БРИТАНСКИ ГАРДИЈАН: Брнабић је посвећена промени реалности у Србији, експеримент који вреди гледати
Нема времена за губљење
Србија се мења и то брзо, јер нема времена за губљење, поручила је премијерка Србије Ана Брнабић у интервјуу британском "Гардијану", првом који је дала неком страном листу од преузимања функције, истичући да је она "део те промене".
Будућност Србије у Европској унији
Брнабић и Александрович о јачању привредних веза Србије и Украјине: Имамо велике могућности!
"Гардијан" наводи да "ова 41-годишњакиња, која "никада није била у некој политичкој странци", није више непозната и ради на промени имиџа Београда.
Лист сликовито констатује да је њено постављање за председницу владе било "праћено звуком пробијања стаклених таваница свуда око ње".
Британски дневник наглашава да она "није прва жена која је преузела ту улогу, већ је Брнабићева и геј особа и дошла је до високе функције, иако није у некој политичкој странци".
- Србија се мења и то брзо, може да се каже да сам ја део те промене, али не желим да будем означена као ''геј премијерка Србије''. Порука коју треба да пошаљемо јесте порука која се односи на способност, професионализам и поузданост - казала је Брнабићева.
"Гардијан" наводи да је она "посвећена промени имена и реалности Србије" и да "ради исцрпљујуће са великим младим тимом на административним реформама у склопу припрема за чланство у ЕУ које треба да уследи на крају".
- Ми смо земља која нема времена за губљење - рекла је српска премијерка.
Лист наводи да се Брнабићева "након 16 година проведених у иностранству, где је на британском Универзитету Хал завршила мастер студије, вратила у Србију како би била тетка деци своје сестре и посветила се каријери у приватном бизнису, али каже да је увек била заинтересована за политику".
"Гардијан" наводи да је она "решена да не истиче свој пол или сексуално опредељење, барем за сада" и додаје да "као геј држављанка Србије не може да се венча", али и да Брнабићева каже да у овом тренутку "нема планове да погура правне рефроме које се тичу ЛГБТ популације".
- Разлог због којег нисам фокусирана на то сада је што дубоко, искрено верујем да ће Србија бити толерантније друштво онда када људи буду имали послове, боље плаћене послове, када неће морати да брину о томе како ће да преживе, нити о будућности своје деце, када неће морати да бирину због тога што две или три генерације живе под истим кровом - навела је Брнабићева.
Она је додала да "не мисли да је Србија толико хомофобична".
- Знам да је то једна од перцепција и схватам да су ставови различити у различитим деловима Србије. Али, неки новинари су били и у селу у централној Србији из којег потиче део моје породице. Видели су групу људи који су пили пиво испред локалне радње и упитали их за мене и они су одговорили:
- У овом делу Србије гајимо малине, гајимо воће и поврће, не гајимо дискриминацију - казала је председница Владе Србије.
Она је новинару "Гардијана" поручила да је "једноставно потребно да чујемо и овакве људе".
- Грађани Србије имају право на то да не буду приказани кроз мишљење гласне мањине. Ми можемо да имамо културу у којој се не слажемо, све док постоји толеранција и нема насиља. Ми сви имамо различите погледе и вредности, али ја не желим да законом мењам начин на који људи размишљају - рекла је Брнабићева.
"Гардијан" наводи да "они који је клеветају, а она сама признаје да неки од српских медија умеју да буду брутални, тврде да је њено сексуално опредељење осмишљено да сакрију истину да (председник Србије Александар) Вучић и даље води земљу".
Наводи се да "Брнабићева инсистира на томе да председник ни у ком случају није неко ко управља сваким детаљем и каже да јој је он упутио само оквирни савет да се ''фокусира на ограничен број питања, да не шири превише делокруг, да избегава бесмислене састанке и остави времена за размишљање и брзо деловање".
Британски новинар примећује да је српска премијерка у разговору "прагматична, паметна и агилна" и додаје да "с обзиром на деликатно балансирање Србије између Европе и Русије, и мора да буде таква".
Наводи се да је она истицала да је стратешки циљ Србије чланство у ЕУ, али да то не захтева напуштање традиционалног пријатељства са Русијом.
- Без икакве сумње, ЕУ је оно ка чему смо кренули. Наш однос са Русијом је дубок, историјски је дубок, у нашој је традицији и нашој вери... Никада од нас није тражено да бирамо ''или или'' - рекла је Брнабићева.
"Гардијан" закључује да је "још рано за процене и да би Брнабићева могла и да не успе да промени Србију, али у овом тренутку то је експеримент који вреди гледати".