Ђурић: Договор Србије с Албанцима мора уважити и српске и албанске интересе
Ђурић оценио да је договор Београда и Приштине могућ
Директор Канцеларије Владе Србије за Косово Марко Ђурић оценио је данас да је договор Београда и Приштине могућ ако обе стране њиме буду једнако задовољне или незадовољне.
МАРКО ЂУРИЋ: Никада нећемо одустати од Косова и Метохије, наше највеће оружје је ИСТРАЈНОСТ!
Ђурић је на Телевизији Пинк казао да Београд хоће споразум с Приштином, али не тако да се тиме испуне само национални интереси косовских Албанаца или - како је навео - "њихови снови о независности".
- Сваки споразум мора узети у обзир и српске и албанске интересе. Можемо да се договоримо ако и једни и други будемо подједнако задовољни или незадовољни - казао је он.
Поводом најаве председника Србије Александра Вучића о покретању друштвеног дијалога о Косову, Ђурић је проценио да разговор о тој теми "може бити лековит" и донети више идеја и "веће окупљање око државних и националних циљева".
- Око 1,2 милиона Албанаца на Косову и Метохији се боре за независност, они знају шта хоће. За оно што ми желимо да постигнемо, морамо имати што шири друштвени консензус. Треба поћи од нашег интереса, али и сагледати интерес друге стране како бисмо знали шта да очекујемо од њих - казао је Ђурић.
Он је казао да ће Београд наставити да се бори за више од 120.000 Срба и хиљаде Горанаца, Бошњака, Рома на Косову и Метохији који се по његовим речима, "осећају делом државе Србије".
- Наша је обавеза да наставимо да водимо бригу о свима њима. Наш народ је решен да опстане на Косову и Метохији, то потврђује и чињеница да тамо имамо највећи наталитет на целој територији Србије и што ће држава наставити да подржава - казао је Ђурић.
Говорећи о преговорима о формирању нове владе у Приштини, Ђурић је рекао да је Београд саветовао представнике Српске листе да буду стрпљиви и да пусте албанске странке да се међусобно расправе.
- Треба да видимо да ли постоји простор да се са неким од њих разговара о српским интересима, али како ми се за сада чини, они тешко да ће моћи без разговора са Србима да формирају покрајинску владу. То је додатна вредност за српски народ који кроз ту причу може да покуша да реши неке свакодневне проблеме - казао је Ђурић.