Жене које за исти посао примају мање плате од мушкараца МОГУ ДА ТУЖЕ ПОСЛОДАВЦА
Плате су у државном сектору транспарентне, проблем је приватни сектор јер за њих не постоји закон који регулише ову проблематику, сматра Јанковић
Жене које мисле да су мање плаћене од својих колега, могу поднети тужбу поверенику за заштиту родне равноправности, каже Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности.
Прочитајте и:
Неједнаке плате између мушкараца и жена за исти посао или посао исте вредности представљају један од видова дискриминације и последицу структуралних неједнакости заснованих на предрасудама и стереотипима о улози жене и мушкарца у породици и друштву.
Повереница Јанковић каже да све жене које имају сазнања да су по том основу дискриминисане, могу поднети тужбу.
- Процедура је једноставна, а образац за тужбу се може може пронаћи на сајту повереника. Поступак је потпуно бесплатан, а након поднете тужбе доносимо мишљење и препоруке за отклањање повреде права на равноправност, уколико се утврди да је постојала - објашњава Бранкица Јанковић.
Годишње се направи 5.000 превара: Откривено како учесници саобраћајки ЗЛОУПОТРЕБЉАВАЈУ државу
Познато је, међутим, да се висина нечије плате у колективима крије као змија ноге. Иако су у државном сектору плате транспарентне, у већини приватних фирми се воде као тајна. Велики проблем представљају нетранспрентност података о систему зарада и неприступачности информација о додацима, бонусима и наградама које су од кључног значаја за утврђивање дискриминације.
- Када говоримо о транспарентности зарада, постоји разлика између државних органа и јавних предузећа и приватних компанија. Плате у државном сектору су ргулисане законима, а поред тога сваки државни орган треба да има информатор у којем су наведени систематизација и висина зарада за одређена радна места - казала је повереница.
Што се тиче приватника, ситуација је другачија јер не постоји ниједан закон који их обавезује да зараде буду јавне. Висина зарада је регулисана правилима компанија и појединачним уговорима о раду.
- За решавање проблема неједнаких зарада између мушкараца и жена за исти посао једнаке вредности није потребан никакав посебан правилник јер је ово питање већ уређено важећим законима. Закон о раду прописује да се запосленима гарантује једнака зарада за исти рад или рад исте вредности који остварују код послодавца , без обзира на пол - каже Јанковић.
Овај закон такође дискриминацију у односу на услове рада и сва права из радног односа по било ком личном својству. Важно је нагласити да и одредбе закона о забрани дискриминације предвиђају заштиту равноправности у свим областима живота.
- Додала бих да се овај проблем најефикасније превазилази рушењем стереотипа и предрасудама о родним улогама, напуштањем ставова да је родитељство искључиво брига мајке, промовисањем вредности родне равноправности и њеним интегрисањем у све аспекте живота. У овим процесима треба да учествују не само жене, него и мушкарци, као и друштво у целини - закључује Јанковић.