Дачић оштро: Ако Приштина жели војску, нека је потражи у УН, Србија то не прихвата
Када је реч о војсци Косова на снази су документа УН СБ
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да резолуцијом 1244 СБ УН није предвиђено формирање војске Косова и поручио да Србија то неће прихватити, те да Срби у косовском парламетну сигурно за то неће гласати.
Прочитајте и:
- Када је реч о војсци Косова на снази су документа УН СБ. Ако неко жели промену, она мора бити донета у истом формату - на седницу Савета безбедности па донесите одлуку. Никава војска Косова није предвиђена резолуцијом 1244 нити једним другим документом - рекао је Дачић новинарима у Сарајеву.
Дачић је рекао да Србија жели да реши проблеме, пре свега због себе, те да због тога и предлаже неко трајно решење за Косово, међутим, истиче да са друге стране имамо ситуацију да се рецимо не спроводи Бриселски споразум.
- Коме ми сад да се жалимо што он није реализован, а није реализован у најважнијој ствари - Заједници српских општина. Упућивање претњи и уцена није начин на који се може разговарати - рекао је Дачић.
Каже да ЕУ често тумачи неке формулација на начин који је супротан код неких држава чланица.
- Не знам да ли сте данас прочитали новине. Ми ту информацију имамо од пре више дана да је шпански премијер Рахој рекао да неће учествовати на самиту у Бугарској са шефовима држава Западног Балкана ако учествује Косово - рекао је Дачић и упитао ко је икада утврдио да је званичан став ЕУ да је услов за Србију признање Косова.
Американци и НАТО имају врло ЈАСАН ЦИЉ: Милом или СИЛОМ угурати балканске земље у НАТО!
То су, каже Дачић, формулације које се можда свиђају некој појединој земљи, али ЕУ као таква има статусно неутралан став.
Поручио је да Србија жели у ЕУ, али на, како је рекао, частан и достојанствен начин.
Говорећи о министарског састанку "западнобалканске шесторке" у Сарајеву, Дачић је казао да је он у функцији припрема за Лондонски самит који "даје на знање да је европска перспектива ипак реална".
Он је додао да је "сваки политичар" обећавао да ће Србија ући у ЕУ, али је сада, каже, ипак дата перспектива, односно временски оквир 2025. године у коме може да се рачуна да ће се разговарати о чланству.
Вучић реаговао на изјаве Јеремића: Је л' се то Вук из швајцарских Алпа секира за Оливера Ивановића?
- Да ли ће то бити тако, то је ипак политичка одлука. Ту имамо више сумњи него у нашу спремност да ћемо ми испунити све те критеријуме - закључио је Дачић.
Приметио је и да су услови сада другачији, па се тако пред Србију ставило да мора да реши билатералне спорове.
Не занима их ко је убио Ивановића: Срамно понашање лажних албанских судова
- Зашто они нису решили своје пре уласка у ЕУ, па се сада Хрватска и Словенија свађају око граница. Како то није важило раније, а сада ће важити, али добро, шта да радимо, нисмо ми ти који одређују правила - рекао је Дачић.