ДАНАС СУ ЧАСНЕ ВЕРИГЕ: Данас никако немојте да радите ОВУ једину ствар ако не желите да вас удари гром
Вериге у које је Свети Петар био окован, хришћани су годинама чували, верујући у њихову исцелитељску моћ
Српска православна црква данас обележава Часне вериге, дан када је краљ Ирод оковао Светог апостола Петра.
Прочитајте и:
Петар је у тамници спавао окован између два војника, и ноћ пред извођење на суд, засветле се цела тамница и анђео куцну Петру по ребрима, пробуди га па му рече:
- Устани, обуј се и опаши се, па хајде са мном.
Петар устаде, а окови му спадоше с ногу па пође с анђелом. Војници су спавали као мртви, па анђео проведе Петра поред страже, а кад су дошли до гвоздене градске капије, она се сама отвори и тако се Петар ослободи затвора, и вероватне смрти.
Јерусалимски патријарх Јувенал дао је касније вериге царици Евдоксији, прогнаној жени цара Теодосија млађег. Она их је затим преполовила и једну половину је послала цркви Светих апостола у Цариграду, а другу својој ћерки, супруги римског владара Валентина, која се такође звала Евдоксија.
Вериге које су спале са Петра хришћани су сачували колико због успомена на светог Петра, толико због њихове исцелитељске моћи. Верује се да су се многи болесници излечили додирнувши вериге. По народном веровању, од Верижица (Верижњака, Часних верига) настаје блаже време, јер Бог усијаним веригама почне да загрева земљу. У многим местима широм Србије, Вериге се сматрају великим празником.
Овај празник обележавају чак и они којима није слава, јер се сматра лошом срећом ако се не прослави дан којим призивате срећу и благостање у дом.
Народна веровања
По народном веровању од Верижница („Часних Верига“) настаје блаже време, јер Бог усијаним веригама почиње да загрејава земљу. У многим местима, Вериге се сматрају за велики празник. Становништво на Косову и Метохији празнује Верижњаке због куге, у неким селима због стоке, а сточари их празнују због стоке.
Ко носи одело које је шивено на Часне Вериге, верује се да ће погинути од грома. Те вериге чуваху хришћани колико због успомене на великог апостола, толико и због њихове целебне моћи, јер се многи болесници излечише додиром о њих (као и о убрус апостола Павла, Дап 19, 12).