође на основу уредбе о предаји и легализацији оружја, полицији је предано преко 34.000 пиштоља и пушака, разна минско-експлозивна средства и преко 1.700.000 метака.
У склопу мера борбе против организваног криминала власт је одлучила и да уклони и нелегалне објекте које је зидала мафија. Тако је срушентржни центар у Шилеровој улици, власништво Душана Спасојевића и Милета Луковића.
Србија Данас/192_рс