NASTAVAK DIJALOGA U BRISELU - VUČIĆ: Nadam se da će se sa drugom stranom razgovarati na način koji će sačuvati mir
Danas na nova runda dijaloga u Briselu
EU kao posrednik u dijalogu očekuje razgovor o otvorenim pitanjima, primeni dogovorenog, ali i o tome kako dalje sa dijalogom o normalizaciji odnosa.
Premijer i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić, kao i premijer i predsednik samoprozvane države Kosova Isa Mustafa i Hašim Tači ponovo će, posle nedelju dana, sedeti za istim stolom u Briselu.
VUČIĆ: Pokazaćemo dobru volju u Briselu zbog stabilizacije Zapadnog Balkana
- Mogu da potvrdim da će Mustafa i Tači kao i premijer Vučić i predsednik Nikolić doći u Brisel u sredu na poziv visoke predstavnice Mogerini kako bi učestvovali na sledećem sastanku na visokom nivou u okviru dijaloga u kome posreduje EU - najavila je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izrazio je očekivanje da će današnji nastavak dijaloga proteći u "trezvenim razgovorima" i da će svi razumeti da je stabilizacija Zapadnog Balkana ključni preduslov za napredak.
Vučić je u utorak rekao da se nada da će sa drugom stranom bti moguće razgovarati na način koji će sačuvati mir.
- Nadam se da ćemo moći da razgovaramo trezveno, da razgovaramo tako da sačuvamo mir i nadam se da ćemo svi dobro razumeti da je stabilizacija Zapadnog Balkana ključni preduslov za napredak naših ekonomijia i bolji životni standard - istakao je premijer.
Uspeh tog dijaloga nije samo na Beogradu, rekao je Vučić i dodao:
- Verujem da ćemo mi pokazati dobru volju, a nadam se da će to uraditi i druga strana.
U Briselu se nezvanično može čuti da će pored formata i protokol ovog sastanka biti sličan prethodnom održanom 24. januara.
Razgovori će se održati u sedištu Evropske službe za spoljne poslove, očekuje se da počnu u kasnim popodnevnim časovima bilateralnim sastancima delegacija sa Federikom Mogerini i nastave se kao trilateralni sastanak tokom večeri.
U Briselu kažu da očekuju razgovor o otvorenim pitanjima, pitanjima implementacije dogovorenih sprazuma koji još nisu primenjeni na terenu kao i o tome kako nastaviti dijalog o normalizaciji odnosa. Iako evropski zvaničnici bliski procesu dijaloga ne žele da konkretizuju teme o kojima će sutra razgovarati predsednici i premijeri Srbije i tzv. Kosova jasno je da postoji čitav niz otvorenih pitanja i onih dogovora koji još čekaju na primenu.
Među otvorenim pitanjima iz Briselskog sporazuma, onima gde još nema pomaka ka primeni, svakako na prvom mestu po obimu i važnosti jeste formiranje Zajednice srpskih opština. Tu je i otvoreno pitanje sporazuma o energetici kao i pitanje puštanja u rad i funkcionalnosti mosta u Kosovskoj Mitrovici.
OTKRIVENA GNUSNA TAČIJEVA PROVOKACIJA: Priština u Brisel nosi papir sa zahtevom za PRIZNANJE KOSOVA!
Drugu grupu čine oni sporazumi za koje postoji jasan dogovor dve strane o tome kako dalje u procesu implementacije. Tu spadaju dogovori o pravosuđu i registrskim tablicama.
Među dogovorima Beograda i Prištine koje EU smatra zatvorenim odnosno implementiranim su telekomunikacije, sloboda kretanja, predstavaljanje Kosova u regionalnim institucijama, matične knjige, carinski pečati, policija, civilna zaštita i upravljanje administrativnom linijom razgraničenja.
Iako se iz Prištine mogu čuti najave da će se u okviru narednih sastanaka na visokom nivou između Beograda i Prištine razgovarati o "završnoj fazi", odnosno, kako prištinski zvaničnici očekuju, "priznavanju nezavisnosti Kosova", iz EU poručuju da će biti reči o tome kako dalje sa dijalogom, što podrazumeva nove teme, ali i moguće nove načine za samo funkcionisanje dijaloga o normalizaciji odnosa.
Kako navode, u ovom trenutku novina je ta da ćemo lidere Srbije i samoprozvanog Kosova viđati mnogo češće za istim stolom u Briselu.