ДА ЛИ ЈЕ РЕЧ О СТРАНИМ УЛАГАЊИМА ИЛИ МОЖДА ПРОЈЕКТИМА? Шта је тачно Ричард Гренел радио на Западном Балкану
Као део некадашње администрације Доналда Трампа, Гренел је био познато лице у политици Балкана
Бивши изасланик некадашњег америчког председника Доналда Трампа за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел недавно је посетио Београд, а своје путовање наставио је и кроз Албанију. Иако званично више није део администрације у Вашингтону, "Мали Трамп", како су га често звали, вратио се на познати терен и сусрео се с неколико српских и албанских званичника, између осталог и са српским министром финансија. Према њиховим речима, разговарали су о страним улагањима, али није познато о каквим је тачно пројектима реч.
Стручњак објашњава: Ово је важно да знате ПРЕ СВАКОГ ПУТОВАЊА! Не крећите на пут НЕСПРЕМНИ!
"ЖИВЕЛИ НАШИ ШАМПИОНИ, ЖИВЕЛА СРБИЈА!" Председник Вучић се огласио и одао признање српским олимпијцима (ФОТО)
МИКЕЦ ВУЧИЋУ УРУЧИО НЕОБИЧАН ПОКЛОН ИЗ ТОКИЈА: Погледајте реакцију председника (ВИДЕО)
Као део некадашње администрације Доналда Трампа, Гренел је био познато лице у политици Балкана. Био је човек за "сређивање" односа Београда и Приштине, стајао је иза Вашингтонског споразума, а месецима након што је власт преузео демократа Џо Бајден, бар ако је судећи према недавно објављеним фотографијама на друштвеним мрежама, некадашњи изасланик наставио је да негује добре односе са српским и албанским политичарима.
На званичном Инстаграм налогу Ричарда Гренела 31. јула објављена је фотографија са српским министром финансија из ноћног провода. Убрзо је уследио и снимак на ком обојица певају, а међу фотографијама из Београда је и једна снимљена испред Храма Светог Саве.
Неколико дана касније, међутим, Гренелов пут настављен је у Албанији, где се сусрео са албанским премијером Едијем Рамом и председником Иљиром Метом, а након што је посетио Тирану, обишао је и албанско приморје.
Шта је тачно Ричард Гренел радио на Западном Балкану и даље није потпуно јасно, а према речима Димитрија Милића, програмског директора огранизације Нови трећи пут, ово ангажовање вероватно долази као последица добрих односа који су се створили за време Трампове администрације.
Зашто се тачно вратио на Западни Балкан и након што је напустио челну позицију у Трамповој администрацији, Гренел је за албанске "Вести 24" објаснио да промовише страна улагања и економску сарадњу у региону, као једини начин да се гарантује благостање свим грађанима, али "посебно да се пружи више могућности за запошљавање млађој генерацији".
- Визија председника Трампа за дијалог између Косова и Србије имала је везе са отварањем нових радних места, са економијом и идеја је била да регион Балкана напредује. Деценијама смо причали о политици, али није било великог напретка док смо само седели за столом и само разговарали о политици, па нам је била жеља да то наставимо даље говорећи о економском развоју, говорећи о запошљавању младих. Овде смо недавно видели, споразум о нормализацији економских односа који је омогућила Трампова администрација био је веома плодоносан. Али оно што желимо да видимо је наставак те инвестиције, зато сам овде, не радим више за владу. Ја сам у приватном сектору и тражимо могућности за стварање приватног сектора за страна улагања на Балкану - рекао је Гренел, преноси "Косово online".
Сличан одговор дао је и министар финансија Србије, који је рекао да је Гренелова посета израз настојања Србије да гради дугорочне односе са свима и бори се за бољи животни стандард и нове инвестиције.
- Не бих много о конкретним пројектима о стварима о којима смо разговрали, бар то још није за јавност - рекао је министар финансија Србије.
Министар финансија Србије је нагласио да је веома важно да у Србију долазе и Гренел и други представници америчке администарације, садашње и бивше, као и компаније из САД.
Како објашњава Димитрије Милић из организације "Нови трећи пут", претпоставка је да је ово вид односа који су остали још из периода Трампа.
Како каже, Гренел је још током Трампове кампање "лобирао за Трампа и код једне и код друге етничке заједнице".
- Посећивао је и литургије Српске православне цркве, али и албанска удружења, тако да је он лобирао за Трампа и код једне и код друге етничке заједнице. Очигледно су неке везе направљене и са једном и са другом заједницом још из тог времена - навео је он.
Бивши изасланик је, такође, од почетка, подржавао иницијативу о "Отвореном Балкану", а да није благонаклон према одлуци Приштине да се не прикључи, говори и његова изјава приликом недавне посете Албанији.
- Мислим да би Курти (косовски премијер) требало да буде део ширег балканског дијалога, а он то не ради. То је велика грешка. Мислим да народ на Косову заслужује да има посао, али без учествовања у овој дискусији неће моћи да буде део нормализације економских односа на Балкану - рекао је он за албанске "Вести 24".
С друге стране, за премијера Албаније Едија Раму и председника Србије Александра Вучића стизале су похвале.
За врло кратко време током власти републиканца Доналда Трампа Гренел је "покупио" бројне важне позиције. Био је на функцији америчког амбасадора у Немачкој, а паралелно са тим је радио и као специјални изасланик за преговоре Србије и Косова, што је кулминирало сусретом у Белој кући и потписивањем Вашингтонског споразума.
Последња функција у администрацији била је в.д. директора Националних обавештајних служби, а након што је изашао из администрације спекулисало се да ће се кандидовати за гувернера Калифорније.
На питање колики утицај Гренел тренутно има на америчку администрацију, Милић наводи да тај утицај не постоји.
- Нарочито не постоји из разлога што је Гренел био у најужем кругу Трампових сарадника и Трамп га је поставио у кратком року на велики број функција. Од места амбасадора у Берлину убрзо је постао човек који надгледа службе и који је задужен за Балкан. Заиста је тешко да он има било какав утицај на Бајдена - наводи он.
Са друге стране, напомиње, може да постоји могућност утицаја унутар актуелне Републиканске партије, бар у овом периоду након што је Трамп изгубио изборе.
- Републиканска партија тренутно лута што се тиче свог идентитета, а Трампови људи још у њој имају утицај. Тако да кажем да је то неки оквир у ком Ричард Гренел још може да делује - наводи он.
Ипак, пред Гренеловим најновијим ангажовањем и даље су отворена бројна питања.
Како пише "Глас Америке", са Института за политику и стратешке студије Универзитета Каренеги Мелон наводе да Гренел више не ради тамо, иако се то наводи на сајту његове организације Fix Цалифорниа, коју је основао када се спекулисало да ће се кандидовати за гувернера Калифорније.
Он сам наводи да не ради "за владу, већ да је у приватном сектору", а о каквим пројектима и улагањима на Западном Балкану је реч засад није познато.
Иначе, министар финансија изјавио је недавно да ће највероватније први део гарантне шеме Америчке развојне агенције (ДФЦ), у вредности од 400 милиона долара, бити на располагању предузећима у Србији до краја године, те је истакао да је добро што је ДФЦ прихватио да дође у Србију и што је њихово седиште за цео региону управо у Београду.