"МОЈ ОТАЦ ПРЕДОСЕТИО СМРТ, СВАКА РЕЧ БИЛА ЈЕ КАО ОПОРУКА" Потресна исповест сина Муамера Зукорлића
Упоследњем периоду живота мог оца свака његова реченица била је као опорука, прича Муамеров син.
Последњи разговор био је дан или два пред пресељење мог оца, био сам у Истанбулу, тада је требало да ме Скупштина именује за заменика председника РИК. Рекао ми је на крају: "Мораш, време ти је за озбиљне ствари", открива у првом интервјуу Муамеров син.
Председник Вучић данас у Државном дата центру у Крагујевцу
Председник Вучић данас у Државном дата центру у Крагујевцу
"БОРИС ТАДИЋ ИГРА ВЕОМА ПРЉАВУ ИГРУ" Јелена Милић о улози бившег председника у довођењу РИО ТИНТА у Србију
"БОРИС ТАДИЋ ИГРА ВЕОМА ПРЉАВУ ИГРУ" Јелена Милић о улози бившег председника у довођењу РИО ТИНТА у Србију
ЂИЛАСОВЦИ НАЧИСТО ПОГУБИЛИ КОНЦЕ У СВОЈИМ ЛАЖИМА: Своје политичке промашаје покушавају да припишу Вучићу (ФОТО)
ЂИЛАСОВЦИ НАЧИСТО ПОГУБИЛИ КОНЦЕ У СВОЈИМ ЛАЖИМА: Своје политичке промашаје покушавају да припишу Вучићу (ФОТО)
Председник Вучић данас у Државном дата центру у Крагујевцу
"БОРИС ТАДИЋ ИГРА ВЕОМА ПРЉАВУ ИГРУ" Јелена Милић о улози бившег председника у довођењу РИО ТИНТА у Србију
ЂИЛАСОВЦИ НАЧИСТО ПОГУБИЛИ КОНЦЕ У СВОЈИМ ЛАЖИМА: Своје политичке промашаје покушавају да припишу Вучићу (ФОТО)
Упоследњем периоду живота мог оца свака његова реченица била је као опорука! Последњи разговор био је дан или два пред пресељење (смрт) мог оца, био сам у Истанбулу, тада је требало да ме Скупштина Србије именује за заменика председника Републичке изборне комисије. Нисам се с тим баш слагао, казао сам то оцу, поменуо да би на то место могао неко други из странке, рекао ми је на крају разговора: "Мораш, то је сад важно, доста је било тог твог, време ти је за озбиљне ствари". То је било последње што ми је рекао.
Овако описује последњи разговор са оцем Муамером Усаме Зукорлић, најстарији Муамеров син, пре десетак дана именован за в. д. председника Странке правде и помирења, коју је основао и до смрти водио његов отац.
Колико је тешко сада наставити без оца, и на личном и на политичком плану?
- Тешко је! Искушење је велико. Међутим, муфтија је иза себе оставио институције, тимове људи, све оно што је он радио наставићемо путем који је он трасирао. Самим тим, моја улога на месту на ком сам сада знатно је олакшана.
Шта је најважније што је остало иза вашег оца?
- Велика је заоставштина остала иза муфтије, од Исламске заједнице, коју је годинама водио, до националних бошњачких институција на пољу политике, нарочито последњих осам година, колико је водио Странку правде и помирења. Тешко је сада рећи где су његове највеће заслуге. Оставио је велики траг и на пољу образовања, ту је Интернационални универзитет, који је био иницијатор за формирање Државног универзитета. Подигао је достојанство Исламској заједници, радио на повраћају имовине одузете Исламској заједници, укратко, живот је посветио враћању достојанства бошњачком народу на овом подручју. А као главну црту његове личности на прво место стављам - непоколебљивост на свим пољима на којима је радио.
Људи с којима сам причао на сахрани вашег оца кажу да је муфтија више живео за друге него за себе. Како је то изгледало из угла породице?
- Ми као породица то смо најбоље осетили. Знамо колико је времена проводио с нама, а колико с људима с којима је радио, стварао. Његова идеја је била изградња вакуфских кухиња, у којима хиљаде људи и сада имају бесплатан оброк. Када је напустио ИЗ, оставио је седам вакуфских кухиња у шест општина Републике Србије. Сваки пут када покушамо да набројимо шта је све урадио за живота, улазимо у проблем, јер је то просто немогуће.
Како видите Странку правде и помирења, коју сада водите, у будућности? Може ли странка и даље бити оно што је била у време вашег оца?
Ко је Усаме Зукорлић
Рођен у Алжиру, одрастао у Новом Пазару
Рођен сам у Алжиру током студија мојих родитеља, у пролеће 1992. године. Идуће године мој отац с породицом вратио се у Санџак, рат на Балкану већ се био распламсао и од тада па до краја деведесетих, до последњег рата, растао сам у том амбијенту. Сва та дешавања рефлектовала су се и на моју породицу, и на мене лично. Уместо цртаних филмова, гледао сам вести. Касније, период 2000-их обележио је атентат на Зорана Ђинђића, који је био близак пријатељ мог рахметли оца. Кад је стигла вест да је убијен Ђинђић, био сам поред оца, сећам се, питао сам га - може ли сада Зоран да иде у џенет, спустио је главу, устао иза стола и изашао. Касније, 2007. године, десио се онај удар на ИЗ, било је то јако тешко време, отац је радио на одбрани аутономије ИЗ... То је био амбијент у ком сам растао. Наравно, није било све сиво, било је ту и лепих тренутака, отац се трудио колико год је могао да буде са нама, али било му је тешко.
- Странка правде и помирења наставиће муфтијин пут непоколебљиво, како је он то радио, баштинећи политику и-и уместо политике или-или. Бићемо партнери, а не полтрони, за правду и помирење међу људима. SPP неће остати на ономе на чему ју је отац оставио, ићи ћемо ка ономе што је он сањао. SPP биће у будућности тамо где ју је муфтија видео за свога живота.
Иду избори, да ли сте већ одлучили да ли на изборе идете сами или са неким у коалицији?
- О тим питањима нисмо још одлучивали, још смо у периоду жалости. Међутим, хоћу да кажем да смо отворени за опције које ће бити у интересу нашег народа и онако како је требало да буде за време муфтије. Трудићу се да сачувамо све оне договоре које је муфтија имао с владајућом партијом на нивоу државе. Надам се да ћемо направити најбоље договоре.
л SPP је био у време муфтије у овом делу Србије, рекао бих, "странка трећег пута", поред Угљанинове и Љајићеве странке. Како видите будуће односе ваше странке с партијама Угљанина и Љајића?
- Нећемо бити странка трећег пута, бићемо странка првог пута. Пружамо руке свима који желе помирење на принципима правде и у том духу поступаћемо и према двема опонентским политичким партијама. Врло одлучно и непоколебљиво, чак и до мере да с њихове стране дођу увреде какве смо имали у периоду првих седам дана жалости, не желимо на то да одговарамо, не желимо на зло да одговоримо злом, желимо на зло добрим, јер ватра се не гаси ватром.
Разумевање
Муфтија и Вучић имали су партнерски однос
На комеморацији у Београду председник Србије Александар Вучић бираним речима говорио је о вашем оцу. Како сада видите ваш однос с председником Србије и владајућом странком?
- Рахметли муфтија и председник Вучић имали су партнерски однос. У много чему се нису слагали, то је и председник више пута помињао, али имали су неку врсту разумевања један за другог. Како је било између председника и муфтије, тако ћемо и наставити. То нам је обавеза, то је и у складу с нашим споразумом, с моје стране, владајућа партија и председник Вучић треба да знају да ћемо бити веома коректни, имати разумевања за процесе. Инсистираћемо такође да се спроведе све оно што је договорено.
Како видите ваш лични однос са Угљанином и Љајићем?
- Желимо правду и помирење ко год био у питању, па и њих двојица. Са муфтијиним пресељењем ми смо као покрет прешли у вишу фазу, многи процеси су убрзани, кажемо, он је увакуфљењем свог живота нас подигао у висине. Сходно томе ћемо и поступати. Ове политичке колеге су колеге из наше политичке прошлости. Бићемо коректни свакако, али ми сада водимо једну нову политику, какву они до сада нису видели.
Одрасли сте у великој породици, уз браћу и сестре, како је функционисала породица, какав је Муамер био као отац?
- Био је строг али праведан. Био је емотиван, иако је крио емоције. Био је посебан. У складу са својим принципима, трудио се да свакоме пружи подршку, пажњу, и то не само нашој породици... Не знам човека који му се обратио а да му муфтија није помогао макар на неки начин. Био је пренатрпан обавезама, али никада није заборављао на породицу, поготово на најмлађе чланове. У последње време био је јако, јако емотиван, као да је предосећао шта ће се десити. Тај последњи део његовог живота заиста је био посебан. Посебан у свему, у свакој ситуацији, у свакој активности. Сад кад се сетим оца, слика коју видим је слика поносног и насмејаног, задовољног човека, који је одрадио мисију на овом свету, и као верник, и као човек, и као отац породице, и у политици...