Данас представљена декларација о заједничком језику Хрвата, Босанца, Срба и Црногорца!
Ову декларација о заједничком језику потписало је 2000 људи
Декларација о заједничком језику у којој се наводи да је језик који се користи у Хрватској, БиХ, Србији и Црној Гори "заједнички стандардни језик полицентричнога типа" представљена је у Сарајеву, а једна од иницијатора, хрватска списатељица Ивана Симић Бодрожић, истакнула је како се не ради о стварању југославенског или балканског језика.
Револуционарна промена у СРПСКОМ ШКОЛСТВУ: Уводи се НАЦИОНАЛНА МАТУРА
Текст декларације објављен је на интернетској страници www.jezicinacionalizmi.com те се истиче како се на подручју четири држава ради о заједничком стандардном језику полицентричнога типа – односно о језику којим говори више народа у више држава с препознатљивим варијантама.
- Све четири тренутно постојеће стандардне варијанте равноправне су и не може се једна од њих сматрати језиком, а друге варијантама тог језика - наводи се у декларацији.
Књижевница Симић Бодрожић одбацила је наводе да се насилно покушава оспорити постојање хрватског језика.
- Ми не желимо рушити Устав или нешто репресивно уводити, не желимо било кога приморавати на нешто. Ми не тражимо заједничко име језику, не желимо га назвати југославенским, балканским, већ заговарамо да сваки народ именује своју варијанту језика онако како жели - појаснила је Бодрожић.
У декларацији се наводи како инсистирање на језичним разликама и на "насилном раздвајању четири стандардне варијанте" доводи до низа негативних друштвених појава, што је професор Енвер Казаз посебно истакнуо на примеру Босне и Херцеговине те навео да је амбиција ову иницијативу претворити у модел стварања интеркултуралних школа у којима се настава не би одвијала по појединим националним програмима.
- Ова декларација доказује оно што је очигледно, доказује да су деца у БиХ данас у образовном саставу изложена националној идеолошкој мржњи - рекао је професор Казаз.
Додао је како ће се почети да ради на стварању "интеркултуралног модела образовања за БиХ". На представљању текста "Декларације о заједничком језику" суделовали су и Владимир Арсенијевић из Удружења Крокодил, писац и новинар Балша Брковић те директорица Центра за културну деконтаминацију Борка Павићевић.
Декларацију о заједничком језику, како је представљено на конференцији за новинаре у Сарајеву, до сада је потписало више од две хиљаде људи, међу којима су и бројни лингвисти, књижевници, знанственици, активисти попут Раде Шербеџије, Игора Штикса, Мирјане Карановић, Бориса Дежуловића, Ненада Величковића, Марка Томаша, Рајка Грлића, Жељка Комшића, Јасмиле Жбанић и Драгана Марковине.