ПАЖЊА, НЕ ПРАВИТЕ ОВЕ ГРЕШКЕ! МАЈА ПОГИНУЛА ОД СТРУЈНОГ УДАРА: Колико је опасна струја када се рударе криптовалуте
Маја М. погинула је у уторак увече од струјног удара на тераси породичног стана
Полицајка Маја М. из Београда преминула је од последице струјног удара док је "рударила" криптовалуту. Ова вест шокирала је многе, а професор електротехничке школе објаснио је колико је опасна струја када се "рударе" криптовалуте и на шта треба посебно обратити пажњу да не дође до трагедије.
КРВАВА ДРАМА КОД ПРЊАВОРА: Село завијено у црно! Зоран убио супругу па себе, комшије откриле ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА УЖАСА
УБИСТВО ЗБОГ ЗЛАТНОГ ЛАНЧИЋА У ЗАЈЕЧАРУ: Након злочина Земунка покушала да свали кривицу на љубавника
НИЈЕ УСПЕО НИ ДА СЛАЖЕ! УХАПШЕН ДОК ЈЕ ЗАЛИВАО ДРОГУ: Полиција затекла мушкарца са 73 стабљике канабиса
Маја М. погинула је у уторак увече од струјног удара на тераси породичног стана у београдској општини Звездара. Несрећну жену, која је била полицајка, убила је струја док је намештала кабл на рачунарима којима је "рударила" криптовалуту литиријум.
Андреј Чоха професор електротехничке школе "Никола Тесла" детаљно је објаснио колико је руковање са тим рачунарима опасно и на шта треба посебно обратити пажњу.
- То нису обични рачунари, овде се користе посебне машине са графичким картицама високе резолуције. Али опет, морам да кажем, то може да буде опасно једино ако се ради о људском немару - истиче професор.
Како каже, једна машина троши око киловат електричне енергије, али да настаје проблем ако ставите три машине на исту утичницу, тада вуче много више струје.
- У том случају морате растеретити електричну енергију по фазама у кући. Тако и овде морате те машине распоредити. Све то ми ставимо на неки продужни кабл и они то трпе то тренутка када не почне да се топи изолација. Морам напоменути да је све то отворено када су у питању ове машине, јер праве озбиљну температуру која мора да се хлади - истакао је Чоха.
На причу да су рачунари, жене која је настрадала, били на тераси, професор је рекао да то ни у ком случају не сме да се ради. Јер у случају да почне да пада киша, особа је уземљена и може да буде проблем са фаталним последицама, ако нагази на кабл.
- Технички је најбоље да не користите ни продужне каблове. Опасно је када оптеретите једну утичницу. Ако се већ одлучите да се бавите овим послом или неким програмирањем, треба назвати електичара да вам направи више утичница и расподели електичну енергију. Те просторије морају бити озбиљне јер радите са озбиљним машинама. Ако већ користите продужни кабл нека буде доброг квалитета и оне који нису проверени немојте користити - објаснио је професор Чоха.