НАСТАВАК ДИЈАЛОГА У БРИСЕЛУ - ВУЧИЋ: Надам се да ће се са другом страном разговарати на начин који ће сачувати мир
Данас на нова рунда дијалога у Бриселу
ЕУ као посредник у дијалогу очекује разговор о отвореним питањима, примени договореног, али и о томе како даље са дијалогом о нормализацији односа.
Премијер и председник Србије Александар Вучић и Томислав Николић, као и премијер и председник самопрозване државе Косова Иса Мустафа и Хашим Тачи поново ће, после недељу дана, седети за истим столом у Бриселу.
ВУЧИЋ: Показаћемо добру вољу у Бриселу због стабилизације Западног Балкана
- Могу да потврдим да ће Мустафа и Тачи као и премијер Вучић и председник Николић доћи у Брисел у среду на позив високе представнице Могерини како би учествовали на следећем састанку на високом нивоу у оквиру дијалога у коме посредује ЕУ - најавила је портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчић.
Премијер Србије Александар Вучић изразио је очекивање да ће данашњи наставак дијалога протећи у "трезвеним разговорима" и да ће сви разумети да је стабилизација Западног Балкана кључни предуслов за напредак.
Вучић је у уторак рекао да се нада да ће са другом страном бти могуће разговарати на начин који ће сачувати мир.
- Надам се да ћемо моћи да разговарамо трезвено, да разговарамо тако да сачувамо мир и надам се да ћемо сви добро разумети да је стабилизација Западног Балкана кључни предуслов за напредак наших економијиа и бољи животни стандард - истакао је премијер.
Успех тог дијалога није само на Београду, рекао је Вучић и додао:
- Верујем да ћемо ми показати добру вољу, а надам се да ће то урадити и друга страна.
У Бриселу се незванично може чути да ће поред формата и протокол овог састанка бити сличан претходном одржаном 24. јануара.
Разговори ће се одржати у седишту Европске службе за спољне послове, очекује се да почну у касним поподневним часовима билатералним састанцима делегација са Федериком Могерини и наставе се као трилатерални састанак током вечери.
У Бриселу кажу да очекују разговор о отвореним питањима, питањима имплементације договорених спразума који још нису примењени на терену као и о томе како наставити дијалог о нормализацији односа. Иако европски званичници блиски процесу дијалога не желе да конкретизују теме о којима ће сутра разговарати председници и премијери Србије и тзв. Косова јасно је да постоји читав низ отворених питања и оних договора који још чекају на примену.
Међу отвореним питањима из Бриселског споразума, онима где још нема помака ка примени, свакако на првом месту по обиму и важности јесте формирање Заједнице српских општина. Ту је и отворено питање споразума о енергетици као и питање пуштања у рад и функционалности моста у Косовској Митровици.
Другу групу чине они споразуми за које постоји јасан договор две стране о томе како даље у процесу имплементације. Ту спадају договори о правосуђу и регистрским таблицама.
Међу договорима Београда и Приштине које ЕУ сматра затвореним односно имплементираним су телекомуникације, слобода кретања, представаљање Косова у регионалним институцијама, матичне књиге, царински печати, полиција, цивилна заштита и управљање административном линијом разграничења.
Иако се из Приштине могу чути најаве да ће се у оквиру наредних састанака на високом нивоу између Београда и Приштине разговарати о "завршној фази", односно, како приштински званичници очекују, "признавању независности Косова", из ЕУ поручују да ће бити речи о томе како даље са дијалогом, што подразумева нове теме, али и могуће нове начине за само функционисање дијалога о нормализацији односа.
Како наводе, у овом тренутку новина је та да ћемо лидере Србије и самопрозваног Косова виђати много чешће за истим столом у Бриселу.