ОСУЂЕН ЛАЗАР ГАЛИЋ: Изречена пресуда због убиства на Карабурми - ево колико ће година провести у затвору
Данас је у Првом основном суду у Београду одржано изрицање пресуде у оквиру суђења Лазару Галићу. Галић је, одлуком суда осуђен на 10 година затвора.
Њему је суђено поводом оптужби да је 18. јула на Карабурми на пешачком прелазу аутомобилом ударио двоје деце од пет и десет година, а затим побегао са лица места. Десетогодишњи Стефан Балић је, због задобијених повреда, након несреће преминуо.
Подсећамо, на претходном рочишту обављен је увид у видео запис снимљен код пешачког прелаза на ком је погинуо Стефан Балић.
- Утврђено је да се у 20.15 сати и 18 сакунди види долазак пешака, те да се пешаци у кадру виде до 20.15 сати и 22 секунде. Пешак је човек са чије се десне стране налази особа нижег раста са кишобраном у руци. Светла испред драгстора упалила су се у 20.17 сати и 56 секунди - рекла је судија, а на снимку су се видели забринути људи који су се у том моменту окупили на лицу места.
Јекнић је напоменуо да је одбрана, анализирајући снимак констатовала да је Михаило Балић приликом кретања и доласка из Улице Пана Ђукића креће ближе десној ивици коловоза, те да се са децом креће праволинијски, без скретања ка централном делу пешачког прелаза.
Тужилац и пуномоћник затражиле казну од 10 година
Заменица вишег јавног тужиоца је у својој завршној речи истакла да остаје при измењеном оптужном предлогу против Лазара Галића.
- Сматрам да је окривљени доказано извршио кривична дела која му се стављају на терет, што је утврђено изведеним доказима. На основу медицинске документације обављено је медицинско вештачење и на основу увида у налаз и мишљење и уз исказ вештака утврђене су повреде. Неоспорно је да је окривљени критичног дана управљао "цитроеном", да се кретао Улицом Марјане Грегоран из правца Улице Стеве Дукића, да није прилагодио брзину кретања доласку до пешачког прелаза, временским условима и томе што је био сумрак, а улична расвета још није била упаљена, због чега је дошло до контакта са оштећеним Стефаном Балићем - објаснила је тужилац.
Она је додала је приликом контакта са оштећеним Стефаном Балићем дошло до набацивања на аутомобил, а потом и клижења низ леви део возила и падања на тврду подлогу.
- Након тога долази до контакта са оштећеним Луком Балићем. Окривљени се након тога није ни зауставио, ни вратио, нити се сам пријавио полицији. Он је ухапшен 17 сати касније у свом стану, што указује на то да није имао намеру да пријави несрећу. Окривљеном је позната Улица Марјане Грегоран јер станује у близини. Такође, указујем на то да је он 10 пута осуђиван, а оф тога два пута за кривична дела из области саобраћаја, и оба пута умишљајно и на пешачком прелазу. У обе незгоде био је у алкохолисаном стању, једно са 1,30, а други са 2,24 промила алкохола у крви - истакла је тужилац.
Она је предложила да суд окривљеног Лазара Галића огласи кривим за тешко дело против безбедности јавног саобраћаја и додели му казну од осам одина затвора, као и да му за непружање помоћи у саобраћајној незгоди утврди казну затвора од три године, те да га осуди на јединствену затворску казну од 10 година, имајући у виду чињеницу да је окривљени одуђиван 10 пута, од чега два пута за кривична дела из области безбедности јавног саобраћаја, истичући да је Галић "прекршио више бланко норми и побегао са лица места". Затражено је да Галићу бпет година буде забрањено управљање моторним возилом.
Такође је предложено и да се Лазару Галићу до изношења пресуде продужи притвор.
Пуномоћница оштећене породице Балић истакла је да "сматра да је несумњиво утврђео да је окривљени Лазар Галић извршио кривично дело у време, на месту и на начин како је наведено у оптужном акту".
- Заменица вишег јавног тужоца говорила је о отежавајућим околностима на страни окривљеног и ја се придружујем њеним речима уз указ да треба да им се да значај посебно отежавајућих околности. Сматрам да олакшавајућих околности у воом случају нема. То што окривљени има двоје малолетне деце би иначе могло да се сматра олакшавајућом околношћу, али мишљења сам да је у овом случају то такође отежавајућа околност јер је окривљени тај који је требало да мисли на своју породицу, а не да буде вишеструки повратник у вршењу кривичих дела. Сагласна сам са предлогом санкције јер се само њом може остварити сврха кажњавања - рекла је пуномоћница.
Адвокат тражио ослобађајућу пресуду
Адвокак Лазара Галића Жарко Јекнић је на почетку свог излагања још једном изјавио саучешће породици Стефана Балића.
- Стефану желим да има вечни мир, а породици да нађе снагу за даљи живот - рекао је.
Он је истакао да је централни моменат постала смрт Стефана Балића, што у свима, па и у професионалцима у правосудном послу, изазива осећај у оквиру ког не могу да поступају на рационалан начин.
- Самим тим што су повређена деца, добијен је медијски значај. О Лазару Галићу је писано на грозан начин и стваран је наратив да треба да му буде враћено на исти начин или горе. Након одлуке суда да Лазар Галић буде пуштен из притвора, критикована је и судија, и то због одлуке која је подразумевала ревизију. Окривљени је талац одлуке суда. Медији нису саосећали са смрћу дечака, већ је циљ био да се догађају да таблоидни значај - додао је бранилац.
Јекнић је додао да отац није добро проценио наилазак возила и додао да закон наводи да су и пешаци дужни да се увере да ли могу безбедно да пређу улицу.
- Сматрам да суд треба да донесе ослобађајућу пресуду за окривљеног. Противим се предлогу тужилаштва да притвор буде продужен. Окривљени сада има пријављено пребивалиште. Чињеница да је раније осуђиван нема утицаја на пресуду. Према казнама које су исказане, тј. њиховој дужини, долазим до закључка да су дела била банална и да немају значај - рекао је бранилац.
Јекнић је рекао да сматра да Лазар Галић, после онога што се десило, више неће сести за волан.
- Окривљени је изјавио какав је био његов доживљај ситуације. Он је осетио да је ударио у нешто. Када се вратио на лице места и видео дете, вратиле су му се слике из детињства када му је пред очима на сличан начин погинуо брат. Био је у стању јаког шока, што би могло да буде утврђено да је суд прихватио предлог да буде урађено неуропсихијатријско вештаћење - истакао је.
"Највећа казна ми је да живим са овим"
Након изношења завршних речи, суду се обратио и сам Лазар Галић.
- Највећа казна ми је што морам да живим са овим. Ако тужилац и пуномоћница мисле да сам без душе, само ја знам како је мојој души. Волео бих да вратим време, како бих избегао то што се десило, али сада је све на вама - рекао је судији.
Вешта објаснила повреде
На последњем рочишту пред изношење завршних речи говорила је вештак са Института за судску медицину Татјана Атанасијевић. Она се извинила због изостанка са претходна два рочишта. До другог изостанка је, како је рекла, дошло јер је имала пех у саобраћају. Навела је да је могла да стигне, али са закашњењем од 10 минута.
Наиме, два суђења су одложена јер је вештак изостала. Она 17. маја није могла да присуствује "због великог броја обавеза", а са суђења које је било заказано за 14. јун је изостала, а да није приложила разлог изостанка, нити се уопште јавила судији.
На питање судије да објасни повреде Балић Михаила, оца дечака, рекла је да је био свестан, да је превезен у Ургентни центар и да је навео да није губио свест и није падао.
- Нигде није присутан прекид континуитета свести. Што се тиче повреда које је задобио Михаило Балић, ми као група вештака нисмо могли да утврдимо да је до прелома петог ребра са десне стране дошло због одуства повреде коже на тој локацији. Ни радиолог на основу налаза које је установио ње био сигуран да је дошло до пореда овог ребра - додала је Атанасијевић.
Адвокат је замолио вештака да се изјасни о редоследу кретања пешака на основу повреда.
- На индиректан начин доносимо закључак. Имајући у виду да су повреде код Луке мање изражене него код Стефана, можемо рећи да није био пун контакт као код Стефана који је и набачен на возило. Закључак о редоследу кретања доносимо на основу повреда - рекла је.
Адвокат је питао вештака за објашњење Стефанових повреда на шта је одогворила да су све биле са леве стране тела.
- Не може се са сигурношћу дефинисати начин настанка сваке појединачне повреде. Стефан је имао повреда левог кука, бутине, врата, потиљачног предела главе и грудног коша са леве стране, које су могле да настану приликом набацивања на возило и одбацивања са њега, а током пада је највероватније настала повреда чека и одеротине - рекла је Атанасијевић.
Вештак је додала да би на возилу и подлози где је био Стефан требало да остану трагови крви и косе који нису пронађени због тога што је те вечери падала киша.
- Ти трагови би допринели да се прецизније реконструише механизам настанка повреда, али нису од суштинске важности и они не би променили крајњи налаз - истакла је вештак.
Галићу је претходно одбијено укидање притвора, а он се претходно обрадио суду и рекао да је тачно да је раније био оптуживан, али да му никада раније није био одређен притвор.
- Увек сам био доступан суду. Ја сам отац, глава породице. Немам родитеље, све је на мени. Породица ми је препуштена на милост и немилост. Потребан сам породици у финансијском и сваком другом смислу. Супруга је болесна, син је морао да мења школу због мене - рекао је Галић.
Пето рочиште није одржано јер је судски вештак замолио да се одложи након што је извршен увид у примедбе на допуну налаза и мишљења, како би се комисија вештака упутила у додатна питања и примедбе и писмено изјаснила у вези са њима.
На четвртом рочишту је вештаку прочитан део исказа оптуженог Лазара Галића, у ком је описао да је човек одједном ступио на коловоз, десет метара испред њега, да је он зажмурио и скренуо на тротоар, када је осетио туп ударац. Упркос томе што је осетио туп ударац, он је наставио да вози.
Чувши исказ, вештак је навео да је комисија спровела упоредну анализу могућности кретања пешака и на основу тога је одређено место судара у
близини средине коловоза.
- Пре тога није могуће било одредити да ли је он сишао на тротоар пре или после пешачког прелаза, тако што би "цитроен" левим боком био у близини средине коловоза. Непознато је да ли је окривљени на тротоар скренуо пре или после пешачког прелаза. Уколико је хтео да скрене на тротоар пре пешачког прелаза, како је рекао, то не би било могуће, јер су непосредно до пешачког била паркирана три возила. При таквом маневру, очекују се трагови на ивичњаку, а то није фиксирано током увиђаја - рекао је Антић.
Није било расвете
На трећем рочишту, на ком су сведочили очевици несреће, запослена у продавници, испред које се догодила несрећа, Весна Симић, истакла је да није било расвете у моменту несреће.
- Критичног дана, када је дошло до несреће, изашла сам из продавнице, и ни улична, ни наша расвета нису биле упаљене. Ми смо светла на продавници упалили тек након несреће. Испред саме продавнице на тротоару није било паркираних возила, али је могуће да је било мало ниже. Да прецизира, није било возила испред радње која је у висини пешачког прелаза - рекла је Весна Симић.
На питање браниоца да ли је видела тело дечака и на ком растојању је он био у односу на продавницу, потврдила је да је видела тело и да се оно налазило дијагонално од продавнице, испред киоска, на самом коловозу.
Отац малог Стефана описао све
На рочишту одржаном 22. новембра, сведочио је отац погинулог Стефана Михаило Балић, чија је прича, у најмању руку, била потресна.
- Деца су била пола корака иза мене, нисмо још дошли до друге половине пешачког прелаза, били смо близу средине коловоза када је дошло до ударца. Након мог ударца видео сам да ми нема деце. На више од 10 метара удаљености видео сам да нешто лежи склупчано, претпоставио сам да је то неко од моје деце, дозивао сам их. Стефан је лежао мало иза ознаке за аутобуско стајалиште, кркљао је. Пошто сам доктор медицине,
претпоставио сам да је у питању прелом базе лобање. Зенице су биле раширене, што у нашем послу није добар знак. Устима сам му вадио крв из уста и носа, како се не би угушио - рекао је тада Михаило.
Галић је на почеку суђења крајем септембра кратко изјавио да није крив за кривично дело које му се ставља на терет, док се у јулу на саслушању пред тужиоцем бранио ћутањем.
Више пута је био осуђиван, и то два пута због извршења саобраћајних дела.
Терети се да је 18. јула око 20.15 управљајући путничким возилом у Улици Маријане Грегоран изазвао саобраћајну незгоду тако што је возилом ударио
и оборио три пешака, који су коловоз улице прелазили на обележеном пешачком прелазу, а затим је напустио лице места, остављајући без помоћи лица чије је повреде проузроковао.
У незгоди су деца Стефан Балић (10) и Лука Балић (5) која су прелазила улицу у пратњи оца задобила тешке телесне повреде, а деветогодишњи
дечак је од повреда преминуо у болници 22. јула.
Прво основно јавно тужилаштво у Београду оптужним предлогом од суда је затражило да га осуди на јединствену казну од 10 година затвора због кривичних дела тешко дело против безбедности јавног саобраћаја и непружање помоћи, као и меру Забране управљања моторним возилом у трајању од пет година.