ЕКСКЛУЗИВНО: Тајни документ хрватске војске и ХВО о нападу на Купрес у јесен 1994. године (ФОТО)
Ево како је било
Муслиманска војска под командом Алије Изетбеговића је 19. октобра 1994. године из Бугојна покренула велику офанзиву у правцу Купреса и Купрешких врата.
Носилац акције је био Седми корпус тзв. Армије БиХ, али су ангажоване и јединице Првог, Другог и Четвртог корпуса, као и јединице директно потчињене муслиманском главном штабу у Сарајеву. Укупно око 12.000 бораца, који су наспрам себе имали око 3.000 бораца Седме купрешке бригаде ВРС и других јединица које је Главни штав ВРС послао у помоћ.
Користећи вишеструку надмоћ у људству и шумовит планински терен, муслиманска војска је првих неколико дана наносила пораз за поразом српским браниоцима и са висова изнад Бугојна одбацила их на Купрешка врата и Стожер, где су српске јединице пружиле снажан отпор и зауставиле напредовање непријатеља.
Првог новембра, када се учинило да је муслиманска офанзива сломљена, Купрешку висораван су напале и јединице ХВО. Положаје ВРС на висоравни, с леђа, из правца Ливна, Прозора и Томиславграда, напало је око 5.000 "бојовника". Напад ХВО на Купрешку висораван био је изненађење за многе, зато што је њиме прекинуто годину и по дана дуго примирје између ВРС и ХВО на ратиштима у БиХ.
Међу браниоцима Купреса и данас преовлађује уверење да је пад Купреса у хрватске руке резултат политичког договора између Радована Караџића и руководства Херцег Босне, а да је напад ХВО део сценарија, којим је требало прикрити тај договор. При томе се позивају на три чињенице.
СУТРА У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ НАУЧНИ СКУП 18 ИСТОРИЧАРА: Карађорђе и његово наслеђе у српској историји
Прва је да је на нападнуту Купрешку висораван упућена недовољна помоћ у људству. Друга је да је 6. маја 1992. године у Грацу у Аустрији одржан тајни састанак председника Републике Српске Радована Караџића и председника Херцег Босне Мате Бобана на којем је договорено трајно примирје између ВРС и ХВО и утврђени принципи међусобног разграничења, по којима је Купрес потпао под хрватску интересну сферу.
Трећа је разговор Радована Караџића и председника општине Купрес Митра Марића 1. новембра 1994. у Шипову. Председник РС је у Шипово дошао на састанак са политичким руководством Купреса, Јајца, Језера, Шипова, Доњег Вакуфа и Мркоњић Града. Састанку је присуствовао и заменик Ратка Младића генерал Милан Гверо, са још неколико генерала и високих официра ВРС.
Преломни дан битке за Купрес: Хрвати са 5.000 војника с леђа напали јединице Српске на висоравни
Непосредно пре састанка стигла је вест да су Хрвати напали Купрес. Караџић се прво обратио председнику општине Купрес:
-Марићу, можеш ли да успоставиш контакт са Хрватима? Имаш ли телефонску везу са њима?
-Контакт са њима могу да успоставим само преко „вруће линије“, кад ми то војска дозволи.
-Иди, позови их и реци им да прекину са нападом. Нисмо се тако договорили. Пренеси им, ако одмах не прекину са нападом, да ћемо им Дувно и Ливно сравнити са земљом. Чекаћу те да ми пренесеш њихов одговор.
ИЗ ШТАМПЕ ЈЕ ИЗАШЛА НОВА КЊИГА НОВИНАРА ДУШАНА МАРИЋА: Ратни дневник Купреса - Синови виторога
Присутнима је уши „запарала“ реченица: - Нисмо се тако договорили.
Марић је отишао у Купрес, али су му у команди 7. бригаде саопштили да је „врућа линија“ са Томиславградом у прекиду, да хрватске јединице на свим правцима нападају према Купресу и да је ситуација критична, јер постоји могућност да Купрес и јединице које га бране буду опкољени.
Председник Купреса је пожурио назад у Шипово, где му је речено да је Караџић отпутовао за Бањалуку. Није оставио никакву поруку.
И купрешки Хрвати деле мишљење да су Купрес добили политичком трговином, с тим што тврде да је идеја о њиховом повратку на Купрес последица муслиманске офанзиве, српских војничких пораза и њиховог страха да би град могао да падне у руке муслимана.
КАКО ЈЕ ВУК СТИГАО НА ИСТ РИВЕР: Јеремић да одговори одакле му новац
Ексклузивно објављујемо тајни документ Министарства одбране Хрватске Републике Херцег Босна од 26. октобра 1994. године – писмо генерала Ивана Андабака министру одбране Хрватске Гојку Шушку, у којем му износи своје виђење догађаја на Купресу.
Ово је први документ ХВО у којем се износи идеја да хрватска војска поново нападне Купрешку висораван.
Анадабак Шушку пише следеће:
- Ситуација Купрес – велике борбе око Купреса, Муслимани нападају и заузели су већ важне коте око Купреса и по мојој процени да би се овде морало нешто подузимати, јер четници већ извлаче своје цивиле. Ја не знам нити ми је познато колико смо ми овдје спремни у вези тога, Ако Срби буду губили Купрес да ми уђемо у њега, а мишљења сам да би то морали искористити, тако да док се они са Муслиманима туку и напуштају Купрес, ми уђемо без мешања у сукоб.
ДАНИ КАДА ЈЕ ГОРЕО КАМЕН: Сећање на једну од највећих битки на купрешком ратишту
Уједно се одвијају велике борбе око Бугојна гдје Срби нападају и гдје су Срби узели важне точке (Срби су заузели бивше Титино ловиште).
Молим Вас да размислите о тој ситуацији, ја не знам са каквим Ви сазнањима располажете, али ја сам мало забринут ако не будемо имали војску која би у било којем моменту могла улетјети тамо где буде потребно.
Ово не смемо губити из вида, јер Купрес је стратешки јако важан за нас. Узмите ово у обзир, јер ја сам данас дошао са терена гдје сам обишао и видио ситуацију. Ја вам не дајем напуте шта да учините, али молим Вас да размислите добро и дајте напутке. Уз срдачне поздраве генерал бојник Иван Андабак.
Књигу „Синови Виторога“ и остале књиге Душана Марића можете да наручите на телефон 064/316 78 06.
Пише: Душан Марић