КАКО ЈЕ СЛУЧАЈ УДЕСА У НИШУ ПОВЕЗАН СА ШАРИЋЕМ? Ново правило у правосуђу - све због судија
Нишлији Николи Славковићу (31) који је 14. децембра прошле године осуђен на три године затвора због тешког дела против безбедности јавног саобраћаја које је за последицу имало смрт Лесковчанина Екрема Алимановића (49), поново ће се судити.
Како је потврдио Апелациони суд у Нишу, усвојена је жалба Славковићевог браниоца, првостепена пресуда је укинута а предмет је враћен Вишем суду на поновно суђење.
- Пресуда је укинута јер је постојала сумња у пристрасност судије Вишег суда с обзиром на то да је био члан већа који је у истрази одлучивао о продужењу притвора - саопштено је из ове правосудне институције.
СУД ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Одређен притвор Дарку Костићу
ПРАВДА СПОРА АЛИ ДОСТИЖНА: Румунски држављанин који је силовао и убио страцу у Пожаревцу осуђен
ВИДЕО СНИМЦИ СВЕ ЗАБЕЛЕЖИЛИ? Огласио се адвокат Дарка Костића: Бојим се...
Како се сазнаје, ово је први пут да Апелациони суд ову околност узима као основ за укидање првостепене судске пресуде а како објашњава Славковићев бранилац, адвокат Бошко Ристић, садржана је саставу Врховног касационог суда примењеном приликом одлучивања о осуди Дарка Шарића.
Шарићу укинута пресуда, судије нису непристрасне?!
Наиме, априла месеца прошле године Врховни касациони суд укинуо је правоснажну пресуду којом су Шарић и његова група осуђени за шверц скоро шест тона кокаина, при чему је првооптужени добио казну од 15 година затвора.
Како је наведено у тој судској одлуци, пресуда је укинута јер је у саставу петочланог судског већа које је донело, било и двоје судија које су претходно одлучивале о продужењу притвора Шарићу.
- Непристрастност судија је доведена у питање, па их је требало изузети од одлучивања у другостепеном поступку и приликом доношења другостепене пресуде - навео је Врховни касациони суд.
Ристић каже да ова околност, иако није предвиђена Закоником о кривичном поступку као основ за укидање пресуде, јесте разлог да су утврђује да ли је судија био пристрасан.
- У таквој ситуацији ради се процена околности који доводе у сумњу пристрасност судије. Та сумња је основана уколико се утврди да је приликом одлучивања о продужењу притвора, судија формирао став о кривици оптуженог - објаснио је Ристић.