Дачић за подгоричке медије открио шта треба да раде Срби у Црној Гори
Шеф српске дипломатије, Ивица Дачић, поручио је да званични Београд жели добре односе са Подгорицом и поред, како каже, бројних неслагања, те да верује да би за добро тих односа, али и за унутрашњу стабилност Црне Горе било добро да Срби постану део владајуће коалиције.
Што се Српске православне цркве у Црној Гори тиче, Дачић је реко да Србија сматра да је она важан део српске историје и културе, и као такву је третира, као и да верује да већинско црногорско становништво мисли исто.
- И даље верујем да би за наше односе, али и за унутрашњу стабилност Црне Горе, било добро да Срби постану део владајуће коалиције. Многи проблеми би тако могли да буду превазиђени - рекао је Дачић за подгоричке Вијести.
СЕЛАКОВИЋ: Орден Александра Невског симбол посвећености отаџбини и раду!
Односи Црне Горе и Србије су, како је истакао, стабилни.
- С наше стране, важно је да постоји дијалог. Циљ нам је исти, а то је Европска унија (ЕУ) и стабилност региона - истакао је српски шеф дипломатије.
Дачић је оценио да су односи између две државе стабилни заслугом Србије.
- Не можемо се правити лудим и не констатовати да су наше позиције одаљење чином Црне Горе којим је признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије (КиМ), као и снажној подршци коју пружа овој творевини у међународним организацијама - рекао је Дачић.
Он је казао да се неће никоме извињавати што води политику у интересу Србије.
Чепуринова реакција на орден који Путин додељује Вучићу
- Једно је сигурно, Србија жели одличне партнерске односе са Црном Гором и отворени смо за разговор о свим темама које обе стране сматрају важним. Желимо да нађемо заједнички интерес - поручио је Дачић.
На питање каква би била адекватна реакција Србије на чињеницу да се неки интелектуалци из Србије враћају са границе и да ли има сазнања да ли је још неко персона нон грата у Подгорици, Дачић је одговорио да немају сазнања о непожељним нашим држављанима у Црној Гори.
Он је, на питање да ли је упознат са захтевом за изручење Светозара Маровића Црној Гори и шта је спорно у њему, с обзиром да црногорско Министарство правде тврди да је све предузело, казао да надлежне институције обе земље тиме треба да се баве.
- Министарство које ја водим није надлежно за екстрадицију, ако алудирате на то. Последње што сам видео у медијима јесте да је у Србији на лијечењу - навео је Дачић.
Ево како је председник Вучић реаговао на вест о додели ордена Александар Невски (ВИДЕО)
На питање шта мисли о политици Демократског фронта (ДФ) и како гледа на недавно хапшење двојице посланика тог политичког савеза, Дачић је рекао да хапшење политичких противника није мудар потез осим ако постоје чврсти докази.
- И не бих као министар спољних послова оцјењивао политику било које странке. Оцењујем политику коју спроводи дата земља, а незахвално је бавити се тиме шта би било кад би било. Сваки принципи и програми различитих странака отелотворују се тек када се преузме кормило државе и када сте принуђени да их спроводите у датом контексту. А контекст никада није идеалан - рекао је Дачић.