Министарство просвете укида социјалне разлике униформама од 6.000 ДИНАРА: Идеја је лепа, али МОЖЕ ЛИ ЈЕФТИНИЈЕ?
Израда експерименталних школских униформи, које су управо обукли ђаци ОШ "Свети Сава" у Врчину коштала је 6.000 динара по ученику.
Тема о којој се већ дуже време расправља јесу ђачке униформе, које се полако враћају. Прве су добили ученици првог разреда Основне школе “Свети Сава” у Врчину, и оне су биле донација креаторке Драгане Огњеновић, која их је и дизајнирала.
Од Србије до Јапана: Ево какве се школске униформе носе у свету, а све имају за циљ само ЈЕДНО
Шарчевић: Најмање две године да све школе имају униформе
План је да у наредне две године свака школа у Србији има униформу са својим идентитетом, о коме ће одлучивати ђаци, родитељи и наставници тих школа. Подсетимо, израда експерименталних школских униформи, које су управо обукли ђаци ОШ "Свети Сава" у Врчину коштала је 6.000 динара по ученику.
Ипак, поставља се питање, ако се узме у обзир минимална плата у Србији која износи 22.000 динара, одакле новац родитељима за не тако јефтину униформу?
Циљ враћања унифициране школске одеће јесте смањење социјланих разлика, развијање колективног духа и осећај припадности школи, што потпуно оправдава повратак овог тренда, само је потребан одговор: мора ли толико да кошта?
Узмимо у обзир већ поменуту минималну плату од 22.000 динара, па и просечну која у Србији износи око 40.000 динара, а затим и просечну српску породицу која има два школарца, којима ће бити за почетак потребне најмање по две униформе, онда долазимо до високе цифре од 24.000 динара.
Дакле, једна просечна српска породица требало би да да целу месечну плату, и још да позајми неколико хиљада, како би се "смањиле социјалне разлике у школама"!
Такође, не заборавимо да су то деца, те да ће се неретко дешавати да се уфлекају, поцепају, а и прерасту униформу, па ће им бити потребна нова, а ту су и додатни трошкови: куповина књига, свесака, оловака, прибора…
У ранијој изјави за медије министер Шарчевић је рекао да не морају све школе да имају идентичне униформе, те да могу да приуште неку јефтинију опцију.
- Заиста вам опет кажем, можемо да видимо и шта је то за 1.000 динара. Униформе у Врчину су само један од примера како то може лепо да изгледа. Једног дана ћемо ми бити срећнија и богатија земља па ћемо моћи сви да имамо овако – рекао је министар.
Сада се ми питамо, како се онда укидају социјалне разлике уколико не носе сви исте униформе, већ ће неко носити од 6.000, а неко од 1.000 динара?
Овим поводом смо упутили Министартву просвете мејл са питањима да ли је планиран буџет за школске униформе, да ли постоји план за социјално угрожене породице које нису у могућности да плате толику цифру за своју децу, као и да ли постоји план да униформе буду јефтиније, ако не бесплатне?
До закључења овог текста, одговор нисмо добили.
Да поновимо, идеја јесте лепа, циљ је потпуно јасан и треба га подржати, само, може ли то мало јефтиније?!