ПОСЛЕ ОПТУЖНИЦЕ БЕЛИВУК И КАСАПИНИ ПРЕД НОВОМ ПРОЦЕДУРОМ: Ево шта следи даље у поступку против крими клана
Председник Удружења судија и тужилаца Србије Ненад Стефановић детаљно образложио
Подизање оптужнице против организоване криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића и још 29 припадника те групе заправо значи да је оптужница предата Посебном одељењу Вишег суда у Београду на разматрање и доношење одлуке о потврђивању.
УБИСТВА, ДРЖАЊЕ НАРКОТИКА И ОРУЖЈА, ОТМИЦЕ, СИЛОВАЊА: Пет кључних доказа против Веље Невоље и месарских другара
ЕКИПА ИЗ МУП-а ОБАВЕШТАВАЛА БЕЛИВУКА О КРЕТАЊУ ВУЧИЋА: Изнете шокантне информације - праћена и председникова породица!
"ТО НИЈЕ ВУЛИНОВА КУЋА" Начелник УКП-а открио шта је све обухваћено оптужницом против Беливука и Миљковића
Тек када прође законом прописану процедуру, оптужница ступа на правну снагу и суд може да закаже суђење, а председник Удружења судија и тужилаца Србије Ненад Стефановић објашњава ток ове процедуре.
- Суд по пријему оптужнице најпре испитује да ли је она прописно састављена, односно да ли садржи све законом прописане елементе. Ова фаза се назива формалним испитивањем оптужнице - рекао је Стефановић.
Ако оцени да није прописно састављена, суд оптужницу враћа тужилаштву са налогом да у року од три дана отклони уочени недостатак.
Када суд установи да је оптужница прописно састављена, она се ради одговора доставља браниоцу и окривљеном са поуком да имају право да дају одговор на оптужницу.
Ако се окривљени налази у притвору, као у овом случају, оптужница му се доставља у року од 24 часа, а у нарочито сложеним предметима у року од највише три дана.
Рок за одговор на оптужницу је осам дана од дана пријема, указао је Стефановић.
По истеку рока за одговоре, суд у року од 15 дана приступа преиспитивању оптужнице у садржинском смислу, односно утврђује да ли на основу свих предложених доказа произлази оправдана сумња да су оптужени извршили кривична дела.
- Ако тада суд установи да је потребно боље разјашњење стања ствари да би се испитала основаност оптужнице, наложиће да се истрага допуни, у ком слуцају је тужилац дужан да у року од три дана донесе наредбу о допуни истраге - указао је председник УСТ.
Може се, како је напоменуо, такође десити да суд утврди да се у списима налазе и неки докази прибављени мимо законске процедуре, у ком случају те доказе решењем издваја из предмета.
Ако утврди да постоји оправдана сумња да су оптужени извршили кривична дела за која се терете, суд ће донети решење о потврђивању оптужнице и доставиће га окривљенима и њиховим браниоцима, који имају право да уложе жалбу на то решење у року од три дана од пријема решења.
У овом случају о жалбама ће бити надлежан да одлучује Апелациони суд у Београду, који првостепено решење може да потврди, али може и да га укине и врати предмет првостепеном суду на поновно одлучивање.
Стефановић такође каже да у оптужници може бити стављен предлог да се према окривљеном одреди, продужи или укине притвор , о ком предлогу суд одлучује у року од 48 сати.
У овом случају је стављен предлог за продужење притвора Беливуку и осталима а одлука суда се очекује у понедељак, јер им тада истиче притвор.
Оптужница против Беливука и осталих у петак поподне је поднета суду. У току наредне седмице се очекује одлука суда по питању формалне исправности.