МАЂАРИ МАЛТРЕТИРАЈУ СРПСКЕ ПУТНИКЕ НА ГРАНИЦИ: Нико неће да објасни зашто!
Огромне гужве
Аутобуски превозници који путнике из дијаспоре превозе у Србију дигли глас против мађарских пограничних власти јер задржавају аутобусе по више сати на граници.
На граници са Црном Гором већ јутрос застој: Ево где се током дана очекују гужве!
Возачи у Србији смислили НАЧИН како да избегну КАЗНУ за прекорачење брзине на АУТОПУТУ
- Малтретирање путника, грађана Србије, на граници с Мађарском, мора што пре да престане - апелује Здравко Митровић, аутобуски превозник из Франкфурта, који одржава неколико редовних линија према Србији, Хрватској и Босни.
- Посебно је у последњих месец дана стање на Хоргошу постало неиздрживо - рекао је он у изјави франкфуртским Вестима.
- Нико ни од нас превозника, ни од наших путника нема ништа против контрола, оне се подразумевају, али не сме се дешавати да аутобус паркирамо на граници и онда више од два сата чекамо да се уопште појави неко од мађарских пограничних полицајаца и цариника. Често се дешава да на граници због тога и ми и путници без икаквог разлога проведемо по пет-шест сати, што је заиста за сваку осуду - огорчен је Митровић.
Разлог за погоршање стања на Хоргошу могла би бити и рација коју су мађарски органи спровели против својих цариника пре око два месеца. Тада су суспендована с посла чак 44 цариника и погранична полицајца јер се испоставило да су били умешани у нелегалне радње и корупцију, а са тим су на неки начин повезани и многи грађани Србије.
Наиме, неки од суспендованих, па у међувремену и ухапшених Мађара терете су да су заједно са неколико држављана Србије били умешани у нелегално печаћење пасоша грађана Србије који илегално, само са туристичким боравком, живе и раде у земљама западне Европе, највише у Немачкој.
Након три месеца они би по правилу морали да напусте шенгенски простор али, да би то избегли, они су се обраћали "посредницима" који су им уз новчану надокнаду завршавали "посао".
Неколико Срба, пореклом из неготинског краја налазе се због тога у притвору у Немачкој, јер су остваривали шестоцифрене зараде на том нелегалном послу.
Ухапшени "посредници" су односили на мађарску границу у једној "тури" по 40-50 пасоша наших земљака, а корумпирани мађарски погранични полицајци су им у њих ударали печате да би се стекао утисак да су напустили земљу боравишта. Након извесног времена у пасоше би се ударали улазни печати, чиме се власнику омогућавало још три месеца туристичког боравка, мада државу ЕУ у којој борави, у ствари, није ни напуштао.
И "посредници" и мађарски погранични полицајци од тог су посла уносно зарађивали, јер су власници пасоша за ту услугу плаћали најмање 500 евра по путној исправи.
- Без обзира на све, због тога што и међу нама има 'црних оваца', не би требало да испашта већина поштених грађана - истиче Митровић. Зато он намерава да покрене ширу акцију и да за протест Мађарима анимира и немачке, али и турске превознике, који по његовим речима пролазе сличан третман на граничном прелазу Хоргош.
Он очекује и да се надлежна министарства Србије, саобраћаја и иностраних послова, обрате мађарским властима како би се ова пракса што пре прекинула.
И власник аутобуске фирме Новак Јовановић из Нејенхофа код Цириха потврђује речи свог колеге из Франкфурта.
- Огромне су гужве на Хоргошу, то је велика катастрофа, знали смо да чекамо и по 10 сати на врућини, то није више нормално. Има доста старијих људи, а и деце и можете замислити на плус 40 степени чекати толико дуго у месту, то је страшно. То је само зато што се Мађарима не ради или нема ко да ради - каже он.
Аутобуси који превозе путнике из Аустрије ка Србији чекају и више од 10 сати на мађарској граници да би прешли у Србију, пожалио се Вестима и превизник из Беча Горан Николић.
- Аутобус који је прошле суботу увече, у 22 сати кренуо на пут, провео је више од 12 сати на прелазу - рекао је он. Према његовим речима, аутопревозници су већ више од месец дана суочени са вишечасовним чекањима на мађарским прелазима.
И он сматра да се мађарски цариници тако понашању због недавних хапшења на граници и упозорава да би у наредном периоду, када следе нови таласи туриста који иду ка југу, али и оних који се враћају, могло опет бити дужих чекања.