Исповест бака Бранке (83) из Вучитрна која годинама трпи ТЕРОР Албанаца, али њен ПРКОС је ипак ЈАЧИ
Храброст
Бранка Миловановић (83) из Гојбуље, села у општини Вучитрн, огуглала је на нападе Албанаца. Понекад само ноћу, када предосетим напад, не могу да проговорим - каже бака.
Драма у Грчкој трајала сатима: Нестала девојчица из Србије (8), огласила се мајка! (ФОТО)
Дека Живорад (75) је радници у банци донео бомбоњеру, а када ју је отворила, остала је СКРОЗ У ШОКУ!
Бака Бранка Миловановић (83) из косметског села Гојбуља у општини Вучитрн живи сама у својој кући и годинама је изложена нападима Албанаца због одлуке да не прода имовину, али пре свега због неколико извора минералне воде који се налазе на њеном имању, у дворишту и испред саме куће. Објашњава да и даље одолева притисцима, и да ће то чинити све док је памет и тело служе.
- Додуше, ових месеци ме ређе нападају. Последњи пут то се догодило за Ђурђевдан када су ми све испревртали у помоћном објекту, јер више немају шта да ми украду осим душу - каже Бранка.
- Срећом, Бог ми је сачувао памет, мада се и сама чудим како сам нормална кроз шта сам све прошла. Јер нападали су ме ноћу у самој кући, опљачкали све што су могли, а потом ми у подрум доносили крадене ствари. Једном су ми чак однели сандук са војничком униформом, вероватно да ме тако заплаше да би можда оптужили моје синове да су били у војсци, што нема везе са истином. Њиховим подметањима није било краја, али срећом, полиција је ипак реаговала на моје позиве - прича у даху бака која иако има комшије, осећа се усамљено.
И док се са стране са које се прилази бакиној кући налази српско домаћинство са старијим члановима, део имања иза бакине куће, на који свакодневно гледа са својих прозора и терасе, комшија Србин продао је Албанцима, који су већ поставили на стотине кошнице пчела. То је, објашњава бака, донација неке међународне организације, које њу и остале мештане Србе у селу углавном заобилазе.
- Упркос свему, решена сам да не идем одавде. Иако ме син који са породицом живи у Митровици зове да живим код њих, као и други син који ради у Шведској, ја не одступам од своје намере да останем на свом прагу. Ја сам у овом селу рођена, овде сам се удала, основала породицу, само овде могу да живим - прича бака Бранка док јој једна суза клизи низ образ.
Каже не жали због одлуке да остане на своме, већ што је помало усамљена, јер су се и остали српски житељи, којих је у односу на 1999. годину готово троструко мање, некако изоловали.
- Навикла сам ја на самоћу - прича бака која на питање да ли се ипак боји када сама заноћи у кући у којој није безбедна, погледа упртог у даљину, каже да је огуглала, али да некада од нервозе не може да заспи. Поготову када предосети да ће је напасти или покушати да је заплаше. Тада јој од страха усне отежају, па једва успе да позове полицију и каже им због чега их зове.
- До несрећног рата, у селу је било више од деведесет српских кућа, а сада их нема ни тридесет. Албанаца тада није било, али су почели да се настањују - говори тихо бака о променама у селу које осим основне школе, коју похађа неколико српских ђака, нема ниједне друге установе.
Ипак, каже да не оскудева у намирницама које јој доноси син. Раније је, вели, док је имао ауто, чешће обилазио, али сада долази углавном таксијем из Митровице, удаљене петнаестак километара због чега га бака моли да је што ређе посећује.
- Ето, прекјуче је дао 30 евра за такси, па сам му рекла да не долази често.
- Иако је мој син поставио својевремено камеру на улазу у кућу и њу су преко ноћи украли. Тако да више не рачунам ни на чију помоћ већ се уздам у Бога, па како ми он буде одредио, нека тако буде - говори бака Бранка.
Бранка објашњава да има два и по хектара обрадиве земље и око три хектара шуме, и истиче да су Албанци већи део шуме посекли.
- Пошто сам већ прилично стара, сада обрађујем само башту око куће, а имам и неколико кокошака- говори бака, која је свесна да су њено највеће богатство извори минералне воде.
Објашњава да је њен покојни супруг давних седамдесетих вршио испитивања и да се показало да је квалитет минералне воде добар. Зато каже да је штета да вода пропада.