Ministarstvo prosvete ukida socijalne razlike uniformama od 6.000 DINARA: Ideja je lepa, ali MOŽE LI JEFTINIJE?
Izrada eksperimentalnih školskih uniformi, koje su upravo obukli đaci OŠ "Sveti Sava" u Vrčinu koštala je 6.000 dinara po učeniku.
Tema o kojoj se već duže vreme raspravlja jesu đačke uniforme, koje se polako vraćaju. Prve su dobili učenici prvog razreda Osnovne škole “Sveti Sava” u Vrčinu, i one su bile donacija kreatorke Dragane Ognjenović, koja ih je i dizajnirala.
Od Srbije do Japana: Evo kakve se školske uniforme nose u svetu, a sve imaju za cilj samo JEDNO
Šarčević: Najmanje dve godine da sve škole imaju uniforme
Plan je da u naredne dve godine svaka škola u Srbiji ima uniformu sa svojim identitetom, o kome će odlučivati đaci, roditelji i nastavnici tih škola. Podsetimo, izrada eksperimentalnih školskih uniformi, koje su upravo obukli đaci OŠ "Sveti Sava" u Vrčinu koštala je 6.000 dinara po učeniku.
Ipak, postavlja se pitanje, ako se uzme u obzir minimalna plata u Srbiji koja iznosi 22.000 dinara, odakle novac roditeljima za ne tako jeftinu uniformu?
Cilj vraćanja unificirane školske odeće jeste smanjenje socijlanih razlika, razvijanje kolektivnog duha i osećaj pripadnosti školi, što potpuno opravdava povratak ovog trenda, samo je potreban odgovor: mora li toliko da košta?
Uzmimo u obzir već pomenutu minimalnu platu od 22.000 dinara, pa i prosečnu koja u Srbiji iznosi oko 40.000 dinara, a zatim i prosečnu srpsku porodicu koja ima dva školarca, kojima će biti za početak potrebne najmanje po dve uniforme, onda dolazimo do visoke cifre od 24.000 dinara.
Dakle, jedna prosečna srpska porodica trebalo bi da da celu mesečnu platu, i još da pozajmi nekoliko hiljada, kako bi se "smanjile socijalne razlike u školama"!
Takođe, ne zaboravimo da su to deca, te da će se neretko dešavati da se uflekaju, pocepaju, a i prerastu uniformu, pa će im biti potrebna nova, a tu su i dodatni troškovi: kupovina knjiga, svesaka, olovaka, pribora…
U ranijoj izjavi za medije minister Šarčević je rekao da ne moraju sve škole da imaju identične uniforme, te da mogu da priušte neku jeftiniju opciju.
- Zaista vam opet kažem, možemo da vidimo i šta je to za 1.000 dinara. Uniforme u Vrčinu su samo jedan od primera kako to može lepo da izgleda. Jednog dana ćemo mi biti srećnija i bogatija zemlja pa ćemo moći svi da imamo ovako – rekao je ministar.
Sada se mi pitamo, kako se onda ukidaju socijalne razlike ukoliko ne nose svi iste uniforme, već će neko nositi od 6.000, a neko od 1.000 dinara?
Ovim povodom smo uputili Ministartvu prosvete mejl sa pitanjima da li je planiran budžet za školske uniforme, da li postoji plan za socijalno ugrožene porodice koje nisu u mogućnosti da plate toliku cifru za svoju decu, kao i da li postoji plan da uniforme budu jeftinije, ako ne besplatne?
Do zaključenja ovog teksta, odgovor nismo dobili.
Da ponovimo, ideja jeste lepa, cilj je potpuno jasan i treba ga podržati, samo, može li to malo jeftinije?!